Mladežnický hokej

„Sezóna se nedá hodnotit jako úspěšná,“ říká šéf mládeže Jan Šťastný

Napsal 13.04.2018 Libor Kult
C h o m u t o v - Junioři postoupili ze základní části DHL extraligy do nadstavby o play-off, v níž však účast ve čtvrtfinále nevybojovali. Starší dorost ztratil naději ucházet se o vyřazovací boje až v posledním možném duelu. Jen mladší dorost si ze tří týmů chomutovské akademie zahrál play-off a skončil těsně před branami závěrečného turnaje, na němž se hraje o medaile. I přes zahraniční úspěchy žákovských týmů hodnotí šéf mládeže Jan Šťastný sezónu spíš negativně a uvědomuje si, že ho vzhledem ke změnám ve struktuře soutěží čeká spousta práce.

Mládeži před několika dny skončila sezóna. Jak ji hodnotí její šéf?
„Uplynulý ročník bereme jako neúspěšný, protože jsme ve všech třech kategoriích akademie chtěli postoupit do play-off, což se bohužel nepovedlo. Malý úspěchem je postup mladšího dorostu do semifinále. V téhle kategorii se ukázali hráči, díky nimž bychom mohli vychovat další Kämpfy nebo Kaše. Všichni si ale musí vzít k srdci a uložit si do hlav věci, které jim trenéři celý rok vštěpovali a opakovali. Radost nám udělaly perfektní výsledky žákovských týmů na turnajích v zahraničí.“

Staršímu dorostu uteklo play-off až v posledním duelu nadstavby, juniory také zastavila stejná fáze. Kde vidíte důvody toho, že těmto kategoriím postup do play-off nevyšel?
„U staršího dorostu se zklamání násobilo právě tím, že mužstvo přišlo o možnost bojovat o play-off až v úplně posledním utkání a ještě o jediný bod. Aspektů, které k tomu přispěly, bych vyjmenoval víc. Tým převzal nový trenér, který měl svou vizi, a kluci se s tím ze začátku hodně prali, aby vstřebali důraz na systém, disciplínu a věci, na které nebyli do té doby podle mého až tolik zvyklí. Chvíli trvalo, než si to sedlo. Za druhé je potřeba si uvědomit, že řada rozdílových hráčů tohoto ročníku působila v áčku, odešla do zahraničí nebo hrál o kategorii výš. Tahle skutečnost mužstvo taky poznamenala, protože se nám ho nepovedlo odpovídajícím způsobem doplnit. Roli sehrál i fakt, že tým nezachytil úvod soutěže. Pak se výkony zvedaly, ale vždycky přišel, dá se říct, kolaps v duelu, o kterém jsme si mysleli, že potvrdí vzestup a bude znamenat zlom. Osobně tvrdím, že starší dorost stálo play-off utkání na ledě Warrioru Brno (Pozn. red.: Piráti první utkání v Brně prohráli 4:6).“

Pojďme ještě k juniorům...
„Když to vezmu zpětně, myslím, že Jarda Beck s Honzou Brychtou odvedli maximum v situaci, kdy někteří hráči působili v Kadani nebo mezi oběma týmy pendlovali. Úvod soutěže nebyl úplně ideální, protože tým ztratil dost zápasů v prodloužení nebo v nájezdech. Pak došlo ke zlepšení a tým okupoval i druhé třetí místo. Vinou zranění a některých přesunů se mužstvo svým způsobem rozbilo během vánoční přestávky. K tomu se přidal odchod Jána Laca a posun Dominika Pavláta k áčku nebo do Kadaně. V tu chvíli byl Ríša Běhula, který má velký potenciál, na dvě kategorie, takže jsme vždycky v jedné soutěži měli trochu problém, když tam nechytal. Ale jsme tu od toho, abychom si s takovým stavem poradili. Cílem v tu chvíli bylo vměstnat se do dvanáctky, což se povedlo a měli jsme z toho radost. Když jsem pak komunikoval s trenéry a viděl hráče, věřil jsem, že mužstvo se do čtvrtfinále dostane. Bohužel v nadstavbě junioři ztratili tři klíčové zápasy. Nejprve prohráli v prodloužení v podstatě vyhraný zápas v Pardubicích, pak doma prohráli 0:1 s Mladou Boleslaví a padli v normální hrací době i na Spartě, kde ještě dvě minuty před koncem vedli. Tohle z mého pohledu rozhodlo, protože předtím kluci doma porazili 7:1 pozdější finalisty z Liberce, který proklouzl do play-off o jediný bod. Bohužel nám trochu chybělo hokejové štěstí, které jsme si na druhou stranu možná nezasloužili. Přes to všechno jsem přesvědčený, že v každé z těchto kategorií máme hráče, kteří mají potenciál dostat se do áčka, když s nimi budeme správně pracovat a oni budou makat.“

