Ohlasy po utkání

Derby opět nadchlo: Deset gólů, skvělá atmosféra, paráda z buly

Napsal 08.12.2011 David Matula
C h o m u t o v - Již třetí měření sil nejlepších týmů první ligy bylo k vidění v chomutovské aréně. Kdo zavítal do ochozů, rozhodně nelitoval. Hrálo se oboustranně ve vysokém tempu, hra se přelévala ze strany na stranu a skóre bylo jako na houpačce. Nakonec se z vítězství radují Piráti, když o zisku tří bodů rozhodl třicet vteřin před koncem Jaroslav Hafenrichter. Co dalšího derby nabídlo, či co z výsledku plyne?

Deset gólů

Kořením hokeje jsou góly a těch se diváci v chomutovské aréně dočkali možná nad očekávání, jelikož na sebe narazila v posledních zápasech dobře bránící mužstva. Navíc Lvi zatím dostali vůbec nejméně gólů v celé soutěži. Poprvé však inkasovali více jak čtyři góly, a tak mohlo 3918 diváků v ochozech chomutovské arény vidět celkem deset branek. „Lidem se zápas musel určitě líbit, a to nejen proto, že jsme vyhráli a získali tři body, ale také proto, že padlo hodně gólů. Utkání mělo náboj a bylo napínavé do poslední minuty. Derby jak má být. Nechybělo prakticky nic,“ shrnul kapitán Pirátů Milan Kraft.

Pavel Francouz
V poslední minutě inkasoval Pavel Francouz rozhodující gól.

Góly v závěru třetiny

Čtyři góly ze šesti v posledních vteřinách třetiny? Nevídaná věc, ale v derby se to chomutovským Pirátům povedlo. Nejprve třicet vteřin před první sirénou využil přesilovou hru pěti proti třem Milan Kraft a srovnal na 2:2. Sedmnáct vteřin nato trefuje víko ústecké branky hned z buly Adam Lapšanský. Třetí trefu si potom schovali Piráti až do poslední minuty základní hrací doby, kdy se přesně 30 vteřin před sirénou trefil osamocený Hafenrichter a rozhodl tak o vítězství Chomutova. Čtvrtou trefu v poslední minutě zaznamenal chomutovský sniper David Hruška, který vítězství zpečetil střelou do prázdné branky.

Formace Šagát – Roubík – Ludvík

Nejnebezpečnější formace Ústeckých Lvů opět ukázala svou herní pohodu, kterou v letošním ročníku oplývá. Ze čtyř gólů v Chomutově se podepsali hned pod třemi – Šagát (1+1), Roubík (0+2), Ludvík (2+0). Celkově potom zmíněná trojka nastřílela již 36 gólů, což znamená, že prakticky každý čtvrtý gól Ústí vstřelil jeden ze zmíněné trojky. „Jsem moc rád, že to šlape celé naší pětce. Daří se nám všem, což je super,“ říká spokojeně Jaroslav Roubík.

Adam Lapšanský
Hokejovou lahůdku hned z buly předvedl Adam Lapšanský.

Paráda Adama Lapšanského

Ačkoliv již několik podobných tref historie pamatuje, tak stále zůstávají podobné kousky svým způsobem vzácné. Za stavu 2:2 a třináct vteřin před koncem první třetiny trefuje vhazování v útočném pásmu Adam Lapšanský přímo pod víko ústecké branky. Zdeněk Orct nestačil na pohotový pokus sparťanského útočníka vůbec reagovat. Chomutovské publikum netrpělivě čeká na replay, jelikož ne každý dokázal vteřinovou záležitost postřehnout. I v pozápasovém sestřihu dostane tato branka jistě dostatek prostoru, aby také ne. O nejhezčím gólu celé sezóny je dost možná jasno.

Ztráta dvoubrankového vedení

Podruhé v derby se chomutovským hokejistům stalo, že nad svým sokem vedli o dvě branky, ale o vedení přišli. V prvním případě to znamenalo porážku po samostatných nájezdech, v tom druhém nakonec brali Piráti všechny body díky závěrečné Hafenrichterově trefě. I tak je tato skutečnost jistě dostatečným varováním. „Stalo se to podruhé, ale obě situace byly rozdílné. V Ústí jsme udělali hrubou chybu ve vlastním oslabení, což bylo klíčové. Dneska srovnalo Ústí díky svému tlaku, což jen ukazuje velkou sílu soupeře. Na druhou stanu jsme ani po gólu na 4:4 neklesli na mysli a naopak jsme opět zabrali a dohráli zápas do vítězného konce,“ hodnotí trenér Václav Sýkora.

