Třetí krušnohorské derby je tu! Vyloupí Piráti nedaleký Litvínov i podruhé v ročníku?

Napsal 29.12.2017 Marcel Holl
C h o m u t o v - Den přes koncem kalendářního roku 2017 cestující chomutovští Piráti na led nedalekého rivala z Litvínova. Utkání KK. kola Tipsport extraligy začne na Zimním stadionu Ivana Hlinky v 15 hodin a 30 minut. Pro oba soupeře se jedná o velmi důležité utkání. Poprvé v krušnohorském derby oblékne dres Pirátů bek Stanislav Dietz, jenž předchozí dvě sehrál na straně Vervy. „V Litvínově se mi hraje docela dobře, takže já se těším hodně. Navíc jsem slyšel, že Chomutov s Litvínovem je derby, takže to bude hodně vypjaté. Takové zápasy jsou asi vůbec nejlepší, takže se na to hodně těším,“ prozradil novic v chomutovském útoku Jiří Smejkal.

Litvínovští se nacházejí ve stejných vodách extraligové tabulky jako chomutovští Piráti. Svěřenci kouče Radima Rulíka mají na svém kontě dvaačtyřicet bodů, tedy o jediný bodík méně než družina vedená kapitánem Vondrkou.

Měsíc prosinec rozjela Verva prohrou na ledě vedoucí Plzně, které podlehla jasně 5:1. O dva dny ale dokázali černožlutí vybojovat bodík na ledě libereckých Bílých Tygrů, s nimiž padli 4:3 v prodloužení. Pátek osmého prosince zavítal na Zimní stadion Ivana Hlinky celek Hradec Králové, jenž si odvezl těsnou výhru 4:3. Před reprezentační přestávkou vyloupili Litvínovští O2 Arénu, když přehráli Spartu. Po pauze si z litvínovského ledu odvezla dva body Oloumouc. Utkání ve Zlíně, které se hrálo pouhé dva dny před Štědrým dnem se zapíše do kronik tradičního klubu, neboť Verva dokázala po dlouhých osmi letech přivézt výhru z ledu Ševců. Hatrrickem to zařídil bek Jiří Hunkes.

Po kratičké vánoční pauze následoval domácí duel s třineckými Oceláři. Celek ze Slezska napodobil počínání Mountfieldu či Olomouce a z Litvínova si odvezl vítězství. Napravit zaváhání z domácího prostředí se vydali hráči Vervy ve čtvrtek do Mladé Boleslavi, kde díky výkonu brankáře Kantora rozšířili své bodové konto.

Lukešovi

Bratrský souboj Lukešů

Derby dvou blízkých rivalů v letošním ročníku již dvakrát okořenil bratrský souboj. V dresu Vervy již několik let působí produktivní forvard František Lukeš. Od letošní sezóny obléká pirátský dres jeho mladší bratr, brankář Štěpán.

Oba kadaňští rodáci proti sobě zatím naskočili jen v letních přípravných duelech. S nedávným odchodem Slováka Jána Laca do Sparty se zdá, že brankářské žezlo přebere v Chomutově právě mladší z bratrů Lukešů, který by tak měl poprvé naskočit proti svému sourozenci v ostrém extraligovém souboji.

„Jsem zvědav, jestli bude chytat brácha. Byl bych rád, bylo by to zpestření. Celý rok se o hokeji bavíme, jak se daří nám, jak jim. Hecování? Ani ne. Spíš když zachytá, tak mu popřeju a podobně. Zatím jsme proti sobě hráli jen dvakrát v přípravě, v extralize ještě ne. Chytá v obráceném gardu a v létě, když na něj jezdím nájezdy, jsem mu ještě nedal gól,“ vykládal pro litvínovský web starší z bratrské dvojice.

Dosavadní derby, zatím loupili vždy hosté

Dosud obě odehraná vzájemná měření sil mají jedno společné – tříbodové vítězství hostujícího celku. Poprvé se oba celky utkaly v devátém kole na Zimním stadionu Ivana Hlinky. Chomutovští otevřeli brankový účet v osmé minutě zásluhou beka Mária Grmana. V osmnácté minutě ránu Tomáše Slováka vyrazil Michael Petrásek jen před sebe, kde číhal na své typické pozici Michal Poletín, jenž se prezentoval povedenou kličkou do bekhendu a Piráti vedli již 0:2. Verva se postarala o rychlou korekci zásluhou útočníka Jakuba Černého. Pirátské družině zajistil dvougólový náskok v osmadvacáté minutě Michal Poletín. Ještě než dozněla radost v táboře pirátských příznivců bylo opět sníženo. Po Nejezchlebově přihrávce prostřelil Laca František Lukeš.

