Rozhovory

„Sezónu hodnotím jako úspěšnou,“ říká trenér dorostu Pavel Táborský

Napsal 25.03.2009 Miroslav Kučera, David Matula
Chomutovští dorostenci mají za sebou první ročník dorostenecké extraligy a nutno poznamenat, že se jednalo o ročník úspěšný, což potvrzuje i hlavní kouč mužstva Pavel Táborský. „Sezónu hodnotím jako úspěšnou,“ říká jednoznačně a aby ne, vždyť cílem pro nováčka bylo udržení nejvyšší soutěže, což nejen že bílomodré naděje dokázaly, ale navíc si vybojovaly i postup do playoff.

Vaši svěřenci mají za sebou první ročník v dorostenecké extralize. Jak sezónu hodnotíte?

Sezóna byla úspěšná, jako nováček jsme se v extralize udrželi. Dokonce jsme se dostali do playoff, což bylo takové „plus“.

Úvod sezóny se mužstvu příliš nepovedl a na první body musel déle čekat. Jak těžké časy to byly a byl to nejtěžší okamžik sezóny?

Sice se nám začátek sezóny nepovedl, ale hráli jsme těžké zápasy, ten vstup byl bojovný. Byli jsme úplný nováček a ti kluci si museli na tu práci zvyknout a nehledě na to, že každý z hráčů kteří zde byli, přišel z jiného klubu, jinak tam trénovali, jinak bránili, jinak útočili, a muselo se to všechno sladit. Jinak ten výkon v prvních zápasech nebyl až tak hrozný. Sice jsme je prohráli, ale bylo to většinou po vlastních chybách. S tím, že nebudeme hned vyhrávat se muselo počítat.

Po příchodu Hantáka, Hrabáka a Wszolka se tým zvedl. Čím si to vysvětlujete? Potřeboval tým nakopnout, aby si například začal více věřit?

Samozřejmě. Přišli zkušení hráči, reprezentanti. My jsme v těch zápasech, než oni přišli, měli problém vstřelit gól, což je klíčový moment zápasu. Po příchodu tohoto tria, ke kterému se ještě přidal do obrany Nedomlel, se tým zvedl, dokázal přidat v klíčových okamžicích a začaly padat góly.

Všichni tři jsou v Chomutově na hostování, jak to bude s jejich dalším osudem?

Při tréninku na začátku prosince se Radek Hrabák zranil, měl prošlápnuté koleno a dnes již je po operaci, ale chce tady zůstat a teď se jedná o jeho dalším působení a de facto jsme se již domluvili, takže by měl být od příští sezóny hráčem KLH. Hanták se Wszolkem jsou zatím v jednání. Nedomlela jsme museli vrátit na Slavii, protože jsme ho měli půjčeného jen na dva měsíce.

Tým se nejen vyhnul boji o záchranu, ale nakonec se i probojoval do playoff, kde skončil v prvním kole, když nestačil na hokejisty Sparty, což byl hodně silný soupeř...

Sparta dělá mládež už trošku déle než my tady v Chomutově. Jak jsme již řekl na začátku, byli jsme nováček. Kolik z těch kluků mělo zkušenosti s playoff? Akorát Příhoda, který vloni chytal v Mladé Boleslavi, Hanták, Wszolek a to je vše. Ti kluci šli do playoff, obarvili si hlavy, žili playoff. Se Spartou jsme měli špatný začátek, prohrávali jsme 2:0, ale pak jsme to dokázali otočit. Bohužel ve třetí třetině na kluky padla deka a bylo to. V playoff je možná lepší, když tým prohraje o několik gólů, než když prohraje například o jeden gól v prodloužení. V zápase na Spartě jsme byli vyrovnaným soupeřem. Teď již mohu konstatovat, že nás tam podtrhnul rozhodčí, protože jsme v prodloužení hráli dvakrát ve třech proti čtyřem. Tam jsme to již nedokázali ubránit, ale kluci tam šli na doraz. Za ten druhý zápas na Spartě jim nemůžu říct ani slovo proti.

V prvním utkání se nepovedla třetí třetina, čím si vysvětlujete takovýto „zkrat“?

Šli jsme do třetí třetiny s vedením 3:2. První třetina skončila 3:2 pro nás, druhá třetina byla bez branek. V té druhé třetině jsme hráli tuším čtyři oslabení během chvilky a to nás strašně vyčerpalo. My nemáme tak silný kádr, ti kluci se to museli naučit. Extraliga je úplně jiná než liga a doufám, že jim to teď došlo, že ta úroveň je úplně někde jinde. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že to uhrajeme taky 0:0, ale bohužel jsme dostali vyrovnávací branku a kluci se začali bát o výsledek. To Sparťany nakoplo a začalo jim to tam padat. To už jsem věděl, že když jsme prohrávali o jeden gól, že ti kluci již nebudou mít sílu utkání opět otočit.