Když jste nakousl prosazení se v A-týmu, která jména bychom v něm podle vás mohli v dohledné době vidět?
„Vezmu to postupně od brankářů. Dominik Pavlát už do ‚áčka‘ nakoukl a po akci reprezentační devatenáctky na něj šly parádní reference. V záloze máme výborného Ríšu Běhulu, který zvládl hrozně těžkou sezónu, a Olivera Šatného, který jako jeden z mála gólmanů ročníku 2003 chytal stabilně na pozici jedničky mladšího dorostu a nakukuje do nové reprezentační šestnáctky. V osmé třídě pak máme Dana Cipleho a Lukáše Malanta, které považuji za další kvalitní gólmany. Všechno to ukazuje na parádní práci všech tří brankářských trenérů pod vedením Dušana Strharského. Co se týká beků, v devatenáctce je Ondra Buchtela, který má obrovský potenciál, ale i v ‚áčku‘ jsme se shodli, že má špatně nastavenou hlavu. Pokud si uvědomí věci, které mu říká i trenér Růžička, může to dotáhnout daleko. Záleží jen na něm. Do národních týmů patří i Kleiner, Seemann a Procházka. Z útočníků dostali velký prostor Ouřada, Veselý, Prokop, Gut, Koláček nebo Vrhel, u kterých věříme, že se prosadí. Máme tu i cizince. Věřím, že Kuba Köver ještě ukáže, co v něm je. Jsou tu Mežnar, Lobodowski nebo Štefančík v mladším dorostu, z kterých můžou být hráči velkého kalibru. Ale máme i řadu těch, kteří nepatří do reprezentací, ovšem pasovali by nám do rolí, které hledáme pro A-tým. U všech záleží na jejich přístupu a kolik hokeji dají.“

Existuje možnost, že by někdo ze zmíněných hráčů dostal prostor třeba už v přípravných zápasech před příští sezónou?
„Souhlasím s názory, že mladí hráči si příležitost musí zasloužit výkony a přístupem. Hlavní trenér ‚áčka‘ o těchto hráčích ví, navíc ke konci sezóny navštěvoval i zápasy mladšího dorostu, takže má přehled a vede kluky v patrnosti. Jak už jsem říkal, záleží jen na nich, jak budou zvládat své role v týmech, jak se budou prosazovat i bodově a jaký budou mít přístup. Když na to budou mít, jsem přesvědčený, že šanci dostanou. Jestli to bude v přípravných zápasech nebo jindy, se uvidí.“

Mládežnické soutěže čeká od příští sezóny velká změna, kdy se vrací znovu jen dvě kategorii – junioři a dorost. Jak tento krok vnímáte?
„Osobně jsem se zúčastnil konference na začátku února v Hradci Králové, kde byly všechny kluby vyzvány, aby se vyjádřily. Řekli jsme si k tomu každý svůj názor a převažovala shoda, aby se příští rok nechaly soutěže beze změn a vše se připravilo až na další sezónu, protože se to nedotýká jen hráčů, ale jde i o trenéry. Není úplně jednoduché někomu ze dne na den říct, že přijde o práci kvůli takovéhle změně. Pak mě trochu překvapilo, že výkonný výbor rozhodl už nyní, přestože to respektuju. Pro vytvoření konkurenčního prostředí to možná bude dobrý krok. Kluci si možná uvědomí, že trenéři nemluví do větru, když jim neustále opakují, že musí makat, aby hráli. Po zúžení na dvě kategorie je čeká opravdu boj o triko. Na druhou stranu je to trochu nespravedlivé vůči hráčům ročníku 2002, kteří se budou muset měřit s hráči ročníku 2000 potažmo 1999. Osobně se domnívám, že neměl být povolen start ‚overage‘ hráčů na výjimku, když už se tenhle krok udělat. Trochu by to pomohlo začlenění právě hráčů ročníku 2002. Uvidíme, jak to bude vypadat v reálu. Nedávno jsem viděl v Českých Budějovicích turnaj budoucích juniorů a přišlo mi, že jsme přišli o soutěž juniorů a máme takovou lepší soutěž staršího dorostu, přestože jsme ten turnaj vyhráli.“

