Piráti valí do Šumperka. Draci umí být velmi nepříjemní

Napsal 22.01.2012 Kryštof Kousal
C h o m u t o v - V rámci dvaačtyřicátého kola se chomutovští borci stěhují na sever Moravy, kde se utkají se šumperským Salithem. Šumperk zvítězil v posledních šesti kolem pouze jednou, což pro něj momentálně znamená pád na jedenáctou příčku a zvětšující se propast, která je dělí od pozic zaručujících play off. Pokud chtějí Draci na prodloužení sezóny pomýšlet dále, musí nepříznivou bilanci posledních utkání prolomit.

Šumperku se již podařilo vybojovat několik vítězství proti týmu ze špice první ligy. Jihlava, Chomutov, Hradec Králové, Olomouc, či Benátky nad Jizerou - všechny tyto týmy se už před uměním Draků museli sklonit, Hradec Králové dokonce dvakrát. Šumperk ale po relativně vydařeném vstupu do sezóny musel překonat osmizápasovou šňůru, při které získal pouhé čtyři bodíky. Od té doby jsou výkony Draků značně nekonzistentní.

Lukáš Duba
Mírně rozladěný Lukáš Duba na buly proti Nikolovi Gajovskému

Z toho vykrystalizovala pro Šumperk ta pozice, ve které se právě nachází. Na osmý Písek ztrácí sedm bodů, naopak na záda mu se ztrátou jediného bodu dýchají Berounští Medvědi. Hlavním nepřítelem Draků jsou ovšem venkovní zápasy, v jejichž bilanci jsou beznadějně poslední se ziskem pouhých deseti bodů. Situace na domácím ledě je ovšem o poznání lepší. Se 38 získanými body se dělí s Havlíčkovým Brodem o šestou příčku, ani proto není radno venkovní zápas v Šumperku podcenit.

Šumperk už Chomutov okradl o tři body

V prvním vzájemném střetnutí letošní sezóny se radovali Draci po výhře 4:3 po samostatných nájezdech. I ve druhém utkání se body dělily, vyhráli tentokrát Piráti poměrem 3:2, když v prodloužení vstřelil vítěznou branku Dwight Helminen. Diametrálně odlišným utkáním bylo to z 29. kola, kdy Piráti na domácím ledě rozstříleli Šumperk 7:2.

Z chomutovského týmu je proti severomoravskému soupeři nejúspěšnější duo David Hruška – Milan Kraft, kteří mají shodnou bilanci pěti bodů (2+3). Nejlepším střelcem je se čtyřmi zásahy do šumperské klece Milan Procházka. Na druhé straně se proti Chomutovu nejvíce daří dvaadvacetiletému útočníku Danielu Vrdlovci, který nasbíral 3 body (2+1)

Tomáš Štůrala
Tomáš Štůrala by měl v pondělním utkání načít třetí tisícovku odchytaných minut.

V celkovém součtu jedenačtyřiceti kol je v klubovém bodování Draků nejlepší Jakub Hulva, který zatím posbíral úctyhodných 31 bodů (14+17). Za ním je s 26 body (14+12) již zmiňovaný Daniel Vrdlovec spolu s Alešem Holíkem (12+14). Gólman Tomáš Štůrala je třetím nejvytíženějším brankářem celé soutěže. Pokud nastoupí v pondělním utkání a odchytá přes polovinu hrací doby, přehoupne se přes hranici dvou tisícovek odchytaných minut. Jeho čísla nejsou ovšem bůhvíjak oslnivá, po čtyřiatřiceti zápasech má úspěšnost zákroků 91,4 %, kolonka čistých kont zůstává prozatím prázdná.

Piráti si na chabou produktivitu vůbec nemohou stěžovat. David Hruška je se 49 body nejproduktivnějším hráčem soutěže, navíc se dělí o první místo mezi střelci s jihlavským Danielem Hodkem, když oba vstřelili 26 branek. Davidu Hruškovi sekunduje kapitán Milan Kraft, který v kanadském bodování první ligy okupuje čtvrtou příčku. Zápas od zápasu vzrůstá také forma Nikoly Gajovského. Ve velkém stylu chytá gólman Milan Řehoř, který si připsal dvě čistá konta za sebou, v dresu Pirátů kapituloval až po dlouhých 137 minutách z hole Zábranského z Havlíčkova Brodu.

Každopádně, Piráty nečeká v pondělí na šumperském ledě žádná jednoduchá práce. Drakům se sčítá jejich houževnatost v boji o play off s dobrou domácí bilancí, navíc body od soupeře formátu Chomutova by pro Šumperk nebyly k zahození. Utkání startuje v 18:00, většině z nás poslouží on-line přenos.