Druhé klání přineslo opět řadu emocí, na ledě i v hledišti. Skóre zápasu dvaadvacátého kola otevřel litvínovský útočník Peter Jánský. Další gólový zásah přišel na začátku poslední desetiminutovky třetí třetiny a opět to byli hosté. Laca překonal Richard Nejzchleb. Jisrku naděje vykřesal v šestapadesáté minutě slovenský bojovník Dávid Skokan, jenže v závěru rozhodl o osudu derby trefou do prázdné klece František Gerhát. Bilance je tak vyrovnaná – 1:1 na zápasy.

431 tr. minutTRESTNÉ MINUTY425 tr. minut

Mladá Boleslav – VERVA Litvínov 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

První periodu herně ovládli domácí Bruslaři, kteří litvínovského brankáře doslova zasypali střelami, avšak gólově se neujal ani jeden pokus. Tento fakt mrzel o to víc, když ve 22. minutě prostřelil Maxwella Lukáš Válek a Verva vedla. Těsné vedení dokázali svěřenci kouče Rulíka uhájit až do konce. Mladá Boleslav selhala v koncovce a definitivní tečku za černožlutou loupeží udělal střelou do opuštěné klece Peter Jánský.

Sestava: Kantor – Kubát, Hunkes, Baránek, Sörvik, Sklenička, Pilař, Gula – Lukeš, Hübl, Gerhát – Trávníček, Hanzl, Jánský – Matoušek, Válek, Vandas – Dufek, Jícha, Havelka

Branky a nahrávky: 22. Válek (Sklenička, Matoušek), 60. Jánský (Hübl). Vyloučení: 4:3. Využití:0:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 39:22. Blokované střely: 9:11. Hity: 11:18. Vhazování: 35:29.

Piráti – Škoda Plzeň 7:6p (2:2, 0:3, 4:1 – 1:0)

První branku duelu nabídla již první minuta. Extraligového novice Dominika Pavláta překonal zkušený Milan Gulaš. V osmé minutě vedli Plzeňští již o dvě branky. Do černého mířil Jan Schleiss. Pirátům se podařilo ještě před první sirénou srovnat krok zásluhou tref Vondrky a Skokana. Do druhé části opět vstoupili lépe indiáni. Po necelých pěti minutách vrátil Škodovce vedení Mertl. Krátce na to vyhnal debutujícího brankáře z branky skórující David Sklenička. Po polovině střetnutí kapituloval i střídající Štěpán Lukeš, jehož přelstil David Stach. Pirátům vyšel vstup do třetí periody. Již po 14 sekundách snížil na 3:5 Petr Koblasa. Ve třiapadesáté minutě zadělal na drama obránce Jaroslav Mrázek. Přesně tři minuty před koncem základní hrací doby zastavila časomíru premiérová chomutovská trefa Jiřího Smejkala a bylo srovnáno! Za pouhou půl minutku vybouchli chomutovští příznivci nadšením pošesté! Vedení 6:5 vystřelil Ivan Huml. Jenže slovo si vzal ještě hostující útočník David Stach, jenž poslal zápas do prodloužení za stavu 6:6. V něm vzal Ivan Huml věc na sebe a vystřelil domácí družině bonusový druhý bod! Chomutovští tak v domácí prostředí přetlačili lídra extraligové tabulky poměrem 7:6!

Sestava: Pavlát (26. Š. Lukeš) – Tomáš Dvořák, Valach, Dietz, Flemming, Knot, Slovák, Mrázek – Smejkal, Huml, Vondrka – Sklenář, V. Růžička, Skokan – Poletín, Chlouba, Koblasa – A. Dlouhý, Šťovíček, Hlava.

Branky a nahrávky: 14. Vondrka (Huml, Flemming), 15. Skokan (Knot, Slovák), 41. Koblasa (Huml, Skokan), 53. Mrázek, 57. Smejkal, 58. Huml (Knot, Koblasa), 62. Huml – 1. Gulaš (Mertl, Indrák), 8. Schleiss (Rubner, Preisinger), 25. Mertl (Moravčík), 26. D. Sklenička (Stach, Kratěna), 32. Stach (Moravčík, Preisinger), 59. Stach (P. Kadlec). Vyloučení: 4:2. Využití: 0:0. V oslabení 0:0. Střely na branku: 33:31. Blokované střely: 9:14. Hity: 16:8. Vhazování: 33:33.