Aktuální zprávy

Ondřej Kaše se zapsal do historie, je prvním hráčem draftovaným z Chomutova, který hrál NHL

Napsal 3.11.2016 Libor Kult
C h o m u t o v - Když v roce 2007 přišel z Kadaně do sedmé třídy, ještě tolik nevyčníval. Jenže postupem času se podařilo místním trenérům z talentovaného útočníka vybrousit diamant, který to dotáhl až do nejslavnější soutěže světa. Ondřej Kaše si v noci na první listopadový čtvrtek odbyl v dresu Anaheimu premiéru v NHL. A pohádce ještě nemusí být konec, večer totiž jeho dlouholetý parťák David Kämpf může debutovat v reprezentaci.

Večer českého času před zápasem Ducks s Pittsburghem vedení Anaheimu povolalo Ondřej Kašeho z farmy v San Diegu a vše nasvědčovalo tomu, že by mohl dostat příležitost. Stoprocentní jistota nebyla, ale z indicií se dalo vytušit, že se blíží velký okamžik mladého útočníka.

Pohled na sestavy před úvodním vhazováním vše potvrdil. V tu chvíli bylo jasné, že mladík, který od roku 2007 nastupoval za týmy v organizaci Pirátů, vyjede na led proti obhájcům Stanleyova poháru, v jejichž sestavě nechyběli velikáni jako Sidney Crosby nebo Jevgenij Malkin.

Ondřej Kaše se přetlačuje o co nejvýhodnější pozici s Krisem Letangem
(Foto: ducks.nhl.com)

Ondřej Kaše se posadil na střídačku například vedle Corey Perryho a z premiéry v nejlepší lize světa se rozhodně nerozklepal. Ve třetím útoku se mohl cítit trochu jako doma, neboť jeho spoluhráčem byl Chris Wagner, který připomíná Františka Wágnera, jehož Ondřej Kaše dobře zná z mládežnických let.

Hned po minutě a zhruba třiceti vteřinách přišel onen velký okamžik. Brusle Ondřeje Kašeho se poprvé dotkla ledu NHL v zápase. A nebylo to vůbec špatné střídání. Šikovný forvard se natlačil před obránce Iana Colea a mohl hned z první střely skórovat. Nepovedlo se, ale přesto zanechal za osm minut a 42 vteřin na ledě dobrý dojem. Dvakrát vystřelil na bránu, přidal jeden hit a v účasti na ledě měl bilanci -1. Porážce 1:5 však svým výkonem nezabránil.

Třetí listopad 2016 se tedy nesmazatelně zapíše do historie chomutovského hokeje. Poprvé totiž naskočil v NHL hráč draftovaný z Chomutova. Ondřej Kaše navázal na odkaz jiného kadaňského útočníka Petra Klímy, který však nikdy v Chomutově nepůsobil.

Připomeňme si, jak se kariéra za pár dní jednadvacetiletého hráče vyvíjela. Už ve druhé sezóně v chomutovském mladším dorostu měl Ondřej Kaše průměr téměř jednoho gólu na zápas a rozhodně se neztratil ani mezi staršími hráči o kategorii výš. Během ročníku 2010/2011 si jeho výkonů reprezentační trenéři ještě nevšimli, za rok už to bylo jinak.

Během sezóny 2011/2012 patřil k oporám staršího dorostu a poprvé nakoukl do národního týmu, když pravidelně hrál za sedmnáctku. Další rok a další skok. Ač stále věkem starší dorostenec nastupoval už pravidelně za juniory a odbyl si i seniorskou premiéru v rodné Kadani. V první lize si hned připsal tři góly a asistenci ve 13 startech.

Ondřej Kaše stihl před odchodem do zámoří v chomutovském áčku jednu extraligovou a jednu prvoligovou sezónu

Nebylo divu, že se společně s Davidem Kämpfem dočkal nominace na světový šampionát osmnáctiletých v Soči, kde poznal haly, v nichž se o rok později proháněli nejlepší hokejisté světa během olympijského turnaje. To se psal duben 2013 a kometa Ondřeje Kašeho i nadále stoupala.

Na přelomu let 2013 a 2014 se společně s Davidem Kämpfem zúčastnili poprvé světového šampionátu dvacetiletých. Na jaře pak pomohli juniorům ke druhém titulu za tři roky, což zopakovali také na jaře 2015. V té době už byl Ondřej Kaše draftován Anaheimem, který si v červnu 2014 vybral v sedmém kole jako 205. v pořadí.

Sezóna 2014/2015 se aktuálnímu debutantovi v NHL povedla a hodně přispěla k letnímu podpisu tříletého nováčkovské smlouvy s Ducks. Ondřej Kaše pomohl Pirátům k návratu do Tipsport extraligy a byl nejproduktivnějším hráčem mužstva v prvoligovém play-off.

V dresu chomutovského áčka se v mistrovském utkání objevil poprvé 13. září 2013 v duelu nejvyšší soutěže na ledě karlovarské Energie, kde si připsal i asistenci. Hned za dva dny doma proti Spartě přidal první gól mezi tuzemskou elitou. Před odchodem do zámoří stihl Ondřej Kaše 113 mistrovských zápasů za Chomutov (23+33) a 43 extraligových bitev (5+5).