Piráty čeká poslední venkovní zápas základní části, v neděli jedou do Vítkovic

Napsal 23.02.2013 Petr Horčička, Jan Řápek
C h o m u t o v – Dlouhodobá základní část Tipsport extraligy míří do svého finiše. Pirátům se jejich poslední zápas nevydařil dle jejich představ, před domácím publikem dokonce ani neskórovali a pražské Slavii podlehli i počtvrté v sezóně. Ani Vítkovicím se poslední zápas příliš nevydařil, pražské Spartě podlehly v Holešovicích o dvě branky. Utkání se odehraje v neděli, úvodní buly je naplánováno na 18 hodin a 15 minut.

Nad Vítkovicemi visí hrozba play-out

Díky pátečnímu vítězství Pardubic nad brněnskou Kometou se situace v tabulce mění, ovšem jak Vítkovice, tak i Pardubice mají shodný počet bodů – 69. Do konce základní části schází dva zápasy a o tom, kdo bude hrát skupinu o udržení ještě stále není jasno. Jisté je jen to, že o setrvání v nejvyšší české hokejové soutěži si zahrají Piráti a Bílí Tygři. Vítkovice se v závěrečných duelech střetnou právě s účastníky skupiny play-out, nejprve na domácím kluzišti přivítají právě Piráty, o dva dny později se představí na ledě Bílých Tygrů. Na Piráty čeká v 52. kole derby s nedalekým Litvínovem.

Vítkovická produktivita

Nejproduktivnějším hráčem ostravského týmu je Vladimír Svačina, jenž má na kontě 41 bodů (17+24). O sedm bodů méně zaznamenal nejlepší střelec Vítkovikých, Rudolf Huna. Ten si připsal už 22 branek. Stejný počet bodů, tedy 34, zaznamenal i třetí Ondřej Roman (8+26), o bod méně má Jiří Burger (15+18).

Jaroslav Kůs v souboji před Romanem Málkem

Desítku nejproduktivnějších hráčů vítkovického týmu zakončuje trojice zkušených obránců. Na sedmé příčce figuruje Marek Malík, jenž má na kontě 16 kanadských bodů (1+15). Na osmém místě figuruje Michal Barinka, ten zaznamenal celkem 14 bodů (5+9). Desítku uzavírá též čtrnáctibodový Karol Sloboda (2+12).

V brankovišti dostává více příležitostí zkušený Roman Málek, jenž odchytal 39 zápasů s úspěšností zákroků 91,37 %. Jeho kolega, Filip Šindelář, nastoupil v 17 zápasech, ze kterých vyšel s úspěšností 92,37 %. V posledních dvou zápasech dostal přednost Roman Málek, tudíž by se dalo předpokládat, že se v brankovišti představí i proti nováčkovi nejvyšší soutěže.

Tabulka po 50. kole

poř. tým Z V VP PP P skóre B
11. Vítkovice 50 20 2 5 23 133:146 69
14. Chomutov 50 10 10 4 26 119:172 54

Poslední vzájemný zápas

Piráti nezačali zápas osmatřicátého kola nejlépe. Ve druhé minutě už prohrávali a to rozhodně nebylo z první třetiny všechno, když kapitulovali ještě dvakrát a po první třetině prohrávali 0:3. Po třetí inkasované brance vystřídal Kostúra Řehoř a domácí trenéři doufali, že to hře dodá nový impuls. V polovině utkání se hostům podařilo navýšit vedení na rozdíl čtyř branek. Domácí dlouho nemohli na Málka najít recept, který ale přeci jen našli. Bylo tomu tak ve 36. minutě, kdy se v přesilovce pět na tři prosadil Zálešák. V posledním dějství domácí snížili po brance Sikory na 2:4. Poslední slovo měli ale hosté, kteří po brance Burgera přidali pátou branku. Vítkovičtí si tak z Chomutova odvezli všechny tři body za vítězství 5:2.

Branky a nahrávky: 36. Zálešák (Pulpán), 53. Sikora (Macháček) - 2. Roman (Huna), 6. Klimek (Kudělka), 15. Ujčík (R. Hruška, Malík), 27. Svačina (Roman), 60. Burger (Malík). Rozhodčí: Minář, Turčan - Kostka, Lhotský. Vyloučení: 6:6, navíc Sikora (CHO) a Strapáč (VIT) oba 10 min. OT. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 769. Střely na branku: 37:25. Průběh utkání: 0:4, 2:4, 2:5.

