Ohlasy po utkání

Pod lupou souboj mladých hráčů – Jaroslav Hafenrichter vs Pavel Kuběna

Napsal 31.10.2011 David Matula, Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Po delší době vám opět přinášíme detailnější pohled na dva hráče ze sobotního duelu Pirátů proti hostům z Mostu. Pod naší lupu jsme si vzali domácího důrazného útočníka Jaroslava Hafenrichtera a hostujícího Pavla Kuběnu, kterého jistě většina příznivců chomutovského hokeje pamatuje z poslední sezony, kterou pod vrcholky Krušných hor strávil.

Jaroslav Hafenrichter

Po několika letech strávených v mládežnických kategoriích Slavie a v jiných prvoligových klubech se loni Jaroslav Hafenrichter vrátil na sever Čech, konkrétně do partnerské Kadaně. Letos už válí za A tým Chomutova. V 15 dosavadních zápasech si připsal sedm bodů, a ač patří k nejmladším členům kádru, na ledě je vidět.

V zápase s Mostem naskakoval Jaroslav Hafenrichter na led ve čtvrté lajně. Společně s Ondřejem a Sikorou. Na ledě strávil necelých deset minut, důvěru od trenéra Sýkora dostal i v přesilových hrách, na oslabení nechodil.

Kromě čtyř minut na trestné lavici za hrubost o sobě dal vědět i několika šancemi, které si v průběhu zápasu vytvořil. Žádná ale neskončila brankou.

Momenty v utkání:

14. minuta – přesilová hra a výhodná pozice před brankou Mostu. Hafenrichter se ale přihrávky do téhle výhodné pozice nedočkal.

17. minuta – Hafenrichter asi v největší šanci první třetiny. Na hranici brankoviště se natahoval po puku, který tam vyslal jeden z jeho spoluhráčů, ale chybělo mu pár centimetrů.

43. minuta – V podobné pozici se Hafenrichter objevil i na začátku třetí části. To ho ale k dorážce nepustila obrana Mostu.

50. minuta – Tvrdá střela z mezikruží, ale jen do betonů gólmana Mostu.

54. minuta – Po náznaku bitky s mosteckým Přeučilem putuje Hafenrichter na 4 minuty na trestnou lavici za hrubost.

S výsledkem 4:1 musíte být spokojení, s hrou, kterou jste proti poslednímu Mostu předvedli, už méně, že?

S hrou spokojení být opravdu nemůžeme, ale důležité je, že jsme získali tři body i v takovém zápase. Je to úplně jiný hokej. Zatímco třeba zápasy s Ústím jsou opravdu o hokeji, hraje se, divákům se to líbí, tak dneska se o hokeji moc mluvit nedalo.

Z pohledu diváka jste se vzbudili až ve třetí třetině. První dvě dvacetiminutovky byly hodně ospalé a mdlé. Chyběl rychlejší pohyb, hlad po puku…

V kabině jsme si to vyříkali hned po první třetině, ale nemohli jsme hned od úvodu té druhé začít napadat a otevřít to, abychom nedostali další branku. Hráli jsme trpělivě, vyrovnali jsme a až potom jsme mohli vymýšlet něco dalšího.

Dnes jste hráli jedenáct přesilových her, ale neprosadili jste se ani v jedné. Skoro to vypadá, že vám víc vyhovuje hra pět na pět, než výhoda jednoho hráče v poli.

Ale třeba v Ústí jsme branku z přesilovky dali a dali jsme ji úplně jednoduše. Prostě poslat puk na beka a vystřelit. To je asi ideální ukázka toho, jak přesilovky hrát. Jen je škoda, že my to uděláme v jednom zápase a v dalším už to zase chceme hrát až do prázdné brány.

Jak jste vy osobně spokojený se svými výsledky a s hrou, kterou předvádíte v A týmu Pirátů?

Nestěžuju si. V týmu jsme, společně s Jardou Kůsem, nejmladší a já se snažím naplno využít prostor, který mi trenéři na ledě dají. Musím teď hrát hlavně to, co mi řeknou trenéři. A až potom můžu předvést něco navíc. A góly? Doufám, že ještě nějaké přijdou.

