Rozhovory

„Hráli jsme naplno každou minutu každého zápasu,“ řekl Jan Rutta

Napsal 12.2.2017 Kateřina Kundertová, David Panuška
G ö t e b o r g / C h o m u t o v - Česká reprezentace zakončila účast na Švédských hokejových hrách porážkou s Ruskem, s kterým bojovala o celkové vítězství na turnaji. Jan Rutta na třetí akci letošní sezóny přidal asistenci, kterou pomohl k vysokému skalpu Finska 7:1. Chomutovský obránce se s týmem vrací do České republiky a poté s Davidem Kämpfem, Vladimírem Růžičkou a Michalem Vondrkou do Chomutova, kde je čeká závěr sezóny.

Česká reprezentace na Švédských hrách nejprve prohrála s domácím celkem 2:5, poté rozstřílela Finsko 7:1 a nakonec prohrála 2:4 s Ruskem v boji o celkové vítězství na turnaji. „Když bych měl celé hry zhodnotit teď po zápase s Ruskem, tak řeknu, že je to škoda, protože jsme hráli o celkové vítězství na turnaji,“ smutnil Jan Rutta.

Střetnutí se severskými týmy přinesla odlišné výkony národního týmu, což se podepsalo i na výsledku. Proti Švédsku Češi vyslali na gólmana devatenáct střel s desetiprocentní úspěšností, na finského brankáře vyšlo třiatřicet pokusů, ale s celkovou úspěšností více než jednadvacet procent.

Jan Rutta ve Švédsku 0+1
Foto: V. Vacek

„Myslím, že jsme všichni naplno makali každou minutu každého zápasu. Se Švédskem jsme nehráli efektivně, ale makali jsme stejně jako proti Finsku, s kterým nám to tam napadalo, což bylo super,“ řekl chomutovský obránce. „Proti Finsku jsme změnili jen nějaké herní situace,“ přidal.

Ruský celek tuzemští hráči jasně přestříleli, jelikož na Ilju Samsonova vyslali 29 střel, z kterých devatenáctiletý brankář pustil za svá záda pouze dva puky. Oba celky měly celkem čtyři vyloučené, což Rusové dvakrát využili. „Dělali jsme chyby v obraně a měli jsme více vyloučených. V oslabení jsme dostali dva góly, což je dost,“ věděl písecký odchovanec.

Na konci druhé třetiny za stavu 2:2 ujel v přesilové hře Čechů dvakrát Vladimir Tkačjov, který ale v minisouboji s Pavlem Francouzem odešel poražen 0:3, neproměnil ani nařízené trestné střílení. „Smazali jsme to. Všichni víme, že by v naší přesilovce nikdo ujet neměl, takže jsme to hodili za hlavu a řekli si, že už se to nestane,“ uvedl Jan Rutta o přístupu, s kterým šli reprezentanti do třetího dějství.

Jan Rutta už je téměř stálicí v národním týmu, na mistrovství světa se ale ještě nepodíval. Jak to vnímá po třetí letošní akci, na které se představil? „Vůbec nad tím nepřemýšlím. Skončila akce, takže se už těším do Chomutova, kde máme před sebou poslední část sezóny,“ přiznal.

Chomutov je aktuálně za hranicí přímého postupu do čtvrtfinále play-off, ale má před sebou ještě čtyři venkovní utkání a tři souboje v SD ARÉNĚ. „Doufám, že se nám povede, co se nám nepovedlo loni, prokoušeme se do šestky a ohřejeme se v play-off déle,“ uzavřel Jan Rutta.

Top fotografie: Milan Kammermayer