Prolomí Piráti v pátečním utkání nepříznivou bilanci na ledě plzeňské Škodovky?

Napsal 26.01.2017 Marcel Holl
C h o m u t o v - Piráty čeká již v pátek další kolo základní části Tipsport extraligy. Svěřenci trenéra Růžičky budou chtít navázat na dvě domácí výhry na ledě plzeňských indiánů. Na západě Čech se Chomutovu dlouhodobě nedaří, naposledy tam v mistrovském zápase zvítězil v ročníku 1966/1967. Zápas 42. kola začíná v HM Aréně v pátek 27. ledna v 17 hodin a 30 minut.

Plzeň v průběhu ročníku

Plzeňští prožívají rozpačitou sezónu. Loňský semifinalista nezačal vůbec dobře. Z prvních čtrnácti střetnutí dokázali indiáni vyhrát pouze ve třech případech, což mělo za důsledek propad až na poslední příčku mezi všemi extraligovými celky. Dalším důsledkem bylo odvolání hlavního trenéra Michala Straky. Místo něho se na lavičku Škodovky postavil naganský vítěz a bratr odvolaného Michala Straky, Martin. Spolu s ním převzal plzeňské áčko další bývalý vynikající hráč Tomáš Vlasák.

První dvě kola po nástupu ještě nevyšla, ale poté přišla třízápasové série bez porážky, kdy Západočeši přehráli i chomutovské Piráty. Indiáni i v dalším průběhu základní části střídali horší zápasy s těmi lepšími a aktuálně je z toho desáté místo, které zajišťuje postup do předkola play-off. Největší vítěznou šňůru navlékla Plzeň na přelomu starého a nového kalendářního roku. V pěti po sobě jdoucích utkáních posbírali hokejisté Škody plný počet bodů. Vítěznou sérii přerušil až souboj se Spartou, se kterou Západočeši padli v prodloužení.

Minulý pátek podlehl plzeňský soubor úřadujícím šampionům z Liberce a v nedělním kole prohrál v prodloužení na ledě třineckých Ocelářů.

Ve vzájemných zápasech úspěšnější domácí

kampf
Michal Poletín se sice trefil již 17krát, avšak proti Škodě zatím připsal pouze dvě nahrávky.

Třetí hrací kolo aktuálního ročníku přivedlo Plzeň na led SD ARÉNY. Utkání započali lépe Západočeši, kteří se jako první dostali do vedení, když se trefil Svoboda. Piráti sice vyrovnali díky Humlově brance, ale Škoda si vzala vedení zpět, opět zásluhou Tomáše Svobody. Ve druhé třetině přišla třígólová smršť Chomutova. Postupně se trefili Rutta, Tomica a Vondrka, takže si Piráti vypracovali dvougólový náskok, jenž ještě navýšil před druhou sirénou svým druhým gólem Ivan Huml. V poslední dvacetiminutovce se Plzeň nebezpečně dotáhla na rozdíl jediné branky, když puk za Laca dostali Lev se Skleničkou. Domácí ale obrat nedopustili a i díky pojišťující trefě Kämpfa zvítězili 6:4.

Odveta na ledě indiánů byla na branky o poznání skoupější. Celkově padli v HM Aréně pouze tři. Škodě se povedla úvodní dvacetiminutovka, když po brankách Tomáše Svobody a Jakuba Lva vedla 2:0. Jelikož druhá perioda gól nenabídla, museli si diváci počkat na další úspěšný pokus do padesáté minuty, kdy snížil Petr Koblasa. K dotažení náskoku nepomohlo Chomutovu ani odvolání Jána Laca. Chomutovští se tak ze západu Čech vrátili bez bodového zisku.

Třetí zápas obou soupeřů byl opět velmi vyrovnaný a opět otevřeli skóre jako první hráči Škody. Ve 40. minutě Dominik Kubalík nejprve vypálil z levého křídla a poté dojel vyražený kotouč, který přihrál před bránu, odkud si ho srazil do vlastní sítě jeden z obránců Pirátů. Vyrovnání přišlo na počátku poslední periody. Martin Šťovíček nejprve vystřelil z prostoru mezi kruhy, pak si dojel vyražený puk a vstřelil svou premiérovou branku v extralize. V dalším průběhu si ani jeden celek nevytvořil nadějnou gólovou šanci a navíc byla hra plná nepřesností a osobních soubojů, tudíž utkání zamířilo do prodloužení. V něm to bylo jako na houpačce a úspěšnější byli nakonec domácí Piráti. Do úniku dva na jednoho se dostali Ivan Huml a Michal Vondrka. Prvně jmenovaný poslal výbornou přihrávku na chomutovského kapitána, jenž nedal přesouvajícímu se gólmanovi šanci a získal pro Piráty druhý bod.

kampf
Legendární Josef Volák se brankou podílel na poslední výhře Chomutova na ledě Plzně.

Chomutovské mužstvo čeká na výhru z plzeňského ledu již dlouhých padesát let. Naposledy se ve městě piva radovali hokejisté tehdejšího VTŽ v ročníku 1966/1967. V té době se jednalo o 2. ligu. Střelci chomutovských branek byly legendy Josef Klíma, Josef Volák a spolu s nimi i Jaroslav Volf, jenž v chomutovských barvách strávil pouze jeden ročník. Když Chomutov během ročníku 1968/69 působil mezi elitou, tak si ze západu Čech odvezl prohru 4:2. Lépe se mu nevedlo ani v ročníku 1973/1974. Plzeň byla úspěšnější díky výhrám 7:3 v osmém kole a 5:3 v kole třicátém.

