Po reprezentační přestávce se Piráti představí na ledě třineckých Ocelářů

Napsal 18.12.2012 Petr Horčička
C h o m u t o v – Reprezentační přestávka je u konce a extraligový kolotoč se znovu rozjíždí. V rámci jednatřicátého kola Chomutovští míří do třinecké Werk arény, kde změří síly s tamními Oceláři. Piráti nutně potřebují zvítězit. Podaří se jim svého soka porazit a odvézt si od Ocelářů cenné tři body? Zápas začíná v sedmnáct hodin.

Třinec

Třinec je město v okrese Frýdek-Místek v Moravskoslezském Kraji, 32 km jihovýchodně od Ostravy na řece Olši na území historického Těšínského Slezska. V roce 2011 zde žilo téměř 37 tisíc obyvatel. Centrum je v nadmořské výšce 306 m n. m, nejvyšší bod dosahuje téměř 1000 m n. m. Podle správního členění patří do Moravskoslezského kraje, okres Frýdek-Místek. V roce 2001 se 17,7 % obyvatel města hlásilo k polské národnosti. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1444. Ve městě sídlí významný český výrobce ocelových dlouhých válcovaných výrobků, Třinecké železárny. Historickým milníkem současného třineckého stadionu byl 17. únor 1967, kdy byla vybudována uměle chlazená ledová plocha v areálu na Lesní ulici. O devět let později byl pak stadion zastřešen, ocelovou konstrukci vyrobili pracovníci mechanických dílen Třineckých železáren. Na dokončení haly si však museli fanoušci počkat dalších 13 let. Od sezony 1995/96 patří třinecký stadion mezi extraligová kluziště.

Ve třineckém dresu se možná objeví Jiří Hudler

S třineckými Oceláři se momentálně připravuje osmadvacetiletý útočník Calgary Flames Jiří Hudler . Odchovanec vsetínského hokeje absolvoval tréninkové jednotky se třineckým mužstvem a o jeho případném angažmá se rozhodne v příštích dnech. Ve třineckých barvách by se tak mohl objevit už ve středečním utkání s Piráty.

V kádru třineckých hokejistů už hvězda z NHL působila. Jedná se obránce Rostislava Kleslu z Phoenixu Coyotes, který však odcestoval zpět do zámoří. Za Oceláře nastoupil v osmnácti zápasech a připsal si jeden bod za jednu asistenci. Také stihl zaznamenat 30 trestných minut.

Nejproduktivnější útočník extraligy Martin Růžička

Třineckým a zároveň nejproduktivnějším hráčem celé extraligy je reprezentační forvard Martin Růžička, jenž ve třiceti zápasech zaznamenal přesně 50 kanadských bodů (28+22). Druhý nejproduktivnější Ocelář je Radek Bonk s dvaatřiceti body (10+22).

Statistikám třinecké obrany vévodí hned dvojice beků. Josef Hrabal (8+12), který však má v hodnocení plus/mínus mínus 13. Stejný počet, dvacet bodů, zaznamenal i Lukáš Zíb (5+15).

Třineckou svatyni střeží zkušený Petr Hamerlík , který prozatím odchytal jednadvacet zápasů s procentuální úspěšností 92,68 %. Ve třinácti zápasech nastoupil i jednadvacetiletý Šimon Hrubec , který si s úspěšností přesahující 93 % nepočíná vůbec špatně.

Trenérskou dvojici Ocelářů tvoří Josef Turek a Pavel Janků . Jako trenér brankářů ve Třinci působí Jaroslav Kameš.

Tabulka po 30. kole

Tři výhry, jedno vítězství po samostatných nájezdech, pět proher a jedna porážka z nájezdů. To je bilance třineckých hokejistů, kteří z posledních deseti zápasů vybojovali celkem dvanáct bodů. Prozatím jim ale patří čtvrtá příčka, s deseti bodovou ztrátou na vedoucí Plzeň.