Asi nejvíc se změna dotýká dvou ročníků. Máte už představu, jak to bude s hráči narozenými v roce 1999?
„Máme ‚výhodu‘, že takových hráčů tady v Chomutově nemáme tolik. Nějakou představu máme, ale přesné detaily se teprve řeší. Osobně si myslím, že většina hráčů ročníku 1998 a 1999 by měla jít do přípravy s Kadaní, pak by se řešilo, jak to bude dál. Měl jsem pro tyhle kluky v hlavě projekt ‚dukly‘ v Bílině, ale nemůžeme ho realizovat. Na druhou stranu se ozvalo Ústí, že by některých klukům dalo šanci. Kdo by se neprosadil, mohl by kvalitně trénovat a hrát někde blízko ve druhé lize. Určitě nechceme tyhle kluky nechat na pospas. Chceme jim pomoct, jak jen to bude v našich silách.“

Co ročník 2002? Vypadá to, že dost těchto hráčů může ztratit možnost konfrontace s nejlepšími hokejisty v republice. Jak složité bude najít řešení, aby nezakrněli?
„Na rovinu říkám, že nejde o jednoduchou situaci. Musíme ji rozumně a citlivě vyřešit. Když jsem viděl zápasy v Budějovicích, chtěl bych, aby třetinu nové juniorky tvořili právě hráči ročníku 2002. Myslím, že v nich je velký potenciál a my bychom je třeba i na úkor výsledků měli podržet, protože si myslím, že kluci jako Gut, Koláček, Vrhel a další nám to můžou v budoucnu vrátit. Zbytek budeme řešit tak, abychom těmto hráčům zajistili kvalitní trénink a zůstali jsme s nimi v kontaktu. Spolupracujeme s Ronkem Wágnerem v Kadani, máme možnost dát hráče i do Bíliny. Chceme si pohlídat, aby kvalitně trénovali, protože za rok je budeme zase potřebovat.“

Není tedy změna vzhledem k rizikům trochu unáhlená?
„V tuhle chvíli se to neodvažuju hodnotit. Až čas ukáže, co to přinese. Každopádně v tuhle chvíli je situace těžká a pro mladé hráče není jednoduchá. Na druhou stranu souhlasím, že konkurenční prostředí nám opravdu chybí. Otázka zní, jak se s novou situací mladí kluci popasují. Myslím si, že všechny týmy budou stavět mančafty podobně jako my. Nový model by měl vydržet minimálně tři roky, tak uvidíme, až se bude hodnotit.“

Co říkáte na prodlužování i zápasů, které skončí vítězstvím jednoho z týmů v normální hrací a tím pádem boj o bod navíc?
„I tohle se na konferenci v Hradci Králové hodně diskutovalo. Šlo o přání metodika mládeže Slavomíra Lenera, protože reprezentační výběry málo sbírají body, pokud dojde na prodloužení nebo nájezdy. Víc prodloužení může přinést ovoce v národních týmech, případně pomoct vychovat kreativnější hráče, kteří si dovolí víc. Diváci na extraligových zápasech viděli, že prodloužení tři na tři je zábavné a napínavé. Jde o novinku, kterou bude možné hodnotit až později. Na druhou stranu kluci si můžou zahrát o pět minut déle hokej, ale taky je otázkou, jakou motivaci bude mít v prodloužení mužstvo, které vysoko prohraje. Těžko to v tuhle chvíli odhadnu. Dejme tomu šanci a uvidíme. Pokud se to nepovede, musí to ale zaznít i nahlas, abychom se za něco neschovávali.“

Jedna kategorie ubyla. Jak vyřešíte obsazení trenérských postů?
„Čekali jsme až na konec sezóny. Proběhla porada na úrovni nejužšího vedení klubu včetně majitelů, kde jsme se o tom bavili. Přednesl jsem nějaký návrh, který během několika dnů zveřejníme, jakmile bude všechno potvrzeno. Víme, že na vlastní žádost skončili Jarda Beck a Bedřich Pastyřík, což nám situaci trochu usnadnilo. Sám Béda za mnou přišel s tím, že mi chce trochu usnadnit rozhodování, protože má nabídku ze zahraničí a myslí si, že by bylo fajn, abychom dali k mladšímu dorostu někoho místního. Jardův odchod mě trochu mrzí, protože jsem měl nějakou představu o jeho zapojení. Teď si poradíme z vlastních zdrojů a oběma bych chtěl poděkovat za práci pro naši organizaci.“