Po postupu do české extraligy v roce 2012 hráli Piráti v Plzni již sedm mistrovských zápasů, jenže na výhru stále čekají. Ve dvanáctém kole sezóny 2012/2013 prohráli svěřenci tehdejšího trenéra Doležala 2:1 po prodloužení. Body nepřivezli Piráti ani pod trenérem Antonikem. Ve velmi nepovedeném a sestupem zakončeném ročníku 2013/2014 prohráli Chomutovští na ledě plzeňské arény 3:2 a 5:3.

V loňském ročníku se oba soubory utkaly vždy v závěru každé ze čtyř čtvrtin. V polovině ročníku vyhrála Škodovka jednoznačně 4:0. Poslední kolo základní části přineslo výsledek 3:1 ve prospěch indiánů. Na tento zápas bude v dobré vzpomínat Nicolas Hlava. Chomutovský odchovanec se totiž premiérově trefil v Tipsport extralize.

Sestava Plzně:

Machovský – Němeček, Kadlec, Pulpán, Čerešňák, Frühauf, D. Sklenička – D. Kubalík, Kratěna, T. Svoboda – Stach, Preisinger, Indrák – Lev, Kracík, Schleiss – Hrnka, Koreis, Vondráček.

Škodovka zajížděla k nedělnímu utkání na led třineckých Ocelářů, kterým se úvodní desetiminutovka povedla na výbornou. Skóre otevřel šikovnou tečí ve čtvrté minutě Daniel Rákos. Na jeho trefu navázal v osmé minutě Milan Doudera. Bek Ocelářů si podržel kotouč na útočné modré, z otočky poté poslal puk do levého horního rohu Machovského branky. Plzeňské snížení přišlo ve třiadvacáté minutě z hole kapitána Ondřeje Kratěny, jenž pálil do odkryté části branky, kotouč se od tyče a zasahujícího Hrubce odrazil do sítě. Škodovka byla aktivnější, což vyústilo ve srovnání v jednapadesáté minutě, kdy Hrubce překonal Miroslav Indrák. Do třetí sirény utkání se již nikdo neprosadil, zápas tedy šel do prodloužení. To trvalo jen dvacet vteřin, když se po Adamského pasu prosadil třinecký Zbyněk Irgl.

Piráti Chomutov - HC Vítkovice Ridera 5:3

Sestava Chomutova:

Laco – Flemming, Dlapa, Valach, Skinner, Rutta, Kudělka – Vondrka, Huml, Tomica – Skokan, Růžička, Sklenář – Koblasa, Kämpf, Poletín – Hlava, Kaše, Lauko.

Piráti začali proti Ostravanům aktivně a po polovině úvodního dějství šli do vedení, když trestné střílení proměnil Vladimír Růžička. O dvě minuty později bylo v SD ARÉNĚ ještě radostněji, neboť v úniku zvýšil Marek Tomica, jenž se prosadil střelou na lapačku. Ve dvaadvacáté minutě prostřelil od modré vše před sebou Tomáš Kudělka a poslal svůj tým do výrazného vedení o tři branky. Vítkovice reagovaly o tři minuty později snížením. David Květoň na druhý pokus v pádu překonal Laca. Michal Poletín se v sedmatřicáté minutě z nenápadné rychlé akce prosadil a po zákroku Dolejše dorazil volný puk do sítě. Krátce po polovině poslední části hrací doby Vítkovičtí snížili. Odražený puk zvedl mimo dosah Laca Rostislav Olesz. Nedlouho poté ale našel Tomica najíždějícího Jana Ruttu a ten prostřelil brankáře Ridery. Poslední úpravu skóre zařídil čtyři minuty před závěrečnou sirénou Marek Hrbas. Chomutov tak porazil Vítkovice 5:3.

Trenér Jan Šťastný o zápase

„Plzeň poslední dobou prokazuje velmi dobré výsledky a i hru. Tu jsme měli možnost sledovat. Jsou velmi nebezpeční. Určitě nás nečeká nic jednoduchého, tak jako každé utkání, na které cestujeme ven. My jsme zpátky na vítězné vlně a věříme, že pokud budeme hrát, co si řekneme, jsme Plzeň schopni zaskočit a přivést i nějaký bod,“ prohlásil na adresu západočeského protivníka asistent trenéra Růžičky.

Piráti mají šanci uhrát přímý postup do play-off, když skončí v elitní šestce. „Já musím říct, že je to spíše přání novinářů a lidí okolo. My jako tým koukáme jen na nejbližší zápas a šestku v tuhle chvíli neřešíme. Samozřejmě jsme tabulku viděli. Máme poměrně šanci se dostat nahoru, ale zároveň musíme koukat i na pod nás, kde se týmy přibližují. Máme ještě jedenáct utkání a v nich se budeme snažit uhrát co nejvíce výher. Když se nám zadaří a uhrajeme šestku, tak to bude jedině dobře,“ řekl na toto téma šestatřicetiletý kouč.