Výlet do minulosti

Připomeňte si rok 2016: První extraligové play-off, nejistota i radost v NHL a reprezentaci

Napsal 31.12.2016 David Panuška
C h o m u t o v – Rok 2016 přinesl chomutovskému hokeji několik přelomových situací a momentů. Poprvé v historii samostatné hokejové ligy se ve statutárním městě hrálo play-off, první Chomutovem vychovaný hráč naskočil do NHL, kde následně také skóroval. Začátek aktuální sezony přinesl také sérii výher, kterou novodobá historie v nejvyšší soutěži nepamatuje. Pojďme se za úspěšným rokem ohlédnout.

Leden = odchod Jiřího Růžičky

Piráty hned osm dní po Novém roce opustil dlouholetý hráč a autor 243 branek Jiří Růžička. Legendární útočník ještě do svých posledních chvil chodil na zápasy chomutovského celku, po Novém roce ale jeho místo zůstalo prázdné. Členovi chomutovské síně slávy bylo 75 let. Při výročním utkání oslav chomutovského hokeje byl jeho dres vyvěšen pod strop SD ARÉNY. Trikot s legendární devítkou u Pirátů již nikdo neoblékne.

Únor = Piráti oslavili sedmdesát let hokeje v Chomutově

Velkolepou akci a oslavy nabídl únor. V SD ARÉNĚ se před utkáním s tehdejším lídrem z Liberce konaly oslavy sedmdesáti let hokeje. Na ledě se chronologicky seřadily osobnosti hokeje v Chomutově. Vyvěšeny a vyřazeny byly dresy Karla Straky a Jiřího Růžičky. Piráti nakonec na Liberec nestačili a prohráli 0:2. Nezazněla tak žádná plánovaná gólová znělka z historie.

Pod stropem arény doplnili Miroslava Klůce další dvě legendy - Jiří Růžička a Karel Straka

Březen = extraligové play-off v Chomutově

Chomutovský hokej v roce 2016 okusil, jaké je to dostat se do play-off a nasát atmosféru vyřazovacích bojů nejvyšší soutěže. Piráti skončili po základní části na osmém místě, a tak je čekalo předkolo play-off. V úvodních dvou domácích duelech svěřenci Vladimíra Růžičky přetlačili Kometu a jeli na horkou brněnskou půdu. Tam sice první utkání prohráli, to druhé ale zvládli a následoval tak postup do hlavní části play-off.

Radost chomutovských hokejistů poté, co Brett Skinner rozhodl první utkání předkola play-off proti brněnské Kometě

Piráty čekal fenomén základní části a také podle toho série vypadala. Liberec v celém play-off prohrál pouze dvě utkání, a to ta finálová. Piráti sice bojovali na ledě Tygrů i před zaplněnou chomutovskou arénou, na žádný úspěch ale banda kolem Michala Vondrky nedosáhla.

Duben = po šesti letech opustil chomutovskou mládež Jaroslav Liška

Ředitel sportovního úseku Jaroslav Liška poslal chomutovskou mládež do horních pater republikových výběrů. Poté, co chomutovský celek obdržel v roce 2011 status hokejové akademie, získali chomutovští mladíci pokaždé nějakou medaili.

Loučící se Jaroslav Liška, jenž skončil kvůli zdravotním problémům, byl u tří juniorských titulů, mezi třemi nejlepšími celky republiky se objevily také výběry mladšího či staršího dorostu. Ve funkci jej nahradil Jan Šťastný, který je zároveň asistentem Vladimíra Růžičky na pirátské lavičce.

Květen = Chomutov posílil vicemistr světa Ján Laco

V květnu přivedli Piráti několik nových posil. Tou nejvýraznější byl slovenský brankář a vicemistr světa z roku 2012 Ján Laco. Ten před svým přestupem hájil branku Astany, která hraje KHL.

Rodák z Liptovského Mikuláše debutoval v chomutovském dresu hned v prvním přátelském utkání - proti Omsku, který dobře znal z Ruska. Zkušený brankář inkasoval až dvě minuty před koncem, Piráti tehdy zvítězili 3:1.