Pavel Kuběna

Pavel Kuběna s hokejem začínal v Blansku a v dorosteneckém věku se přesunul z Brna až na západ Čech. Další z plejády hráčů, kteří hokejově zdokonalovali své vlastnosti v Karlových Varech. Na západě Čech také včas poznali, že z Pavla Kuběny roste velký talent. Nejen že pravidelně sbíral v mládežnickém věku body (v sezóně 2003/04 - 55 zápasů – 51 bodů), ale také pravidelně nastupoval za reprezentační výběry. Může se tak chlubit vítězstvím na olympiádě nadějí s reprezentační sedmnáctkou či bronzovou medailí osmnáctek. S juniorským týmem karlovarské Energie potom vybojoval taktéž bronz.

Šikovný útočník dobře pamatuje i chomutovský dres, když v sezoně 2009/2010 dopomohl týmu k postupu do baráže. V následujícím ročníku 2010/2011 nastupoval Pavel Kuběna v Chomutově od prvního kola a celkem odehrál 40 utkání a připsal si třináct bodů (5+8). V letošní sezoně však nastupuje pravidelně v dresu mateřské karlovarské Energie, která jej již dvakrát půjčila na výpomoc právě do Mostu.

18. minuta – Pavel Kuběna inkasuje v souboji u hrazení úder hokejkou do obličeje od Zdeňka Ondřeje, který za to inkasoval dvě minuty. Kuběna pobyl chvíli na střídačce a následně se opět vrátil zpět do hry.

25. minuta – Kuběna adresoval v přečíslení přihrávku Davidovi Zuckerovi, který by zakončoval do prázdné branky, naštěstí pro domácí na kotouč nedosáhl.

58. minuta – Piráti jdou do tří a hostující trenér zkouší hru bez brankáře a hosté hrají v šesti proti třem. Na ledě nechybí ani Pavel Kuběna, který jednak nabíjí svým spoluhráčům do šancí a jednak neúnavně bojuje před Hanuljakem.

Oslabení – Při oslabení svého týmu na ledě prakticky nechyběl a dopomohl k tomu, že Most v oslabení neinkasoval.

První třetinu jste v Chomutově vyhráli, po dvou drželi nerozhodný stav, ale nakonec prohráli. Jak byste utkání zhodnotil?

„Do zápasu jsme nevstoupili špatně, bojovali jsme a podařilo se nám vstřelit první gól. Ve druhé třetině jsme byli často vylučovaní, což nás stálo hodně sil a projevilo se to ve třetí třetině, kdy nám tyto síly chyběly.“

V závěru zápasu jste hráli dlouho přesilovou hru pěti proti třem, trenér si vzal time-out, navíc jste hráli bez brankáře. Jak zněly pokyny pro tyto poslední minuty?

„Hrát co nejjednodušeji, všechno tlačit do branky a zkusit dát gól. Nepovedlo se, i když nás tam bylo šest, což je někdy paradoxně na škodu.“

Vás osobně trenér Kašťák hodně využíval na oslabení, která se podařila všechna ubránit. Z tohoto pohledu panuje spokojenost?

„Oslabení jsme ubránili, což je fajn, ale jak jsem již řekl, stojí to strašně sil a ty potom chybí.“

Jak jste se cítil v kabině, kde jste byli ve velmi silném složení z Karlových Varů, řekl bych něco okolo deseti hráčů?

„No bylo nás tu tak půl na půl. Půlka týmu byla z Varů a trochu jsme si z toho dělali v kabině srandu. Situace ale je taková, je nás tu teď prostě tolik a snad to bude ku prospěchu. Pozitivní je, že i když jsme tu takto krátce, tak se známe, takže parta v kabině je dobrá.“

Most je prozatím poslední, co udělat proto, aby se tým zvedl?

„Těžko se mi to hodnotí, jelikož jsem odehrál druhý zápas a oba jsme prohráli. Nicméně v obou jsme podali slušný výkon, na čemž se dá stavět. Hlavně se musíme vyvarovat zbytečných faulů, což náš výkon brzdí.“