Když uvážíme celou sezónu, co vás nejvíce potěšilo?

Potěšilo mě to, že jako nováček jsme se v extralize udrželi a postoupili jsme do playoff i přes to, že jsme asi pět posledních zápasů hráli na hráče z deváté třídy. Tam ty výsledky byly velice solidní. Potěšil mě postup do playoff. Nepotěšilo mě to, že jsme výrazně žádný klub nepřehráli. Spoléhali jsme na práci brankářů a obrany a čekal jsem, že někteří kluci předvedou víc. Někdy mi to připadalo, že se jen vezou a čekají, jestli dá Hanták, Hrabák nebo Wszolek gól.

Sezóna tedy skončila, jaký je další program dorostu?

Příští týden hrajeme turnaj v Karlových Varech. Bylo mi oznámeno, že led tu bude do 31. března, takže do té doby budeme trénovat. Pak hráči dostanou na měsíc volno, hlavně aby si doplnili resty, které mají ve škole a tuším že 4. května začíná letní příprava.

Jak byste ohodnotil práci brankářů, obránců a útočníků??

Velice nás potěšil výkon obou gólmanů. Třeba Matoušek vychytal tři nuly a pokaždé to byl výsledek 1:0, což je pro nováčka obdivuhodné. Jak jsme již říkal, na základě výborné práce gólmanů jsme se v soutěži udrželi. Co se týče obrany, tam máme strašné výkyvy. Do sezóny jsme nastupovali se šesti obránci, z toho byl jeden ročník 1994, a teprve teď to nějak stabilizujeme a musíme to nějak doplnit, abychom to měli půl na půl ročník 92 a 93 a chtěl bych příští rok do obrany dva obránce ročníku 94. Po příchodu tria z Prahy do útoku se ten hokej zdál z pohledu útoku produktivnější, ale znova, ostatní hráči se nepřidali a je potřeba aby ti kluci na sobě zapracovali a je potřeba, aby útočníci dávali góly a ne jenom bruslili. Nejhorší je to, že se dostávali do šancí a nějakou svojí ležérností nebo podceněním to nedokázali zužitkovat.

V závěru sezóny dostávali prostor i mladší hráči (z devítky). Jak jste byl spokojený s jejich výkony?

Samozřejmě tam byl rozdíl, se kterým jsme ale počítali. Než jsme do toho šli, tak jsme o tom dlouho diskutovali s celým vedením a rozhodli jsme se, že tento směr zkusíme. Podle mého to byl krok správným směrem, ta soutěž už byla zachráněná, takže jsme nemohli spadnout. Kluci dostali příležitost, odehráli to, zkusili to. Nechtěl jsem, aby dávali hned góly. Chtěl jsem, aby si dodržovali svoje prostory a když dostanou ránu, tak aby se zvedli a bojovali dále, ale oni se vyhýbali osobním soubojům a báli se, to bylo špatné. Ale celkově si myslím, že to svůj účel splnilo.

Zklamalo vás něco během letošní sezóny?

To je těžké hodnotit. Kluci hráli v takových periodách, jednou zápas odehráli výborně, pak dva zápasy zase vidět nebyli. Je potřeba, aby tu svojí výkonnost stabilizovali. Ale nějaké výrazné zklamání tady nebylo, to už by ten hráč nehrál.

Pro příští sezónu je připravená již několikátá reorganizace mládežnických soutěží, jak tuto změnu vnímáte??

Vnímám ji tím způsobem, že je to prostě dané svazem, já to musím respektovat. Jaký na ní mám názor? Celou dobu se tu hovoří o tom, že mládež co se týče českého hokeje, nám trošku stagnuje a jde dolů, což potvrzují i výsledky národních mládežnických mužstev. Je dobře, že se s tím něco dělá, ale z mého pohledu už se mělo začít dělat již před třemi lety. Jak to bude teď působit a jestli to přinese ten kýžený efekt, to nemůžu hodnotit, to je před námi. Neznamená to, že když se teď udělá reorganizace mládeže, že je český hokej zachráněn a půjde to samo.

Letos byla sezónním cílem záchrana. Jaký cíl bude v příštích letech?

Tato otázka je předčasná. V současné době pracujeme na stabilizaci kádru a doplnění. Jaké budou cíle si můžeme říct před začátkem další soutěže, až budeme mít odehrány nějaké přátelské zápasy a uvidíme, jak to bude vypadat.