Červen = nejistota kolem chomutovského hokeje

Hodně nepříjemné momenty zažívali chomutovští fanoušci během přípravy. Vše začalo v květnu, kdy Jaroslav Veverka starší nesouhlasil s podporou hokeje v Chomutově ze strany statutárního města. Jednalo se poté několik týdnů a nakonec extraligový hokej v Chomutově zůstal, Jaroslava Veverku potěšil například zájem fanoušků o jednání na radnici.

Červenec = druhá výhra nad ruským Omskem v řadě a příchod Ivana Humla

Podruhé v řadě Piráti vyzvali na svém ledě v prvním přátelském utkání ruský velkoklub Avangard Omsk. Poté, co Piráti v roce 2015 zvítězili 4:3, radovali se i letos. Po dvougólové první třetině přidali chomutovští hokejisté ještě jednu branku ve třetině třetí. Nic na vítězi utkání nezměnil ani zásah Burdasova.

Hned v prvním střetnutí se prosadil Michal Poletín a do konce třetiny přidal ještě jeden zásah Vladimír Růžička. Když se ve čtyřiačtyřicáté minutě trefil Jakub Chrpa, bylo o vítězi téměř rozhodnuto. Čisté konto Jánu Lacovi pokazil dvě minuty před koncem Anton Burdasov.

První prázdninový měsíc pro děti školou povinné nabídl také příchod zkušeného kanonýra Ivana Humla. Kladenský odchovanec strávil posledních šest ročníků ve finském Kärpätu Oulu, Chomutov je jeho čtvrtým extraligovým celkem. Huml od začátku ročníku nastupuje v první formaci vedle Michala Vondrky, poctivě sbírá body a je jedním z nejlepších střelců celé soutěže.

Srpen = Matyáš Svoboda a Daniel Bukač vyhráli Memoriál Ivana Hlinky

Každoročně se v srpnu koná prestižní turnaj, jenž nese název po Ivanu Hlinkovi. Na hodně speciální ročník byli nominováni i chomutovský obránce Daniel Bukač a útočník Matyáš Svoboda. Oba byli u historického triumfu, čeští mladíci tento turnaj vyhráli poprvé po pětadvaceti letech.

Daniel Bukač zaznamenal na celém turnaji jednu asistenci, Matyáš Svoboda vstřelil dvě branky v utkání se Švýcarskem a dopomohl tak k výhře v úvodu celého turnaje. Mladíci ve finále po divokém utkání zdolali USA. Oba chomutovští hokejisté následně odešli do zámoří.

Září = historická série výher na začátku sezony

Chomutovský celek vletěl do nového ročníku extraligy neohroženým tempem. Hned prvních šest utkání svěřenci Vladimíra Růžičky vyhráli, v tom pátém přepsali novodobý klubový rekord. Sérii ukončili hokejisté Pardubic, kteří v Chomutově zvítězili 6:5 po prodloužení.

Pátou výhru v řadě zařídil v nájezdech Vladimír Růžička, který je podepsán pod rozhodující brankou při přespání novodobého klubového rekordu

Předtím Piráti vyhráli na domácím ledě s Energií, Plzní, Libercem a Spartou. Venkovní body pak vezli z Vítkovic a Litvínova. Sedmou výhrou v řadě by pak dorovnali historický klubový rekord, ale nad síly Pirátů byly neoblíbené Pardubice.

Říjen = David Kämpf byl povolán na reprezentační turnaj

V polovině října přistály v Chomutově dvě reprezentační pozvánky. Mimo pravidelného reprezentanta Jana Rutty se prvního turnaje dočkal také chomutovský odchovanec a rodák z Jirkova David Kämpf. Ten po premiéře v Plzni odehrál turnaj ve Finsku. Gólově se prosadit ovšem nedokázal.

Listopad = Ondřej Kaše se dočkal debutu v NHL, Jakub Lauko nejmladším chomutovským střelcem

V naprosto totožný den se odlišných premiér dočkali velcí kamarádi. Zatímco David Kämpf odehrál utkání v reprezentačním dresu, Ondřej Kaše okusil atmosféru a tempo NHL. Kadaňský rodák nastoupil proti Pittsburghu, což pro něj byl dvojnásobný splněný sen. Hned v prvním střídání mohl Ondřej Kaše skórovat, ale svůj únik gólově nezakončil.

