Extraligový kolotoč se opět rozjíždí! Chomutov čekají neoblíbené Pardubice

Napsal 14.02.2017 Michal Luxa, Marcel Holl
C h o m u t o v – Po reprezentační přestávce se fanoušci mohou opět těšit na Tipsport extraligu. V rámci šestačtyřicátého kola zajíždějí Piráti do Pardubic, kde Chomutovští v novodobé historii ještě nevyhráli. Svěřenci Vladimíra Růžičky budou chtít zastavit nepříznivou sérii. Další vzájemné střetnutí startuje ve středu 15. února od 18 hodin.

Škatulata v Dynamu

Dne šestnáctého ledna získalo statutární město Pardubice majoritní balík akcií. Novými minoritními akcionáři se stali Dušan Salfický a Petr Čáslava. Zvolené představenstvo ihned odvolalo Pavla Rohlíka a Michala Mikesku. Novým hlavním trenérem se stal Miloš Holaň a jeho asistenty Otakar Janecký a Pavel Marek, jenž byl jmenován ještě do pozice sportovního manažera.

Akcionář klubu a bývalá brankářská legenda Dynama Dušan Salfický zastává pozici generálního manažera. Na valné hromadě Východočechů se stanovily cíle pro právě probíhající sezónu Tipsport extraligy. Dynamo si v závěru ročníku má zajistit účast v nejvyšší české soutěži i pro další rok.

Současná brankářská jednička Pardubic - Martin Růžička v minulosti hájil barvy Pirátů.

Hráčský kádr Pardubic doznal změn

Východočeský klub ukončil spolupráci s Brandonem Maxwellem, jenž byl na necelý měsíc přeřazen do juniorského týmu. V současné době hájí maskovaný muž barvy Mladé Boleslavi. Pardubice opustili rovněž Tomáš Bokroš a Jérôme Leduc. Oba obránci se s klubem rozhodli na ukončení platné smlouvy.

Perníkáři se domluvili s Třincem na dvou výměnách. Do konce sezóny budou východočeský dres oblékat Ján Sýkora a Rastislav Špirko. Do celku Slezanů se naopak přesunuli Tomáš Klimenta a Tyler Redenbach. Dalšími novými hráči, kteří mají dopomoci k záchraně jsou zadáci Marek Trončinský a Petr Chaloupka.

Pozice Pardubic není nikterak lichotivá

Při pohledu na tabulku najdeme Pardubice na předposledním tedy třináctém místě. Východočeský klub zatím posbíral dvaačtyřicet bodů, což je o jeden více nežli poslední Karlovy Vary. Po průběhu soutěže to vypadá, že oba zmíněné celky budou hájit extraligovou příslušnost v baráži.

Dynamo má obrovské potíže s hrou do obrany. Vždyť inkasovalo už 148 gólů, což je nejvíce v celé extralize. V posledních pěti utkáních nasbírali hráči Pardubic sedm bodů a jejich forma není nikterak lichotivá.

Vzájemné zápasy ve znamení Dynama

Oba celky se v letošní sezóně utkaly třikrát a Dynamo získalo osm bodů z devíti možných. Polední vítězství Chomutova se datuje do roku 2015, kdy 23. prosince vyhráli před svými fanoušky Severočeši 4:1. Ovšem na vítězství v normální hrací době na ledě Pardubic Piráti stále čekají, vždyť ve východočeské metropoli získali v novodobé historii jen dva body za výhru po nájezdech.

Poslední měření sil sehrály oba celky ve třiatřicátém kole před televizními kamerami. Pardubice začaly aktivně, přežily šance domácí družiny a sami v závěru úvodní dvakrát udeřily. Prosadili se Petr Sýkora s Tomášem Klimentou. Pojišťovací třetí trefu přidal po polovině střetnutí Lukáš Nahodil. Chomutovští už pouze jednou zkorigovali nepříznivý stav zásluhou slovenského forvarda Dávida Skokana.

