Výlet do minulosti

Jak šel čas aneb od prvního k dvoutisícímu gólu Pirátů v nejvyšší soutěži

Napsal 22.02.2017 Libor Kult
C h o m u t o v - Když Michal Vondrka v domácím utkání s Třincem otevřel skóre během přesilové hry v poslední minutě zahajovací třetiny, jednalo se o chomutovský gól číslo 2000 mezi tuzemskou elitou. Současný kapitán poté v nájezdech započal také cestu za další tisícovkou. Jak ale vedla cesta ke kulatému číslu v nejvyšší soutěži vypadala? Odpověď vám dají následující řádky.

Je více než symbolické, že chomutovský střelecký účet mezi československou a později českou klubovou smetánkou otevřel nejlepší kanonýr místní historie Miroslav Klůc. Ten v premiérovém duelu ročníku 1951/1952, kdy do Chomutova přijela pražská Sparta, nasázel soupeři čtyři góly. Pražané po dvou třetinách vedli 4:2, jenže legendární útočník dvěma trefami srovnal stav a v poslední minutě vstřelil vítězný gól Josef Seiler.

Vzhledem k počtu zápasů se chomutovské konto zaokrouhlilo na 100 až ve třetím kole následující sezóny v domácím utkání s ATK Praha. Na pětistý gól se čekalo do šesté sezóny mezi elitou, která následovala po zisku historického stříbra a již poznamenala letecká tragédie části týmu při návratu z turné po Švýcarsku. Pětistý gól si připsal ve dvanáctém kole na ledě Českých Budějovic Otto Cimrmann, jenž byl při remíze 4:4 prvním chomutovským střelcem.

Tisícovku stihli chomutovští střelci ještě před prvním pádem o soutěž níž. Obránce Josef Mojžíš starší se ve čtvrtém kole skupiny o udržení během ročníku 1961/1962 trefil do sítě Kladna, ale porážce 2:4 na ledě středočeského soupeře nezabránil.

Michal Frolík střílí chomutovský gól číslo 1500 v nejvyšší soutěži

Poté se dostavilo sportovně temnější období klubové historie a gól s pořadovým číslem 1500 si místní hokej v nejvyšší soutěži připsal až během ročníku 2012/2013, kdy se klub vrátil do elitní soutěže po 38 letech. V desátém kole zmíněného ročníku rozhodl prodloužení domácího duelu s karlovarskou Energií Michael Frolík, jenž za Piráty nastupoval díky výluce v NHL a na konci zmíněného ročníku zvedl nad hlavu Stanleyův pohár.

Podíváme-li se na góly v nejvyšší soutěži z pohledu jednotlivých zápasů, pak zřejmě už navždy zůstane nepřekonán rekord z osmého kola ročníku 1952/1953, kdy Kladno odjelo z Chomutova s 22 obdrženými góly. Zajímavostí je, že se o ně podělilo jen osm střelců, protože pět hráčů dosáhlo minimálně na hattrick. První zápas s dvouciferným počtem vstřelených branek odehrál tehdejší tým TJ Sokol Hutě Chomutov už ve druhém duelu mezi elitou, když v Karlových Varech nasázel 14 gólů.

Dvoutisící chomutovský gól mezi tuzemskou elitou v podání Michala Vondrky

Na závěr ještě nejlepší střelecký individuální počin. Tím je šest gólů v jednom zápase nejvyšší soutěže. Povedl se čtyřikrát, ovšem dosáhli na něj pouze dva hráči - třikrát Miroslav Klůc a jednou Jaroslav Kamiš. Také týmy, proti nimž se jim střelecky dařilo, byly pouze dva - třikrát Karlovy Vary a jednou České Budějovice.

Miroslav Klůc dal šest gólů ve druhém kole ročníku 1951/1952 Karlovým Varům, v prvním kole ročníku 1952/1953 stejnému soupeři a v prvním kole finálové skupiny 1952/1953 Českým Budějovicím. Jaroslav Kamiš ho napodobil v osmém kole sezóny 1954/1955 proti Karlovým Varům.