Piráti Chomutov: Kostúr (od 15. Řehoř) - Mrázek, Rýgl, Pulpán, Palin, Rutta, Trefný, Pavlas, Macháček – Lušňák, Kraft, Hřebejk – D. Hruška, Zálešák, Kůs – Důras, Sikora, Hromas – Račuk, Gajovský, Ton.

HC Vítkovice Steel: Málek - Barinka, Kudělka, Sloboda, Rehák, Malík, Stehlík, Voráček – Káňa, Burger, Klimek – Svačina, Roman, Huna – Strapáč, R. Hruška, Ujčík – Szturc, Kucsera, Húževka – Kolouch.

„Díky špatnému výkonu jsme prohráli první třetinu a v závěru jsme se to potom snažili nějak dohnat. Bohužel, když neproměníme šance, tak ten zápas skončí tak, jak skončí. V power-play jsme dostali pátou branku a bylo po zápase,“ hodnotil výkon Pirátů Mikuláš Antonik.

Vzájemná střetnutí v letošní sezóně

08. 01. 2013 ELH – 38. kolo Piráti - Vítkovice 2:5
25. 11. 2012 ELH - 25. kolo Vítkovice - Piráti 5:0
14. 10. 2012 ELH - 12. kolo Piráti- Vítkovice 3:2p

Poslední zápas Vítkovic

HC Sparta Praha - HC Vítkovice Steel 4:2

Ostravští hokejisté neuspěli v předehrávce 50. kola na ledě Sparty a o svou pozici v play off letošního extraligového ročníku se budou muset ještě tvrdě poprat. Vítkovickým v Holešovicích nevyšla herně hlavně třetí třetina, vinou čehož vyšla jejich snaha o srovnání, či obrat v zápase na prázdno.

Utkání hodnotil vítkovický trenér Peter Oremus: „Záměr bodovat nám nevyšel. Udělali jsme strašně moc chyb, které Sparta využila a my jsme se málo prosadili vpředu. Ten boj trvá až do konce a máme dvě kola na to, abychom se udrželi na pozicích, kde nyní jsme.“

Sestava Vítkovických z posledního utkání

Málek – Barinka, Kudělka, Voráček, Stehlík, Rehák, L. Kovář, Štencel – J. Káňa, Burger, Ujčík – Svačina, Roman, Huna – Klimek, Strapáč, Hruška – Szturc, Húževka, Bartánus.

Z kabiny Pirátů

„Musíme trochu změnit hru,“ říká Tomáš Káňa

Tomáš Káňa

Zápas bude specifickým především pro Tomáše Káňu, který patří k vítkovickým odchovancům. Přesto jak sám říká, tak ho to nijak neovlivní. „Pro mě je to jenom další z mnoha zápasů. Připravím se na něj úplně stejně,“ slibuje chomutovský útočník. Poté ovšem sám dodal: „Vítkovice jsou můj mateřský klub, takže mám k nim milejší vztah. Navíc tam hraje můj bratr, ale celkově to bude úplně normální zápas.“

Zajímavostí tedy je, že Káňa nastoupí proti jinému Káňovi. Tím je Tomášův bratr Jan. „S bratrem se moc nehecujeme. Zatím teda nic neproběhlo, ale uvidíme, jestli se něco uskuteční,“ poodhalil rodinné zákoutí Tomáš Káňa, který se na zápas i díky rodině velmi těší. „Určitě se těším. Budu se chtít předvést před rodinou, ale stejně ho odehraju naplno. Pořád je to pro mě jenom zápas,“ přiznal.

Chomutovští budou chtít fanouškům odplatit domácí prohru s pražskou Slávií. Podle Káni k tomu vede hned několik kroků a bude nutná změna. „Musíme si ukázat chyby, které děláme a které se docela často opakují. Největším problémem asi je ztráta puků u modrých lajn a také se budeme snažit vylepšit hru ve středním pásmu. Zápas se Slávií bychom ale měli vypustit z hlavy a plně se soustředit na Vítkovice.“

O zápasu

Zápas 51. extraligového kola se odehraje v neděli 24. února. Úvodní buly ve vítkovické ČEZ aréně je naplánováno na 18 hodin a 15 minut. Živě ho můžete sledovat prostřednictvím TV Tipsport anebo na internetovém portálu www.onlajny.com