Jan Rutta a Petr Martínek o Pardubicích

„Musíme dát více gólů než oni. Na Pardubice nám to moc nejde, ale doufám, že se na ně připravíme a smázneme je,“ řekl den před utkáním reprezentační obránce.

„Chtěli bychom nepříznivou sérii s Pardubicemi konečně prolomit. Nevím, zda nám soupeř nevyhovuje, ale prostě na něj neumíme hrát. Pokusíme se zabojovat a zkusíme uhrát dobrý výsledek i s ohledem na to, že bychom se chtěli ještě pokusit dostat do šestky,“ neskrýval ambice asistent trenéra.

Poslední extraligové zápasy obou soupeřů

PSG Zlín vs. HC Dynamo Pardubice

J. Hübl – Trončinský, Nedbal, Čáslava, Schaus, Ščotka, Chaloupka, Zajíc – Rolinek, Špirko, P. Sýkora – Hubáček, Tomášek, Beran – Bárta, Nahodil, J. Sýkora – Poulíček, T. Kaut, Starý.

Pardubice v posledním kole před třetí reprezentační přestávkou hrály ve Zlíně. Po polovině úvodní třetiny otevřel skóre zápasu pardubický Nicholas Schaus. V patnácté minutě srovnala domácí hvězda Roberts Bukarts. Minuta sedmadvacátá přinesla druhý gól Dynama, trefil se Michal Bárta. Třetí část úplně změnila ráz hry, neboť padlo celkem pět branek. Nejprve srovnal aktuální reprezentant Petr Holík. Osm minut před koncem vrátil Dynamu jednobrankový náskok zkušený Petr Čáslava. Největší vzrušení přinesly poslední tři minuty základní hrací doby. Nejprve zvýšil na průběžných 2:4 Slovák Ján Sýkora. Zlín ale zabral a po pětadvaceti sekundách to bylo opět jen o gól. Devětatřicet vteřin před třetí sirénou srovnal David Šťastný. Prodloužení branku nepřineslo, a tak došlo na nájezdy. V nich přisoudil druhý bod Zlínu lotyšský forvard Roberts Bukarts.

Branky a nahrávky: 15. Bukarts (Honejsek), 46. P. Holík (Bukarts), 58. O. Veselý (Bukarts, Řezníček), 60. D. Šťastný (Kotvan, Marušák), rozhodující nájezd Bukarts - 12. Schaus, 37. Bárta (Nahodil), 52. Čáslava (Schaus, P. Hubáček), 58. J. Sýkora (Nahodil)..
Vyloučení: 3:7, využití: 2:1, v oslabení: 0:0, Střely na branku: 46:29, zblokované střely: 1:9.

HC Sparta Praha vs. Piráti Chomutov

Laco – Dlapa, Flemming, Mrázek, Rutta, Skinner, Valach, Kudělka – Vondrka, Huml, Tomica – Skokan, V. Růžička, Sklenář – Koblasa, Kämpf, Poletín – Račuk, Kaše, Hlava.

Piráti v posledním odehraném kole odjeli do Prahy, kde se utkali se Spartou. Sparta přečkala v první třetině šance Pirátů a v patnácté minutě sama udeřila, prosadil se Petr Vrána. Ve druhé části zvýšil na 2:0 pro domácí Brian Ihnačák. Piráti ale ve třetí třetině zabrali a dvěma rychlými trefami v rozmezí tří minut poslali zápas do prodloužení. V závěru prodloužení ujel sám na branku Martin Gernát, jeho střela ani následná dorážka gólem neskončily. Ján Laco při zákroku proti dorážce vykopl tyčku své branky, za což rozhodčí nařídili trestné střílení, které proměnil Lukáš Pech.

Branky a nahrávky: 15. Vrána (Hlinka), 36. Ihnačák (Pech, Mikuš), 65. Pech z trestného střílení – 46. Sklenář (Kaše), 49. Vondrka (Huml)
Vyloučení: 6:4, využití: 1:0, v oslabení: 0:1, střely na branku: 29:33, zblokované střely: 11:7.