Aktuální zprávy

Piráti jsou pátí aneb co přinesla první čtvrtina základní části

Napsal 21.10.2016 Libor Kult
C h o m u t o v - Druhá čtvrtina základní části Tipsport extraligy začíná. Jak vypadala ta první z pohledu Pirátů? Jedním slovem pozitivně, přestože se najdou i věci, na jejichž zlepšení by mělo mužstvo pracovat. Páté místo a dvaadvacet získaných bodů jsou však velmi dobrá vizitka souboru, který během letní přestávky přišel o ofenzivního tahouna z předešlého ročníku nejvyšší soutěže.

Zápasy Pirátů baví

Kdo čekal, že gólová produkce se s odchodem Romana Červenky zadrhne, šeredně se spletl. Důkazů je hned několik. Ten nejvýraznější je srovnání s prvními třinácti koly předchozího ročníku. Tehdy Piráti nastříleli 28 gólů. Letos jich je o 16 víc! Čtyřiačtyřicet tref je aktuálně společně se Spartou třetí nejlepší počin mezi tuzemskou elitou za ofenzivními mašinami z Brna a Třince.

A že zápasy Pirátů baví? V duelech žádného jiného týmu nepadlo na obou stranách tolik gólů. Ano, obrana není z nejpevnějších v extralize, ale diváci se rozhodně nenudí. A třeba třeskutá domácí bitva s Kometou nabídla také ostré souboje i bitky. Zkrátka letos je na co koukat, i když občas z toho fanoušci Pirátů radost nemají vzhledem k tomu, že v první čtvrtině dostali jejich oblíbenci o jedenáct gólů víc než loni.

Smrtící úvod druhé třetiny a závěry dějství

Podrobnější pohled na gólovou produkci odhalí, že přesně mířilo už 14 hráčů aktuálního kádru Pirátů. Když neskóruje elitní formace kapitána Vondrky s Ivanem Humlem, zastoupí ji druhý útok Vladimíra Růžičky s Davidem Kaše. Pozadu nezůstává ani třetí formace a její centr David Kämpf. Ne náhodou jsou Michal Vondrka, Vladimír Růžička a Michal Poletín v elitní desítce kanadského bodování.

Rozdělíme-li si pirátské góly na pětiminutové úseky, zjistíme, že nejčastěji se svěřenci Vladimíra Růžičky trefují ve druhé pětiminutovce zahajovací třetiny a v nástupu do prostředního dějství. Právě start druhé dvacetiminutovky vychází v poměru vstřelených a obdržených gólů nejlépe, jak vyplývá z grafů. V součtu všech tří třetin dali Piráti nejvíc gólů v posledních pětiminutovkách. Pět ze dvanácti zásahů tohoto období padlo v poslední minutě té které části hry. Hned dvakrát těsně před sirénou skóroval Ivan Huml.

Na druhou stranu v Mladé Boleslavi a doma s Kometou přišli Piráti o nějaký ten bod právě v závěru. Ve městě automobilů rozsekli domácí nerozhodný stav v 58. minutě a vyhráli, Brno v Chomutově vyrovnalo dokonce až v 59. minutě, ale odjelo jen s bodem.

Pirátské góly v jednotlivých úsecích zápasů - levý sloupec jsou góly vstřelené, pravý obdržené

První gól soupeře? Není problém, Piráti dokáží otáčet zápasy

Už rozložení přesných zásahů dokazuje týmové pojetí, o kterém často hovoří i samotní hráči. Že je v kabině dobrá parta, která se nebojí tvrdé práce, dokazuje i jeden zajímavý fakt. Chomutovští mají na kontě osm výher a hned v pěti případech se jako první prosadil soupeř. Sparta otevřela skóre dokonce už po 38 vteřinách hry, ale stejně pod vrcholky Krušných hor prohrála. Úvodní gól zápasu dali Piráti poprvé až ve čtvrtém kole, kdy už měli na kontě tři vítězství. Jen jednou se stalo, že první trefa bílomodrého souboru neznamenala výhru. Stalo se tak v bláznivém domácím zápase s Pardubicemi.

Litvínov, Liberec ani Kometa si po prvním gólu Pirátů výhru nepřipsaly, naopak úvodní gól Třince, Olomouce, Mladé Boleslavi a Hradce Králové znamenal nulový bodový zisk pro chomutovské barvy. Posun k lepšímu ve srovnání s loňskou první čtvrtinou nastal i u bodového zisku z venkovních zápasů. Šest bodů za výhry v Litvínově a Vítkovicích je o dva víc než před rokem, kdy Piráti vyhráli také v Ostravě a přivezli bod z Liberce.

Nejlepší přesilové hry soutěže

Michal Poletín přišel do Chomutova z Plzně, kterou pomohl v první čtvrtině skolit dvěma asistencemi

Piráti si ke dvaadvaceti bodům, což je o dva víc než loni po třinácti kolech, pomohli i výrazně vylepšenými přesilovkami. V početních výhodách není lepšího týmu už několik kol. Je libo důraz před brankou v podání Michala Poletína, který měl už po šestém kole na kontě víc bodů než za celou loňskou sezónu v Plzni? Nebo se raději podíváte na krásnou souhru formace s Ivanem Humlem a Michalem Vondrkou? Nebo je libo dravý únik a pohotovou střelu Davida Kämpfa či bombu Juraje Valacha od modré? Škála způsobů využití přesilovek je poměrně široká.

Pokud jde o jednotlivce, využití tří přesilových her zařídili již zmínění Michal Poletín s Ivanem Humlem, kteří jsou v elitní extraligové desítce gólů v početních výhodách. David Kämpf se po faulu někoho ze soupeřů trefil dvakrát, dalších sedm hráčů skórovalo po nedovoleném zákroku protivníka jednou.

Ach ta oslabení!

Že ne všechno běží podle představ trenérů, hráčů nebo fanoušků, už bylo zmíněno. Ať už jde o ztrátu dvougólového vedení po první třetině s Pardubicemi, ne úplně vydařené závěry duelů v Boleslavi a s Brnem nebo prostupnější defenziva, která je v elitní desítce tabulky po Mladé Boleslavi druhá nejhorší. Je tu však ještě aspekt hry, na kterém by Piráti měli zapracovat.

Jestliže v přesilových hrách Piráti září, u oslabení už to tak slavné není. Chomutovští odehráli pátý nejnižší počet oslabení, ovšem inkasovali v početní nevýhodě druhý nejvyšší počet gólů (16). V absolutním čísle je na tom hůře už jen Mladá Boleslav se 17 inkasovanými góly v oslabení, v úspěšnosti bránění přesilovek soupeře jsou pak Piráti poslední v nejvyšší soutěži (72,41 %). Do konce základní části zbývá ještě mnoho kol, takže na euforii i chmury je brzy. Uvidíme, co přinese pokračování dlouhodobé soutěže.

×
Odehrané v 17:30 | Muži
AZ Havířov
Piráti Chomutov