ST. DOROST - článek

Starší dorost zaznamenal parádní úspěch, skončil druhý na prestižním mezinárodním turnaji

Napsal 21.02.2017 David Panuška
S a l c b u r k / C h o m u t o v - Po odehrání posledního kola NOEN extraligy se starší dorostenci přesunuli na závěrečnou fázi prestižního mládežnického turnaje. Na Red Bull Hockey Rookies Cupu prošli v Salcburku až do finále, kde jim chybělo jen potřebné štěstíčko. Jakub Navrátil ve třetím nájezdu trefil tyčku, Rakušané poté rozhodli o svém triumfu na domácí půdě. K parádnímu druhému místu se vyjadřují trenér Miroslav Buchal i smolař momentu Jakub Navrátil.

Kvalifikace na závěrečný turnaj

Cesta do Salcburku nebyla úplně krátká. Pirát museli zdolat několik soupeřů. Odehráli celkem jednadvacet utkání, z nichž většina spadala do domácí nejvyšší soutěže a ve kterých si připsali celkem čtyřicet bodů. Skončili tak celkově na čtvrtém místě. Čtyřikrát si Piráti poradili s Litvínovem, zdolali ve více zápasech i pražské kluby. Nejvýraznějším počinem byla letní výhra 9:0 nad norským Lillehammerem.

Cesta do finále Red Bull Hockey Rookies Cupu

Chomutovští starší dorostenci odehráli na Valentýna poslední extraligové utkání před play-off. V Českých Budějovicích prohráli 0:4, útěchou nepovedeného utkání mohla být cesta do Rakouska, kde svěřence Miroslava Buchala čekal prestižní turnaj hokejistů do osmnácti let.

Pohled na produktivitu turnaje, kterou vyhrál chomutovský útočník Jakub Navrátil

První překážkou Pirátů byli vrstevníci z Německa. Jungadler Mannheim nad Piráty sice vedl, na konci utkání se ale z výhry radovali Chomutovští. Na výsledku 7:3 se nejvíce podílel hattrickem Kryštof Ouřada. Skvělý první krok pro starší dorost.

Mannheim si následně poradil s Jihlavou a po výsledku 6:3 si připsal tři body do tabulky. Pirátům tak stačilo uhrát dobrý výsledek s Duklou a finále bylo potvrzené. Po první třetině to tak ovšem nevypadalo. Piráti prohrávali 1:4. Nakonec starší dorostenci prohráli 3:6, do finále postoupili díky lepšímu skóre o jediný gól!

„Dali jsme do toho vše, abychom neinkasovali. Snad dvě vteřiny před koncem byl hráč sám před brankou. To jsme měli obrovské štěstí, dokonce jsem byl na ledě,“ popisuje vteřinky hrůzy během posledních minut utkání nejproduktivnější hráč turnaje Jakub Navrátil.

„Porazili jsme 7:3 Mannheim, ačkoliv to tak po první třetině vůbec nevypadalo. Kluci ale pak plnili taktické pokyny a my to urvali. Následně jsme si vybrali slabší chvilku s Jihlavou, kde jsme po první třetině prohrávali 1:4 a poté jsme manko již nedotáhli. Naštěstí jsme se dostali díky skóre do finále,“ ohlíží se za základní skupinou Miroslav Buchal.

Finálové utkání se Salcburkem

Ve finále čekal na chomutovské mladíky odhodlaný domácí tým, který prošel skupinou naprosto jednoznačně. Nejdříve v poměru 6:2 porazil Karlovy Vary, ve druhém utkání branku nedostal a Hradci Králové nadělil „kanára“. Od posledního utkání obou celků ovšem neuběhl ani měsíc. Tehdy dorostenci v přátelském dvojutkání se Salcburkem prohráli 2:7 a 2:6.

„Největším rozdílem podle mě bylo bruslení. Stíhali jsme s nimi celý zápas,“ srovnává útočník Jakub Navrátil přátelská utkání a finále.

„Mančaft se podle mého názoru více semkl, navíc se blíží play-off. Dalším faktorem bylo podle mého to, že to kluci chtěli vyhrát,“ myslel si zase trenér Miroslav Buchal.

