Kolotoč zápasů pokračuje. Piráti můžou rozhodnout o záchraně, v cestě stojí jihlavská Dukla

Napsala 08.03.2018 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Piráti odjedou ke druhému kolu skupiny o umístění v Tipsport extralize do Jihlavy, kde můžou definitivně rozhodnout o záchraně. V minulém zápase se Chomutovští museli obejít bez nejproduktivnějšího hráče a kapitána Michala Vondrky, kterého nahradila čtvrtá formace. Prodlouží sérii produktivních zápasů? Ukáže se v utkání s jihlavskou Duklou, proti které svěřenci Vladimíra Růžičky v pátek 9. března od 17 hodin a 30 minut

Jihlava se v lize pohybovala na spodních příčkách

Jihlava se v průběhu základní části střídala na posledních dvou místech s Litvínovem, který už má jistou baráž. Dukla si na vlastním ledě nevedla špatně, v konečném součtu se zařadila s rozdílem bodu mezi lepší Chomutov a horší Mladou Boleslav.

Problémem však byly venkovní zápasy, z kterých si svěřenci Petra Vlka odnesli pouze osmnáct bodů, nutno podotknout, stejně jako po dlouhodobé části sedmý Liberec. Jihlava se poprvé radovala z venkovní výhry až poslední říjnový den, kdy získala ve Zlíně vítězství po nájezdech. Třech bodů se dočkala až o šestnáct dní později ve Vítkovicích, kde vyhrála 4:3.

Jan Rutta podepsal novou smlouvu

Vzpomínka na postup, sezóna 2014/2015...

Piráti prošli poslední základní částí v první lize naprosto suverénně, když měli po dvaapadesáti kolech na kontě 119 bodů a druhé České Budějovice nechali čtyřiadvacet bodů za sebou.

Ve čtvrtfinále svedli Chomutovští šestizápasovou bitvu se ústeckým Slovanem, s kterým sérii zakončili vysokým šestigólovým debaklem v krajském městě. Jihlava měla postup přes tuto část ještě náročnější, jelikož s Kladnem rozhodla až v sedmém duelu.

V semifinále se oba celky střetly, a nakonec odehrály jen pět zápasů. Piráti na vlastním ledě dvakrát nezaváhali, k čemuž přidali ještě jedno vítězství z Jihlavy. V zápase s pořadovým číslem pět si šli svěřenci Břetislava Kopřivy pro účast v baráži a vyhráli 6:3.

Ve dvanáctikolové baráži Piráti nastřádali jednadvacet bodů, což stačilo, aby sesadili z extraligy Slavii a opět se vrátili mezi elitu. Barážová Olomouc zůstala v nejvyšší tuzemské soutěži, České Budějovice na návrat stále čekají.

Zpět do současnosti – čtvrtá formace řádí

Řádění trojice Martin Šťovíček, Jakub Lauko a Nicolas Hlava začalo v posledním kole základní části proti Spartě, proti které si mladíci připsali pět kanadských bodů za tři góly a dvě asistence. Všechno se projevilo také v účasti na ledě, jelikož na tři plusy Bretta Flemminga dosáhli Jakub Lauko a Martin Šťovíček, který byl po zásluze vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

Radost z gólu Jakuba Lauka

Produktivní duely pokračovaly hned v následujícím zápase, kdy Chomutovští vyzvali na vlastním ledě Vervu. V polovině střetnutí byl vyloučen Nicolas Hlava do konce utkání, takže ke kanadským bodům čtvrté lajny nic nepřida. Od šéfa disciplinární komise navic vyfasoval chomutovský odchovanec dvouzápasový distanc. Zbylá dvojice se postarala o čtyři body, které stačily pouze na remízu po šedesáti minutách a následnou porážku v prodloužení.

Neměli bychom ani vynechat fakt, že v obou dvou zmíněných zápasech se prosadili v rámci dvou speciálních týmů – na přesilovky a na oslabení. Ve vlastním oslabení se prosadil dvakrát Martin Šťovíček, kterému vždycky přihrával Jakub Lauko, přesilovkové branky si rozdělili.

455 tr. minutTRESTNÉ MINUTY721 tr. minut

Pozn.: pozice jsou vztažené pouze na skupinu o umístění, do které se ale přenáší zbylé statistiky.

Vzájemné zápasy s vyrovnanou bilancí a skóre 13:12 pro Piráty

Chomutov svádí s Duklou vyrovnané bitvy, jelikož dvě úvodní utkání došla až do prodloužení a v jednom případě až k nájezdům. Soupeři si dvoubodové výhry pokaždé se skóre 4:3 spravedlivě rozdělili, tak tomu bylo i v následujících dvou zápasech, kdy se potvrdila převaha domácích.

Martin Šťovíček vstřelil ve dvou zápasech dva góly v oslabení

Chomutov – Jihlava 4:3p (0:0, 2:1, 1:2 – 1:0)
Branky: 25. Mrázek, 31. Tomica, 58. V. Růžička (TS), 65. Sklenář – 32. Žálčík, 52. R. Hubáček, 57. F. Seman.

Jihlava – Chomutov 4:3sn (0:2, 1:1, 2:0 - 0:0)
Branky: 25. Rys, 48. Zeman, 60. Kubalík, rozhodující nájezd Zeman – 9. Tomica, 17. Vondrka, 21. Růžička.

Chomutov – Jihlava 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)
Branky: 23. Dietz, 36. Hlava, 42. Růžička, 59. Huml – 36. Žálčík, 58. Jiránek.

Jihlava – Chomutov 3:2 (2:1, 0:1, 1:0)
Branky: 15. Stříteský, 16. Suchánek, 57. Dostálek – 4. Poletín, 22. Koblasa.

Chomutov – Litvínov 3:4p (2:1, 0:2, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 13. Skokan (V. Růžička, Knot), 17. Šťovíček (Lauko, Flemming), 46. Lauko (Šťovíček, Slovák) – 5. J. Mikúš (Gula, J. Černý), 25. V. Hübl (F. Lukeš), 35. J. Mikúš (Iberer), 64. L. Doudera (V. Hübl).
Vyloučení: 3:9, Hlava (Chomutov) 5 minut a do konce utkání. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 32:28. Střely zblokované: 7:13. Hity: 21:12. Vhazování: 49:31.

Sestava Chomutov: Š. Lukeš – Flemming, Dietz, Valach, Knot, Slovák, Mrázek, Chalupa – Havel, V. Růžička, Sklenář – Vantuch, Huml, Poletín – Tomeček, Skokan, Koblasa – Hlava, Šťovíček, Lauko.

Mladá Boleslav – Jihlava 5:1 (0:0, 5:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 21. Klepiš (Orsava, Žejdl), 24. Klepiš (Pabiška), 32. Kotvan (Pacovský, Pabiška), 36. Pacovský (Klepiš, Nahodil), 40. Pacovský – 38. Zeman (de la Rose, Čachotský).
Vyloučení: 7:5, navíc Nedomlel 10 minut a do konce utkání – Kajínek 5 minut a do konce utkání. Využití: 3:0. Střely na branku: 29:25. Blokované střely: 6:9. Hity: 3:10. Vhazování: 37:25.

Sestava Jihlavy: Škarek (41. Kořenář) – Stříteský, Šidlík, Suchánek, Váňa, Půža, Kajínek, de la Rose – Seman, Zeman, Čachotský – Jiránek, Skořepa, Straka – Anděl, Hamill, Rabbit – Diviš, Hubáček, Žálčík.