Mladežnický hokej

Úžasné! Šest Pirátů může jet na světový šampionát osmnáctiletých

Napsal 10.4.2017 Libor Kult
C h o m u t o v - Dosavadním maximem na vrcholných mládežnických akcích byli tři zástupci Pirátů v českém národním týmu. Letošní šampionát osmnáctiletých na Slovensku může přepsat historii, neboť kouč Václav Varaďa povolal do zbraně pět hráčů, kteří oblékají nebo oblékali chomutovský dres. Na turnaji v Popradu a Spišské Nové Vsi se od 13. do 23. dubna mohou objevit brankář Dominik Pavlát, obránci Ondřej Buchtela s Danielem Bukače a útočníci Jan Svoboda s Matyášem Svobodou. O nominaci ve slovenském týmu navíc usiluje Jakub Köver. Tohle bude z pohledu Pirátů hodně zajímavý šampionát.

Mladí Češi, kteří se ve Spišské Nové Vsi postupně střetnou s Běloruskem, Švédskem, USA a Ruskem, budou chtít navázat na triumf na srpnovém Memoriálu Ivana Hlinky, kde byli součástí týmu také Daniel Bukač s chomutovským odchovancem Matyášem Svobodou. Oba se poté vydali do kanadské juniorky a nyní se mohou do úspěšného mužstva vrátit.

Otazník zatím visí nad startem Matyáše Svobody, jehož Peterborough Petes bojují v play-off Ontario Hockey League a ve druhém kole vedou 2:0 nad Kingston Frontenacs. Daniel Bukač nastupoval ve Western Hockey League za Brandon Wheat Kings, v jejichž dresu odehrál 72 utkání základní části (2+15) a dvakrát naskočil v play-off. Mladý bek už stihl generálku na šampionát se Slovenskem. „Utkání mi pomohlo, abych si zvykl na evropské rozměry ledu,“ prozrazuje s tím, že nominaci na světový šampionát řadí po bok vítězství na Memoriálu Ivana Hlinky a angažmá v zámoří.

Další tři Piráti válčili během aktuálního ročníku většinou za chomutovské juniory. Jan Svoboda i Ondřej Buchtela pomáhali také staršímu dorostu, druhý jmenovaný dokonce nakoukl v sedmi duelech do seniorské Tipsport extraligy. „Nikdy jsem nebyl vybrán na takhle velkou akci. Vždycky jsem byl jen mezi náhradníky a jsem moc rád, že se to konečně otočilo a jedu,“ těší Ondřeje Buchtelu. „Teď hlavně nezklamat, bojovat a přesvědčit, že jsem byl dobrá volba,“ přeje si.

Rovněž zbývající dva nominovaní přímo z Chomutova se moc těší a šance si váží. „Je to něco jako splněný sen a výzva zároveň,“ hlásí Jan Svoboda. „Bude to největší událost sezóny s nejlepšími hráči ročníku 1999,“ reaguje Dominik Pavlát, který bojoval o nominaci z pozice brankáře, který letos do zápasů osmnáctky ani jednou nezasáhl. „Věřil jsem, že se mi to může povést. Měli jsme před mistrovstvím čtyři kempy, když jsem byl pozván i na ten čtvrtý, už jsem pomalu začínal věřit, že bych se mezi tři gólmany mohl vejít,“ popisuje maskovaný mladík.

Všechny čtyři pak těší, že jejich blízcí to mají k našim východním sousedům blízko a mohou je vidět v akci přímo v hledišti zimního stadionu ve Spišské Nové Vsi. „Zase budeme jak Hujerovi,“ směje se Ondřej Buchtela. „Přijedou mamka, taťka, ségra, babičky, dědové, možná i přítelkyně a dokonce i známý ze Slovenska,“ vyjmenovává.

Podobné je to i u ostatních. „Taťka s mamkou by se jeli podívat kamkoliv. Měl by dorazit i děda. Chtěly přijet i přítelkyně a ségra, ale obě musí do školy, tak nejspíš zůstanou doma,“ přibližuje Jan Svoboda. „Přijedou mamka, taťka, brácha a děda,“ přidává Dominik Pavlát. „Budu mít v hledišti i s taťkou asi pět lidí,“ připojuje ještě Daniel Bukač.

Piráti tak budou mít na světovém šampionátu osmnáctiletých poprvé od roku 2014, kdy si turnaj zahráli David Kaše, Radek Veselý a slovenský zadák Jakub Meliško, větší zastoupení. Loni se v americkém Grand Forks představili Daniel Novák a slovenský mladík Filip Krivošík. Tři hráči na jednom turnaji reprezentovali mládež Pirátů také na světovém šampionátu dvacetiletých v letech 2014 (O. Kaše, Kämpf, Šulák) a 2015 (O. Kaše, Kämpf, D. Kaše).