Piráti v poslední minutě vyrovnali, druhý bod si vzal Litvínov v nájezdech

Napsala 22.11.2015 Kateřina Kundertová
L i t v í n o v/C h o m u t o v - Piráti v rámci 22. kola Tipsport extraligy vybojovali bod v derby proti litvínovské Vervě. Svěřenci Vladimíra Růžičky brzy prohrávali 0:2, ale ve druhé třetině se díky trefě Jana Rutty dostali do zápasu, který ještě sedmačtyřicet vteřin před koncem klasické hrací doby poslali do prodloužení. V něm byli Chomutovští aktivnější, ale ze tří větších šancí neskórovali a v nájezdech neuspěli.
22.kolo ne 22.11.2015
LIT
3:2sn(2:0, 0:1, 0:1 - 0:0)
Litvínov
Janus – Kubát, Chaloupka, Baránek, Pavelka, Frolo, Pavlík – Jánský, Hübl, Lukeš – Válek, Hanzl, Trávníček – Havlíček, Piroš, Hořava – Smolka, Gerhát, Jurčík.
Kopřiva (10. Strmeň) – Rutta, Skinner, Janošík, Harant, Pereťagin, Šidlík, Dlapa – Tomica, Červenka, Pospíšil – Vondrka, Růžička, Květoň – Sklenář, Kämpf, Chlouba – Hřebejk, Dušek, Veselý.

Litvínov
2. Kubát (Jánský, Hübl), 10. Pavlík (Hübl, Lukeš), rozhodující nájezd Lukeš
22. Rutta (Skinner, Červenka), 60. Vondrka (Květoň)

Hodek, Horák – Lučan, Kis

Piráti nevstoupili do utkání dobře. Již na začátku první minuty fauloval v útočné třetině David Květoň a vysloužil si dvě minuty. Domácí nabídnutou přesilovku využili. Viktor Hübl našel křižnou přihrávkou přes pásmo Petera Jánského, jenž poslal puk na Karla Kubáta. Ten s dorážkou do prázdné brány neměl problém – 1:0. V páté a deváté minutě faulovali Lukáš Válek, jenž hrál vysokou holí, a Karel Kubát, jenž podrazil Romana Chloubu při úniku. Dva litvínovští provinilci darovali Pirátům šanci na vyrovnání, ani jednu však nevyužili. V deváté minutě Vladimír Růžička mladší hrál příliš agresivně v brankovišti a dostal od sudích dvě minuty, které na trestné lavici neodseděl celé. Filip Pavlík se napřáhl na modré a propálil všechno, co mu stálo v cestě včetně Miroslava Kopřivy – 2:0. Pirátská jednička po druhém inkasovaném gólu opustila branku a přenechala místo Janu Strmeňovi. Do konce první třetiny se ani jeden z celků nedostal k vážnějšímu ohrožení branky, proto šli Piráti do kabiny s dvoubrankovou ztrátou.

Úvod prostřední části Piráti neměli nijak obtížný. Již jedenáct sekund po prvním buly hrál Michal Trávníček vysokou holí a odešel na trestnou lavici. O pár vteřin později se k domácímu kapitánovi přidal Marek Baránek, tudíž měli Piráti k dispozici skoro dvě minuty přesilovku pět na tři. Z obrovského tlaku hostů přišla snižovací branka. Brett Skinner nabil na vrchol pravého kruhu, kde stál připravený Jan Rutta. Ten propálil Jaroslava Januse a snížil na rozdíl jedné branky – 2:1. Michal Trávníček se vrátil z trestné lavice a ve hře pět na čtyři si Piráti vytvořili ještě jednu šanci. Roman Červenka udělal prostor pro Jana Ruttu, který ale trefil pouze připraveného Januse.

Ve čtyřiadvacáté minutě se do šance dostali i domácí. František Lukeš hledal zpoza branky Viktora Hübla, obrana Pirátů byla pozorná a uklidila kotouč do bezpečí. Poté se provinila pirátská lavice, která za příliš mnoho hráčů na ledě získala dvě minuty. Verva stejně jako v první třetině v přesilovce tlačila, ale přišla chyba. Tomáši Pavelkovi na modré uskočil kotouč, který našel Roman Červenka a ujel na Jaroslava Januse. Domácí jednička zůstala stoprocentní a podržela Vervu. Z nové útočné akce domácích přišlo několik dalších šancí, Lukáš Válek pálil do připraveného Jana Strmeně a střela Františka Lukeše putovala jen těsně mimo klec hostů.