Piráti se poslední dobou trápí a z posledních deseti duelů brali pouze sedm bodů. Za tři body zvítězili pouze proti brněnské Kometě. Celkem čtyřikrát rozhodovali o vítězi samostatné nájezdy, Chomutovští dva vyhráli a dva prohráli. Pětkrát nebrali ani jeden bod. Právem jim tak patří dvanácté místo s dvoubodovým náskokem na poslední Liberec.

poř. tým Z V VP PP P skóre B
4. Třinec 30 14 3 1 12 108:85 49
12. Chomutov 30 5 8 3 14 69:95 34

Poslední vzájemný zápas

ELH - 18. kolo, pátek 2. 10. 2012, 18:15 - Piráti Chomutov – HC Oceláři Třinec 5:3

Poslední střetnutí vyhráli Piráti.

18. kolo Tipsport Extraligy bylo zajímavé na mnoha stadionech. I na tom chomutovském se děly věci. Piráti prohrávali po první třetině o dvě branky, do druhé části však jakoby nastoupil jiný tým. Za osm minut druhé třetiny dokázali domácí otočit a ve 34. minutě přidal pojišťující branku Radek Duda.

Branky a nahrávky: 8. Hruška (Hromas), 21. Zálešák (Jurčina, Hruška), 24. Kraft (Jurčina, Hřebejk), 29. Gajovský (Duda), 34. Duda (Gajovský) - 2. Zagrapan (Květoň, Polanský), 11. Zíb (Bonk, Růžička), 17. Varaďa (Zíb, Bonk). Rozhodčí: Turčan, Šindler - Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 4:5, navíc Varaďa (TŘI) a Rutta (CHM) 10 minut OT. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 4 591. Střely na branku: 40:33. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 5:3.

Piráti Chomutov: Kostúr (od 21. minuty Řehoř) - Pulpán, Palin, Mrázek, Jurčina, Lučka, Rutta, Bartejs, Rýgl - Hřebejk, Kraft, Frolík - Ton, Zálešák, Hruška - Hromas, Sikora, Lušňák - Procházka, Gajovský, Duda.

HC Oceláři Třinec: Hrubec (od 29. minuty Hamerlík) - Zíb, Hrabal, Galvas, Roth, Klouček, Lojek, Galvas, Ovčačík - Růžička, Bonk, Varaďa - Květoň, Peterek, Adamský - Kimenta, Rákos, Polanský - Zagrapan, Orsava, Hrňa.

„První třetina byla z naší strany špatná. Neměli jsme pohyb, nebyli jsme vůbec důrazný a ta třetina podle toho výsledkově dopadla. Ve druhé třetině se to absolutně otočilo. Hráli jsme agresivněji, více jsme bruslili, tlačili se více do brány a samozřejmě to potom bylo i vidět. Určitě jsme tím byli pro soupeře více nepříjemný. Samozřejmě jsme rádi, že se nám to podařilo otočit. Po první třetině to tomu nevypadalo a potom jsme ukázali velikou morálku a ty tři body jsme si dnes zasloužili,“ hodnotil zápas, tehdy ještě asistent trenéra Pirátů, Mikuláš Antonik, který byl v posledních dnech nově jmenován jako hlavní trenér Pirátů.

Vzájemné zápasy v letošním ročníku

02. 11. 2012 ELH - 18. kolo Piráti - Oceláři 5:3
25. 9. 2012 ELH - 5. kolo Oceláři - Piráti 2:0

Poslední zápasy

Kabina Ocelářů

ELH - 30. kolo, neděle 9. 12. 2012, 18:15 - HC Vítkovice Steel – HC Oceláři Třinec 4:1

Poslední duel před druhou reprezentační pauzou sehráli Oceláři na ledě Vítkovic. Ač se družina trenéra Josefa Turka dostala trefou Václava Varadi do vedení, domácí na to dokázali reagovat a čtyřmi brankami získat všechny body.