První bod si jednadvacetiletý útočník připsal hned při svém druhém utkání. V duelu proti Arizoně dopomohl jednou asistencí k výhře. Produkt chomutovské mládeže se následně v NHL udržel a v A-týmu hraje i nadále.

V pátek 18. 11. 2016 se již po několikáté v roce měnila historie chomutovského hokeje. Ve svém čtvrtém extraligovém utkání se prosadil odchovanec Jakub Lauko. V šestnácti letech se tak stal nejmladším hráčem, který skóroval v mistrovském utkání. Proti Olomouci tehdy nastartoval obrat a Piráti zvítězili v samostatných nájezdech.

Prosinec = Ondřej Kaše vstřelil první branku v NHL, David Kämpf zase v reprezentaci

Na první prosincový den roku 2016 Ondřej Kaše nikdy nezapomene. Ve druhé třetině utkání proti Vancouveru totiž objel branku a bekhendem posílal kotouč do brankoviště. Ten se i s pomocí štěstěny dostal za záda velezkušeného Ryana Millera. Ondřej Kaše tak vstřelil svou první branku v NHL.

Podobně na tom byl v posledním měsíci roku druhý z chomutovských talentů. David Kämpf byl totiž reprezentačním trenérem povolán i na druhý sraz. Ruský turnaj se sice české reprezentaci moc nepovedl, nezapomene na něj ovšem David Kämpf. Ten se totiž v utkání se Švédském dočkal první branky v nejcennějším dresu - svůj únik proti Švédsku zakončil klasickou střelou mezi betony.

Momenty roku 2016

První výhra na ledě Sparty
Piráti poprvé v novodobé historii extraligy vyhráli v O2 aréně a Spartu tak zdolali na venkovním ledě premiérově od 16. kola ročníku 1956/1957. Stalo se tak dva dny po Vánocích. Piráti duel s Pražany dokázali otočit ve druhé třetině, hubené vedení pak udrželi i díky skvělému výkonu Tomáše Krále.

Pirátské obraty
Velký charakter ukazoval výběr Vladimíra Růžičky v zápasech, kde to nevypadalo vůbec růžově. Vše začalo ve druhém domácím utkání se Spartou, kdy Piráti vyhráli první třetinu 4:3, ačkoliv třikrát prohrávali. Nakonec zvítězili 6:5 po prodloužení. V horizontu tří dnů pak zažili Piráti déjà vu. S Třincem i Olomoucí prohrávali 2:4 po dvou třetinách, obě střetnutí ovšem skončila vítězstvím Severočechů po nájezdech.

Výsledkem 5:4 po nastaveném čase vyhráli chomutovští hokejisté i proti Mountfieldu. Dva dny na to přišel oblíbený výsledek počtvrté za necelý měsíc. Ve Varech Piráti prohrávali celé utkání. Když už se povedlo vyrovnat, domácí 23 sekund před koncem šli znovu do vedení. To jim vydrželo třináct sekund. Piráti vyrovnali a zvítězili v nájezdech.

Starší dorost skončil na druhém místě
Výběr Miroslava Buchala dosáhl v minulém ročníku NOEN extraligy staršího dorostu výborného úspěchu. Piráti vstoupili do play-off duelem s jihlavskou Duklou. Starší dorostenci vyhráli všechny tři duely a pohodlně postoupili. Čtvrtfinále se pak hrálo na dvě vítězná utkání, Škoda Plzeň byla těžkým soupeřem a všechna utkání skončila o jednu branku. Šťastnější byli nakonec Chomutovští.

Následovalo semifinále s pražskou Spartou. S šancemi Pirátů to po prvním utkání nevypadalo vůbec dobře. Sparťanský dorost vyhrál vysoko 9:2 a vypadalo to na jednoznačnou sérii. Tak to ale nebylo. Svěřenci Mirolava Buchala zvítězili na domácím ledě 4:2 a do finále postoupili po brance Jakuba Navrátila v prodloužení třetího utkání.

Ve finále se pak chomutovští mladíci utkali s brněnskou Kometou. Série začínala na domácím ledě a na utkání si našlo cestu 810 diváků. Dorostenci ale prohráli 3:5 stejně jako v Brně. Celkově z toho byla druhá pozice v celém ročníku, Kometa se radovala z titulu.