Piráti se vrátili do pěti, ale tlak Vervy tím neustal. Do další šance se dostal Peter Jánský, který ujížděl sám na Strmeně a v osmadvacáté minutě ho hákoval Sergej Pereťagin. Piráti oslabení ubránili a ještě měl David Kämpf možnost vyrovnat, ale jeho akci zastavil ofsajd. Ve dvaatřicáté minutě dostali Chomutovští další přesilovku, ve které se jim opět vyrovnat nepodařilo. Po šanci Viktora Hübla, kterou zastavil Strmeňův beton, rozhodčí vyloučili jednoho hráče na obou stranách a třetina se tak dohrávala čtyři na čtyři.

Po sekání Filipa Pavlíka se do šance v početní výhodě dostal Adam Jánošík, kterému posunul kotouč rozjetý Roman Červenka. Slovenský obránce jen těsně minul Janusovu klec. Domácí gólman krátce poté vychytal i Romana Červenku. Na druhé straně byl blízko třetí brance Robin Hanzl, jenž trefil horní tyč. Piráti vytvořili v devětačtyřicáté minutě před Jaroslavem Janusem pořádný kolotoč, z kterého vznikla nebezpečná střela Tomáše Pospíšila, jenž ale před půlkou třetiny nevyrovnal. Během početní výhody, která přišla po úmyslném posunutí branky domácích, se neujal pokus Tomáše Haranta, další střely litvínovská obrana zblokovala.

Od padesáté páté minuty Piráti ubránili více než minutu a půl trvající oslabení tří proti pěti, což je nastartovalo k závěrečnému tlaku, který vyvrcholil v samotném závěru. Přesně minutu před koncem vyjel Jan Strmeň z branky, což iniciovalo vyrovnávací gól kapitána Michala Vondrky, jenž v mele před Jaroslavem Janusem našel kotouč a bez milosti zakončil – 2:2.

V prodloužení byli jednoznačně lepší a aktivnější Piráti. Vytvořili si několik vyložených šancí, které ale neproměnili. Nejprve Roman Červenka našel Adama Jánošíka mezi kruhy, který však na domácího brankáře nevyzrál. Následné Vladimír Růžička mladší přestřelil. Minutu před koncem prodloužení i domácí špatně střídali, čímž si vysloužili dvouminutový trest. Ve stejný moment si vzal Vladimír Růžička starší oddechový čas, který však Pirátům k rozhodujícímu gólu nepomohl.

První série nájezdů byla pro oba celky a střelce Viktora Hübla s Tomášem Pospíšilem neúspěšná. Ve druhé sérii se na litvínovské straně prosadil František Lukeš, jenž byl následován Michalem Vondrkou. Ani ten svůj nájezd neproměnil. Rozhodující rána přišla s nájezdem Robina Hanzla, který ukončil rozstřel. Vítězný gól si tak připsal František Lukeš.

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „Věděli jsme, že to bude těžké utkání a podle toho jsme se na to připravili. Začátek se nám nepovedl, asi pomohlo střídání brankářů a promluva v kabině. Do třetí třetiny jsme šli s vírou, že minimálně vyrovnáme,což se povedlo. Mrzí nás, že jsme v prodloužení neproměnili tři vyložené šance. Litvínov má šikovné útočníky, kteří v nájezdech rozhodli.“

Ondřej Weissmann (HC VERVA Litvínov): „Měli jsme dobrý začátek, během chvilky jsme vedli o dvě branky. Na začátku druhé třetiny přišlo vyloučení do třech, dostali jsme branku a pak začali být nervózní. Pak jsme dvakrát zbytečně vyhodili branku a špatně sehráli přesilovku pět na tři, v níž jsme vystřelili jen jednou. V naší situaci jsme za dva body rádi, výhra v nájezdech pomůže psychicky hráčům, na kterých bylo poslední místo znát.“