Extraliga se po reprezentační pauze znovu rozjíždí, Piráti vyráží ke třetímu derby do Litvínova

Napsala 19.12.2016 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Piráti se v rámci třicátého kola Tipsport extraligy střetnou s Litvínovem, který setrval během druhé reprezentační přestávky v sezóně na čtvrtém místě tabulky s 56 body. Vzájemná bilance je mezi soupeři zatím 1:1, když oba duely skončily 4:2 ve prospěch hostů. Derby se uskuteční v úterý 20. prosince 2016 na Zimním stadionu Ivana Hlinky od 17 hodin a 30 minut.

Litvínov v první polovině dlouhodobé části

Litvínov vstoupil do ligy dobře. Sice si po jedné tříbodové výhře připsal v následujících šesti duelech pouze čtyři body za dvě výhy v prodloužení, ale poté odstartoval osmizápasovou vítěznou šňůru. V patnáctém kole Verva prohrála na ledě Zlína 1:4, ale pak vyhrála zase pět střetnutí za sebou, když porazila Třinec, Chomutov nebo Brno.

UVÁLČÍ PIRÁTI OPĚT TŘI BODY?

První polovinu soutěže ukončil Litvínov vysokou prohrou 1:7 v Olomouci a na třetím místě tabulky. Ze sedmadvaceti střetnutí Verva vyhrála dvanáct duelů za tři body a osm utkání v prodloužení nebo nájezdech. Ze sedmi kol Chemici vyšli naprázdno, ale jako jediný tým neprohrál v nastaveném čase.

Druhou polovinu dlouhodobé části Litvínov začal na domácí půdě se Zlínem, s kterým poprvé v sezóně vyhrál. V devětadvacátém kole Verva prohrála s Třincem v prodloužení.

Litvínov v průběhu reprezentační přestávky oznámil staronovou posilu. Žluto-černý dres bude po více než šesti sezonách oblékat mistr světa 2001 Karel Pilař, jenž přišel z korejského týmu Anyang Halla. Osmatřicetiletý obránce podepsal smlouvu do konce příští sezóny.

Piráti proti Vervě dvakrát v poměru 2 ku 4

První derby sezóny se uskutečnilo ve třetím kole na ledě Litvínova, kde šli Piráti na začátku druhé třetiny do dvoubrankového vedení po gólech Jana Rutty a Davida Kämpfa. Ve 44. minutě zvýšil na 3:0 Michal Poletín, o dvě minuty později snížil Viktor Hübl. V čase 59:01 zdramatizoval závěr střelou do šibenice František Lukeš. Deset vteřin před koncem zápasu uzavřel na konečných 4:2 Ivan Huml.

Derby se přesunulo v sedmnáctém kole do Chomutova, kde první třetinu vyhráli domácí 1:0 díky gólu Ivana Humla. Ve druhé třetině nejprve František Lukeš vyrovnal a poté Martin Hanzl otočil vývoj duelu. V 50. minutě Ivan Huml přidal svou druhou branku v zápase.

CHOMUTOVSKÁ STOPA V REPRE

Hned v 52. minutě Lukáš Válek prostřelil Jána Laca z mezikruží. Definitivní tečku přidal Martin Hanzl, který v čase 58:20 vymetl v situaci dva na jednoho šibenici chomutovské brány – 2:4. Ivan Huml i Martin Hanzl zapsali v derby do statistik dva góly.

Reprezentační okénko

Ve druhé reprezentační přestávce sezóny český národní tým odehrál Channel One Cup. Stejně jako na turnaj Karjala, tak i podruhé byli z příštích soupeřů povoláni obránci Jan Rutta a Tomáš Pavelka, útočné řady doplnili David Kämpf a Robin Hanzl.

V Moskvě vstřelil svůj premiérový reprezentační gól chomutovský David Kämpf, jenž vracel vedení na české hokejky během 35. minuty v duelu se Švédskem, čímž nakonec pomohl k jediné výhře na turnaji. Zbylá trojice si žádný kanadský bod nepřipsala.

Piráti Chomutov vs. HC Škoda Plzeň – 2:1pp

V počátku duelu Dominik Kubalík nastřelil tyčku, krátce poté Michal Vondrka ujel ve vlastním oslabení, ale neuspěl. Po několika dalších šancích první třetina skončila za stavu 0:0. Krátce před polovinou zápasu stál v dobré pozici David Kämpf, který ale jen o pár centimetrů netrefil bránu.

Litvínov 2:3 Chomutov

První branku zápasu si připsal Dominik Kubalík ve 40. minutě, který nejprve vypálil na Jána Laca, pak dojel vyražený puk a přihrál do brankoviště, odkud si puk do vlastní sítě srazil jeden z domácích obránců. Hned na začátku poslední periody vstřelil svou první branku v extralize Martin Šťovíček, jenž vyrovnal a poslal duel do prodloužení, které rozhodla dvojice Ivan Huml – Michal Vondrka, vítěznou branku si připsal chomutovský kapitán.

Sestava Pirátů: Laco – Dlapa, Flemming, Skinner, Valach, Mrázek, Rutta, Chalupa, Buchtela – Tomica, Huml, Vondrka – Sklenář, Kämpf, Koblasa – Poletín, Skokan, Chlouba – Lauko, Šťovíček, Slavíček.

HC Verva Litvínov vs. HC Oceláři Třinec – 3:4p

Utkání otevřel ve třinácté minutě Martin Hanzl, jenž využil početní výhodu. V počátku druhé třetiny se nejprve prosadil Viktor Hübl, poté si bratři Hanzlové vyměnili role – Robin Hanzl si k asistenci na první gól připsal přesný zásah. Ještě do konce prostřední části Třinec snížil na rozdíl jediné branky. Postupně se prosadili Milan Doudera a Kamil Kreps.

Ve 42. minutě vyrovnal Cory Kane tečí z předbrankového prostoru. V dalším průběhu Litvínov ubránil dvě oslabení, a tak duel došel do prodloužení, ve kterém mohl rozhodnout Robin Hanzl, ale neuspěl. Rozhodující trefu si připsal Kamil Kreps ve vlastním oslabení.

Sestava Litvínova: Janus – Kubát, Gula, Sörvik, T. Pavelka, Z. Sklenička, F. Pavlík, Kokeš – Lukeš, V. Hübl, Gerhát – J. Černý, R. Hanz, lM. Hanzl – Trávníček, J. Šimeček, M. Hořava – Jurčík, Válek, Dufek.

Pravidlo o mladých pozastaveno

Jelikož se v termínu od 26. prosince 2016 do 5. ledna 2017 bude hrát mistrovství světa juniorů do dvaceti let, tak prezident ČSLH udělil výjimku z Herního řádu TELH a Technických norem WSM ligy v období od 12. prosince 2016 do 6. ledna 2017 ve znění: „Platnost čl. 3.5 Herního řádu TELH a čl. 1.2 Technických norem WSM ligy, které upravují pravidla pro zařazování hráčů na soupisku k utkáním (maximálně 22 hráčů, z toho 2 brankáři bez omezení věku a 20 hráčů v poli, z nichž 18 může být ve věku 20 let a starších), byla v uvedeném období pozastavena.“

Na turnaji v kanadských městech Toronto a Montreal by měl pirátské barvy reprezentovat David Kaše, jenž ale utrpěl v duelu šestadvacátého kola proti Hradci Králové zranění v horní polovině těla, a tak nebude do posledních chvil jasné, zda nastoupí.