Piráti do utkání vstoupili výborně a již po necelých třech minutách vedli. Jakub Köver se totiž nejlépe zorientoval před brankou a krásným zakončením z otočky otevřel stav utkání. Zbývalo ovšem ještě dalších sedmapadesát minut. Domácím se povedlo vyrovnat až v průběhu druhé třetiny. A protože další branka nepadla, šlo se do prodloužení.

Jediná branka Chomutova ve finále - z otočky se prosadil Jakub Köver

Domácí hráli po dobu pětiminutového prodloužení hned dvakrát v početní výhodě, ale bránící trojka společně s Richardem Běhulou neinkasovala. Loterie ze všech největší - nájezdy. Po dvou sériích byl stav vyrovnaný. Když poté rakouský hráč neuspěl, měl Jakub Navrátil výhru na hokejce. V nájezdu trefil jen tyč, což se zdálo být jako rozhodující faktor. Domácí totiž v náhlé smrti rozhodli. „Chyběl kousek! Trefil jsem tyčku, bylo to o štěstí, ale na nájezd jsem si věřil,“ líčí již bez emocí s odstupem.

Piráti se ovšem nemusí stydět, druhá příčka v tak skvělé konkurenci je perfektní a Miroslava Buchala to jen namotivuje do další práce s touto bandou, vždyť koncem pracovního týdne začíná play-off! „Myslím si, že to byl skvělý turnaj. My jsme neměli úplně plnou sestavu, jakou bychom mít mohli. K finálovému utkání kluci přistoupili neskutečně zodpovědně a bojovně. Odmakali to, chyběla nám jediná branka v nájezdu, Kuba Navrátil ale trefil tyč. Domácí byli šťastnější, ale myslím si, že to byl neskutečně kvalitní turnaj. Těší mě i to, že Salcburk porazil 6:0 Hradec Králové a 6:2 Karlovy Vary a my s nimi hráli takhle vyrovnaně,“ hodnotí Miroslav Buchal účinkování svého celku na turnaji.

Čipy pomohly k lepšímu výkonu

Instalace čipů před utkáním rakouským lékařem

Před utkáním navštívil chomutovskou kabinu místní doktor, který nabídl trenérům vyzkoušet si čipy na hráčích. Tyto nástroje ukazují jednotlivé atributy.

„Druhým faktorem dobrého výkonu mohlo být očipování hráčů rakouským doktorem, abychom viděli, jak na tom kluci jsou. V tomhle to mají v Salcburku dobře vymyšlené. Ukazuje to, kolik hráči najezdí kilometrů a jaké mají střídání. Já s tím souhlasil, tabulky nelžou. Podle mě to je i jeden z důvodů, proč hráli kluci takhle. Ta odhodlanost ukázat zahraničnímu hokeji, že na tom jsme dobře,“ pochvaloval si zkušený chomutovský trenér.

Jakub Navrátil - nejproduktivnější hráč turnaje

Dvě branky a pět asistencí. To byla statistika nejproduktivnějšího hráče Red Bull Hockey Rookies Cupu, kterým se stal zanedlouho osmnáctiletý Jakub Navrátil.

Přerovský odchovanec vstřelil branku proti Mannheimu i proti Jihlavě. Ve finále se střelecky neprosadil, ačkoliv byl blízko tomu, aby se stal hrdinou celého turnaje. Bohužel se tak nestalo. „Myslím si, že tam ty body prostě naskákaly. Jsem rád, ale byla to týmová práce,“ hodnotil svůj úspěch skromně.

Bodově ovšem nezaostaly ani další chomutovské naděje. Čtyři branky i díky hattricku z prvního utkání zaznamenal Kryštof Ouřada. Stejný bodový zisk zkompletoval také Jakub Köver. Jeho branka ale nestačila na vítězství v celém turnaji.

Starší dorost ale nemusí věšet hlavu. Již v pátek začíná play-off, v Chomutově se během dvou dnů dvakrát představí českobudějovický Motor, se kterým Piráti v posledním kole prohráli 0:4. Motivace na výhru bude o to větší.