Rozhovory

Na atmosféru v Brně jsme připraveni, hlásí Petr Jíra

Napsal 21.3.2007 Kamil Novák
C h o m u t o v - Stal se mužem druhého čtvrfinále, neboť jeho podpis nesly všechny tři branky Chomutova. Petr Jíra se asistencí podílel na prvních dvou přesilovkových trefách svých spoluhráčů, třetí pojišťovací gól přidal sám v rovnovážném počtu hráčů na ledě. Také díky jeho výkonu si Bílomodří vezou na led soupeře dvě víztězství.
Skutečnost, že tým vedený Vladimírem Kýhosem stoprocentně využil domácí prostředí, si pochvaluje i člen druhého chomutovského útoku. „Byla to dvě vyrovnaná utkání, ve kterých jsme naštěstí vždycky dokázali vstřelit první gól, který nás uklidnil,” shrnul se krátce.

Mužstvo, které v základní části nastřílelo spolu Hradcem Králové nejvíce branek, se v obou utkáních prezentovalo především koncentrovanou obranou. „V play off se musí hrát jinak než v základní části. Nemůžeme bránit hned od začátku, ale když vedeme je dobře, že si to dokážeme pohlídat,” libuje si Petr Jíra.

Pokud se v zadních řadách objeví přece jen nějaké to okénko, přijde na řadu poslední instance, jíž je prozatím spolehlivý Luboš Horčička. Jeho výkony někteří fanoušci v závěru základní části kritizovali, ale chomutovská jednička dala všem pádnou odpověď, což si uvědomuje i Petr Jíra.

V obou zápasech nás podržel, bez něj bychom to nezvládli. Je super, že se mu takhle daří,” těší druhého nejlepšího střelce bílomodrých barev v základní části. Své postavení potvrdil i ve druhém čtvrtfinále, kdy jako první dokázal vstřelit gól v době, kdy žádný z týmů nehrál v početní výhodě.

Výjimkou byl pouze gól Radka Šípa do opuštěné branky v prvním čtvrtfinále. „Obě mužstva mají propracovaný obranný systém, hrají dostatečně agresivně, a proto je těžké dostat se před branku, když je na ledě plný počet hráčů,” vysvětluje Petr Jíra.

Klíčem k úspěchu jsou zatím přesilové hry, v nichž jsou prozatím o něco úspěšnější Severočeši. „Trenéři nám na videu pouštěli, jak Kometa zakládá přesilovkový útok a jak hrají, když se dostanou do útočné třetiny,” prozrazuje Petr Jíra část z taktické porady. „Také nás upozorňovali na typy hráčů, kterým vadí hra do těla,” doplňuje.

Jak sám Petr Jíra přiznává, varianta s Petrem Maretínkem na vrcholu brankoviště se v sestřihu neobjevila, přesto na ni tým dokázal reagovat. „Je strašně těžké ho odstavit, když má přes metrák, ale trenéři nám poradili i v tomto případě,” říká.

Po dvou zápasech se série stěhuje na jih Moravy. Co lze od pokračování čtvrtfinále očekávat? Podle Petra Jíra nic moc odlišného od prvních dvou bitev. „Bude to zase vyrovnané a moc gólů nepadne,” míní. „Budeme se znovu snažit vycházet ze zabezpečené obrany.

Podle některých informcí jsou oba duely v moravské metropoli již vyprodány a dá se očekávat velmi rušná atmosféra. „I v základní části tam chodilo hodně diváků a my jsme tam jednou dokázali zvítězit. Teď se bude hrát možná v ještě bouřlivější atmosféře, ale myslím, že jsme na to dostatečně připraveni. Jedeme si do Brna aspoň pro jednu výhru, ale víme, že to bude náročné,” je si Petr Jíra vědom síly domácího stadionu.

Ta dvakrát pomohla i Severočechům. „Divácká kulisa byla mnohem lepší než v základní části. Trochu jsme se sice báli, aby neměli fanoušci Komety navrch, ale naši příznivci to skvěle zvládli,” ocenil Petr Jíra domácí publikum.

Ve vypjatých bojích play off nebývá výjimkou, že tým odjíždí k zápasu s jednodenním předstihem. „V kabině jsme se o tom bavili a většina kluků chtěla jet až v den utkání, takže pojedeme ve čtvrtek,” přibližuje elitní střelec Bílomodrých.

V letošní sezóně se vzájemná utkání obou soupeřů vyznačují velkou vyrovnaností. V základní části na ledě chomutovského ČEZ stadionu musely dvakrát rozhodnout samostatné nájezdy. Podobný scénář se může kdykoliv opakovat. „I v sezóně jsme absolvovali několik zápasů, které došly až do nájezdů, takže na trénincích nic speciálního neděláme. Jako vždycky na závěr každý jede dva až tři nájezdy. Trenéři mají vytipované hráče, z nichž by podle průběhu utkání vybrali pětici, která by jela,” nastiňuje Petr Jíra.

Jeho stejně jako všechny spoluhráče těší, že chomutovští příznivci se chystají do Brna, aby tým podpořili. „Jsme rádi, že za námi přijedou a pomůžou nám. Třetí utkání bude hodně důležité a je skvělé, že budou s námi,” uzavírá Petr Jíra.