Piráti po dvou porážkách v řadě vyzvou na vlastním ledě Zlín. Buďte šestým hráčem!

Napsala 12.10.2017 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Piráti přivítají na vlastním ledě ve dvanáctém kole Tipsport extraligy tým Aukro Berani Zlín, který je s patnácti body na osmém místě tabulky. Ševci se zatím pyšní nejlepší procentuální úspěšností ubráněných oslabení, což zdrží na hodnotě vyšší než 94 procent, diametrálně odlišně se jim daří přesilovky, ve kterých nepřekročili úspěšností deset procent. Chomutovští jsou v obou situacích v lepší polovině tabulky. Televizní souboj se uskuteční v pátek 13. října od 17 hodin a 20 minut. Nepřijďte pozdě.

Zlín na začátku extraligy – série porážek i vítězství

Zlín zahájil sezónu vítězstvím za dva body ve Vítkovicích, následně však odešel čtyřikrát s prázdnou. V utkáních na vlastním ledě nevstřelil jediný gól a podlehl Pardubicím i Kometě. Venku sice Ševci vstřelili v každém utkání dvě branky, ale i tak podlehli. Liberec a Jihlava na domácích stadionech vyhrály 3:2.

Poté následovala stejně dlouhá šňůra vítězství. V šestém kole Berani těsně porazili Litvínov 3:2 díky gólu Pavla Kubiše ze šedesáté minuty. Následně svěřenci Roberta Svobody přetlačili v prodloužení a nájezdech Olomouc i Hradec Králové, proti kterým si připsali čtyři body.

Chomutov 1:2 Zlín – Zlín 1:2sn Chomutov

V devátém kole Zlínští vynulovali Třinec, což byla poslední výhra v sérii, jelikož Bruslaři v desátém kole nenechali nic náhodě a díky povedené první třetině vyhráli 4:1. V posledním odehraném kole Zlín vyhrál na vlastním ledě 4:2 se Spartou.

Pohyb ve zlínském kádru

Příchody: Rihards Bukarts (Springfield Thunderbirds, AHL), David Nosek (Třinec), Ralfs Freibergs (Dinamo Riga, KHL), Radoslav Illo (Missouri Mavericks, ECHL), Pavel Klhůfek a Tomáš Valenta (Zvolen, SVK), Tomáš Fořt (Olomouc).

Ochody: Petr Holík (Čerepovec, KHL), Robert Říčka (Sparta), Roman Vlach (Olomouc), Oldrich Kotvan (Mladá Boleslav), Miroslav Blaťák a Jiří Marušák (ukončili kariéru).

Poslední vzájemné utkání z konce loňské sezóny

Soupeři se naposledy střetli na konci února v rámci 49. kola na ledě stadionu Luďka Čajky, kde si domácí vypracovali během první třetiny dvougólové vedení díky brankám Davida Šťastného a Miroslava Blaťáka. Hned na začátku prostřední části snížil na rozdíl jednoho přesného zásahu Vladimír Růžička.

O vyrovnávací branku se postaral ve 47. minutě Jakub Lauko, na něhož ale o čtyři minuty později odpověděl Petr Holík. Utkání poslal do prodloužení druhým zásahem Vladimír Růžička, když v šestapadesáté minutě překonal Libora Kašíka. V prodloužení si domácí zahráli početní výhodu, která jim ale ještě nepomohla. Až Roberts Bukarts rozhodl v samostatných nájezdech – 4:3sn.

Juraj Valach a Ján Laco pohledem statistik

Slovenský obránce je před dvanáctým kolem extraligy na třetím místě bodování Radegast indexu za vítkovickým Janem Výtiskem a sparťanem Richardem Nedomlelem. Juraj Valach má na kontě 41 bodů za osmadvacet zblokovaných střel, jedenáct hitů a dva plusové body do účasti na ledě.

Slováci Ján Laco a Juraj Valach

Přestože je osmadvacetiletý bek na bedně v extraligovém bodování Radegastu, v rámci týmu ho překonali v počtu rozdaných hitů Marek Tomica, Dávid Skokan i Michal Poletín. „Jednu sezónu na Slovensku jsem se zbláznil a snažil se hrát do těla. Výsledkem bylo asi sto šedesát trestných minut,“ řekl Juraj Valach. Více o hitech, zblokovaných střelách a nároďáku si můžete přečíst zde.