Jaroslav Hafenrichter
Chomutovský odchovanec rozhodl o vítězství Pirátů v poslední minutě.

Jednoznačně muž zápasu! Nejprve poslal Piráty do vedení, když v první třetině přetavil první početní výhodu v úvodní gól. Velká chvíle chomutovského odchovance ale přišla v poslední minutě. Skvělou práci odvedl Filip Seman, který odolal ataku obránce za brankou a naservíroval svému spoluhráči přesnou přihrávku před Francouze, odkud se Jaroslav Hafenrichter nemýlil. Do konce zápasu v tu chvíli chybělo rovných 30 vteřin. „Soupeř udělal velkou chybu. Byl jsem úplně sám před brankou, tohle by se jim stávat nemělo, ale jsem za to rád,“ říká spojeně šťastný střelec. Pro chomutovského mladíka se jednalo už o třetí gól do sítě Lvů v sezóně.

Šestibodový odstup

Náskok Ústeckých Lvů na čele prvoligové tabulky se tenčí. Po vzájemném derby je již „jen“ šestibodový. Do konce základní části ovšem stále ještě chybí hodně zápasů, a tak se vše může během několika kol změnit - ať už na jednu či druhou stranu. „Stáhli jsme ztrátu na šest bodů, ale pořád je to hodně, i když jsou to de facto dvě vítězství. Ale Ústí v celém průběhu sezóny ukazuje, že velmi málo ztrácí body a dotáhnout se bude velmi těžké,“ uvědomuje si Václav Sýkora. „Dostatečný náskok to není, jelikož Chomutov teď má formu a může to rychle smazat. Musíme se opět naladit na vítěznou vlnu a doufám, že o důležitých bodech se bude rozhodovat u nás v Ústí,“ říká Jaroslav Roubík.

Vzájemná bilance pro Piráty

Ústí v lize válcovalo soupeře za soupeřem, ale s Piráty to nejde. Tři zápasy a bodové rozdělení zní – sedm bodů pro Piráty a dva pro Lvy. Navíc i v duelu, ve kterém Chomutov v Ústí padl po nájezdech, dlouho vedl a Slovan dotahoval až v závěru. Piráti jsou tak jediným týmem, proti kterému Lvi prozatím neuhráli tříbodové vítězství. „Vzájemná bilance nás těší, ale v tuto chvíli to není natolik podstatné, abychom z toho dělali nějaké větší závěry,“ konstatuje Václav Sýkora.

David Havíř
Dva těžké duely ve dvou dnech pro zkušeného obránce.

Vytížený David Havíř

Zkušený obránce po derby jistě usínal jednak spokojený, ale taktéž dost možná značně unavený. V úterý vypomohl zdravotně zdecimované Plzni na ledě Komety k vítězství po samostatných nájezdech, aby po necelých čtyřiadvaceti hodinách naskočil na druhém konci republiky v dresu Pirátů do velkého derby. „David Havíř má za sebou velmi těžký dvojzápas. V úterý nastoupil za Plzeň v Brně a byl hodně vytížený. Proti Ústí jsme Davida taktéž velmi vytížili, takže toho měl hodně a bylo to náročné. S touto situací se ale popasoval velmi dobře a podal velmi dobrý výkon,“ chválí svého svěřence Václav Sýkora.

Přesilové hry

Dlouhou dobu to bylo chomutovské trápení, ale v posledních duelech se zdá, že se vše k lepšímu obrací. V posledních pěti zápasech totiž svěřenci Václava Sýkory zužitkovali sedm přesilových her, což do jisté míry jde ruku v ruce se zvýšenou produktivitou Pirátů. Navíc i ve třech vzájemných zápasech proti Lvům hrají početní výhody velkou roli. Chomutov v nich v derby vstřelil šest gólů, Slovan se potom naopak netrefil ani jednou!