Branky a nahrávky: 16. Klimek (Burger, Barinka), 22. Huna (Svačina), 40. Strapáč (Svačina), 49. Klimek (Burger) - 11. Varaďa (Růžička, Galvas). Rozhodčí: Mullner, Kubuš - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 606. Střely na branku: 43:21. Průběh utkání: 0:1, 4:1.

HC Vítkovice Steel: Šindelář - Voráček, Sloboda, Malík, Barinka, Rahák, Slehlík, Kuba, Polák - Kolouch, Burger, Klimek, Roman, Huna, Svačina, Bartánus, Hruška, Strapář, Šedivý, Szturc, Húževka.

HC Oceláři Třinec: Hrubec - Hrabal, Zíb, Galvas, Roth, Klouček, Ovčačík, Lojek, Bezuška - Růžička, Bonk, Varaďa, Adamský, Peterek, Květoň, Rákos, Polanský, Klimenta, Orsava, Zagrapan, Hrňa.

„Bylo to pěkné derby. První třetina byla z naší strany výborná, škoda že jsme neudrželi vedení. Od druhé třetiny převzaly Vítkovice iniciativu a po zásluze nám o dva góly odskočily. Domácí pak byli lepším týmem. I když jsme se snažili se zápasem něco udělat, tak se nám to nepodařilo. Vítkovice dneska vyhrály zaslouženě,“ hodnotil utkání Pavel Janků, asistent trenéra Ocelářů.

Kabina Pirátů

ELH - 30. kolo, neděle 9. 12. 2012, 15:00 - Bílí Tygři Liberec - Piráti Chomutov 1:2 sn

Ve třicátém kole Tipsport Extraligy zavítali Piráti Chomutov na led Bílých Tygrů z Liberce. Jako první se v přesilovce na konci 19. minuty prosadili Piráti, po akci Hřebejka prokázal důraz v brankovišti Lušňák. Ve druhé třetině domácí Petrem Nedvědem vyrovnali v početní výhodě pět na tři. Ve třetím dějství branka nepadla, a tak se prodlužovalo. V nastavení měli navrch Piráti, ale rozhodnout se jim nepodařilo. Vítěze tak museli určit samostatné nájezdy. V nich se zaskvěl Michael Frolík, který spolu s Miroslavem Hanuljakem v brance rozhodl o bonusovém bodu pro Piráty.

Branky a nahrávky: 29. Nedvěd (Víšek, Pospíšil) - 19. Lušňák (Hřebejk, Pulpán), rozhodující nájezd Frolík. Rozhodčí: Turčan, Kalivoda - Bejček, Charvát. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 923. Střely na branku: 34:32. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.

Bílí Tygři Liberec: Pinc (nájezdy Vošvrda) - Čakajík, Čutta, Štich, Jánošík, Moravec, Výtisk, Havíř - Bulíř, P. Nedvěd, Bárta - Pospíšil, Filippi, Víšek - Dušek, Urban, Vantuch - J. Vlach, Bortňák, Jonák - R. Vlach.

Piráti Chomutov: Kostúr (nájezdy Hanuljak) - Palin, Pulpán, Rýgl, Mrázek, Jurčina, Macháček, Trefný - D. Hruška, Zálešák, Michael Frolík - M. Procházka, Kraft, Důras - Hřebejk, Y. Treille, Lušňák - Seman, Gajovský, Hromas – Sikora.

„Utkání nenabídlo moc hokejové krásy. Na obě mužstva dolehla tíha zápasu, hrálo se vlastně o šest bodů. Snažili jsme se zlepšit obranu, která nám v posledních zápasech moc nefungovala. V závěru mohla obě mužstva zvrátit utkání na svou stranu. V nájezdech jsme byli šťastnější a za dva body jsme velice rádi,“ hodnotil utkání Mikuláš Antonik, trenér Pirátů.

Zápas se odehraje ve středu, devatenáctého prosince. Úvodní buly ve třinecké Werk aréně je naplánováno na sedmnáct hodin. Živě ho můžete sledovat prostřednictvím TV Tipsport nebo na internetovém serveru www.onlajny.com