Ján Laco má před televizním duelem se Zlínem na kontě sedm vychytaných výher, s čímž je s několika dalšími brankáři na děleném prvním místě. S průměrem 2,22 inkasovaných gólů na utkání se řadí na sedmé místo, ale pokud se statistiky zúží pouze na brankáře, kteří zatím nepustili do svatyně nikoho jiného, Ján Laco vládne.

„Momentálně nám to funguje takhle. Pokusíme se, aby nám současný trend vydržel co nejdéle,“ slibuje Ján Laco. Více informací o statistikách a pohled na olympiádu si můžete přečíst zde. Jedinými stálými jedničkami je právě chomutovský strážce a také olomoucký Branislav Konrád, jenž má ale průměr inkasovaných gólů na hodnotě vyšší než tři.

160 tr. minutTRESTNÉ MINUTY191 tr. minut

Poslední odehraná střetnutí soupeřů – Piráti vybojovali bod v Třinci, Zlín zdolal Spartu

Piráti v předchozím kole odjeli do Třince, kde se střetli v repríze loňského čtvrtfinále s Oceláři. Po bezbrankové první třetině ukončil čekání na gól Jakub Lauko, jenž vstřelil ve čtyřiadvacáté minutě svůj první extraligový gól v sezóně. Ještě do druhé sirény vyrovnal za domácí Vladimír Roth, který si sjel před branku z pravého kruhu a proměnil bekhendový blafák.

V úvodu třetího hracího období zařídil obrat s notnou dávkou štěstí Martin Adamský, který se ocitl za chomutovskou obranou díky signálu po buly ve středovém kruhu. Poté otočili vývoj střetnutí Piráti díky dvěma trefám Ivana Humla, jenž pálil z podobného místa na vrcholu kruhů k oběma tyčím branky Šimona Hrubce. Do prodloužení poslal duel Jiří Polanský, který si 54 vteřin po třetím zásahu Pirátů našel ideální pozici na brankovišti.

V nastaveném čase si domácí zahráli přesilovou hru, ve které stáli proti sobě dvakrát Ján Laco a Martin Růžička – nejprve chomutovská jednička sebrala Martinu Růžičkovi jasný gól, ale poté už nestačila na jeho dorážku z levé strany – 4:3pp.

SESTAVY SOUPEŘŮ Z POSLEDNÍHO ODEHRANÉHO KOLA

Piráti: Laco – Mrázek, Flemming, Grman, Valach, Dlapa, Slovák, Buchtela – Tomica, Huml, Vondrka – Sklenář, V. Růžička, Skokan – Poletín, Lauko, Koblasa – Chrpa, Chlouba, Tomeček.

Zlín: Kašík – Řezníček, Matějíček, Freibergs, Ferenc, Valenta, Gazda, Petran – Ro. Bukarts, Honejsek, Šťastný – Kubiš, Sedláček, Ondráček – Veselý, Popelka, Okál – Klhůfek, Fryšara, Ri. Bukarts.

Branky a nahrávky: 34. Roth (Svačina, Adamský), 45. Adamský (Krajíček, Polanský), 57. Polanský (Roth, M. Růžička) – 24. Lauko (Poletín), 48. Huml, 56. Huml (Koblasa, Valach).
Statistiky – vyloučení: 1:5, využití: 1:0, střely na branku: 40:16, blokované střely: 12:13, hity: 10:8, vhazování: 39:35.

V posledním odehraném kole Zlín přivítal na vlastním ledě Spartu, kterou zdolal díky poslední dvacetiminutovce. Duel otevřel už v páté minutě Antonín Honejsek, na něhož díky důrazu na brankovišti odpověděl Juraj Mikúš.

I ve druhé třetině se prosadily oba celky, nejprve poslal Pražany do vedení Andrej Kudrna a poté opět vyrovnal Jiří Ondráček. V závěrečné dvacetiminutovce strhli vedení na stranu domácích Ševců David Šťastný a Antonín Honejsek – 4:2.

Branky a nahrávky: 5. Honejsek (Šťastný), 40. J. Ondráček, 47. Šťastný (Kubiš), 52. Honejsek (Rihards Bukarts) – 20. Mikuš (Forman, Saponari), 38. Kudrna (Říčka, Forman).
Statistiky – vyloučení: 3:5, využití: 1:0, v oslabení: 1:0, střely na branku: 38:33, blokované střely: 12:1, hity: 16:11, vhazování: 34:27.