Rozhovory

„V nové sezoně zařadíme více individuálních tréninků,“ líčí Jaroslav Liška

Napsal 22.05.2014 Libor Kult
C h o m u t o v - Výkladní skříní každého klubu je tým dospělých, ovšem ten se neobejde bez kvalitního hokejového podhoubí v podobě mládežnických celků. To platí samozřejmě i o Pirátech, kteří v minulé sezoně oslavili druhý juniorský titul v historii klubu. Ani tento úspěch však podle šéfa mládeže Jaroslava Lišky neznamená, že by zkušený odborník ve spolupráci s trenéry nepřipravoval novinky, které by stávající výchovu talentů v Chomutově mohly ještě vylepšit.

Pojďme se ještě ohlédnout za uplynulým ročníkem, v němž mimo jiné junioři dobyli druhý titul v historii klubu. Jak sezonu s odstupem hodnotíte?
„Jakmile se vyhraje mistrovský titul a navíc v juniorech, kteří představují špičku ledovce, spokojenost musí být, protože akcelerace výkonnosti by měla směřovat právě k juniorům. To se nám povedlo, teď přichází druhá fáze, jíž je uplatnění členů mistrovského kádru v seniorském hokeji. Myslím, že týmy akademie bojovaly v tendencích, na co mužstva měla, a povedlo se nám posunout výkonnost hráčů. Mladší dorost hrál o mistrovství republiky s Plzní, u staršího dorostu jsem očekával postup dál. Bohužel nevyšlo první domácí utkání s Karlovými Vary a taky nešťastný čtvrtý zápas na nájezdy, což je otázka dovedností a možná i psychiky. Pokud jde o žákovské týmy od základny po osmou třídu, těší mě zájem o hokej. Mám taky radost, že se držíme metodiky vedoucí k tomu, že hráči se zabývají činnostmi, které by jim měly pomoct, aby se hokej naučili rychle. To znamená, že se hodně věnujeme individuálním činnostem. Těší mě, že nekoukáme na výsledky, ale upřednostňujeme práci na rozvoji hráčů. Samozřejmě máme rezervy. Chtěli bychom některé věci vylepšit, takže nás čeká hodně práce. Nicméně gradace směrem k osmé třídě, která je dalším zlomovým bodem při přechodu do mladšího dorostu, z mého pohledu funguje velmi dobře. Právě osmá třída se v průběhu sezony zlepšovala, ale nechceme, aby kluci měli pocit, že to pro ně končí, pokud se nedostanou do extraligového týmu mladšího dorostu. Proto máme rezervní tým v Kadani, odkud mají hráči šanci se do extraligového mládežnického hokeje propracovat.“

Zmínil jste starší a mladší dorost. Oba týmy vypadly v prvních sériích play-off, přičemž starší dorost možná trochu „doplatil“ na fakt, že se nehrálo rozhodující páté utkání, ale suplovaly jej prodloužení a nájezdy. Z vašich předešlých slov jsem měl dojem, že jste hůř nesl vypadnutí staršího dorostu…

HLAVNÍ TRENÉŘI MLÁDEŽNICKÝCH TÝMŮ PIRÁTŮ
  • junioři - Karel Soudek
  • starší dorost - Kamil Koláček
  • mladší dorost - Radek Šíp
  • osmá třída - Ladislav Petrovka
  • sedmá třída - Martin Szakal
  • šestá třída - Petr Jíra
  • pátá třída - Libor Dudek
  • čtvrtá třída - Zdeněk Chuchel
  • třetí třída - Jan Minčák
  • druhá třída - Daniel Mašek
  • první třída - Daniel Mašek
  • základna - Daniel Mašek
„Víc mě opravdu mrzí starší dorost, protože se nám podařilo doplnit tým o kvalitu. Systém byl sice zvláštní, ale pro všechny stejný a v rozhodujícím utkání jsem očekával, že mužstvo přes Karlovy Vary přejde. U mladšího dorostu byla Plzeň s naším týmem rovnocenná, ale sérii play-off zvládala lépe. Měla kompaktnější tým, zatímco u nás to bylo postavené víc na jedincích, kteří tým táhli.“

Mluvil jste o změnách a vylepšeních pro nadcházející sezonu. Co tedy chystáte?
„Rozdělil bych ty změny do dvou rovin. Tou první je fakt, že jsme trenérský tým doplnili o hráče, kteří v minulosti chomutovský klub velmi dobře reprezentovali. Letos se to týká Petra Jíry a Martina Szakala, kteří budou hlavními trenéry u žákovských mužstev. Osobně to považuji za správnou cestu, protože kluci tu hráli, mají vztah ke klubu, tuhle práci chtějí dělat a chtějí se vzdělávat. Nějaké změny se dělají ve složení realizačních týmů každý rok, ale my bychom je rádi stabilizovali, aby trenéři měli dva tři roky možnost s týmem pracovat a mohli mu vtisknout svůj rukopis. Za hlavní změnu ale považuji před novou sezonou něco jiného. Po posledních zápasech jsem si vyhodnotil procentuální využití speciálních individuálních tréninků. Pro novou sezonu jsme udělali program, v němž chceme tréninky rozdělovat a dostat se k hráči blíž. Chceme dělat malé skupiny s více trenéry na ledě, abychom mohli dle jednotlivých kategorií více pracovat na individuálních věcech, jako jsou bruslení, střelba, obranné a útočné herní činnosti. Tyto tréninky budou navýšeny časově o padesát procent a budou se na nich podílet všichni profesionální trenéři. V praxi to znamená, že hlavní trenér si připraví program a může oslovit kolegy. Například kouč osmé třídy se může obrátit na trenéra juniorů, který se v domluvený čas zúčastní individuálního tréninku osmé třídy, kde mu bude přidělena jedna skupina hráčů a hlavní trenér ho seznámí s náplní tréninku. Věřím, že díky tomu posuneme kvalitu dovedností jednotlivých hráčů.“

Chystáte i nějaké změny v metodice přípravy? Například zda se na suchu bude víc běhat než v předešlém roce nebo něco podobného…
„Bavíme se o tom v rámci akademií i s trenéry Českého svazu ledního hokeje. Postupně zpětně hodnotíme výsledky testů hráčů a díky tomu se vracíme k metodě rozvoje aerobního tréninku, což laicky řečeno znamená běžecké tréninky. Řekli jsme si to i v rámci klubu a dal jsem trenérům pokyn, aby tento druh tréninku byl v přípravě. Chceme, aby děti běhaly a dělaly intervalové tréninky. Samozřejmě nevynecháváme ani silové, obratnostní nebo agility tréninky, ale hlavně na začátku přípravného období by měl být běh zastoupen dominantně, abychom hráče připravili na rychlostně-silové tréninky. Vytrvalostní základ musí dostat každý hráč jakékoliv kategorie, aby měl pak z čeho čerpat v kvalitativně vyšším tréninku.“

Máte už jasno o složení realizačních týmů jednotlivých mužstev?
„Zamýšlel jsem se nad tím, aby vše bylo co nejvhodnější podle typů trenérů, protože někomu sedí víc menší děti a někomu ty větší. Hodně jsem s jednotlivými lidmi mluvil, aby o danou práci měli zájem a chtěli ji dělat. Jestliže na mou nabídku kývli, mohli jsme řešit i další záležitosti. V tomhle směru jsem rád, že majitel klubu pan Veverka i jeho syn jako generální manažer chtějí i nadále podporovat mládež ve stejné míře jako doposud. Pro nás to představovalo signál, abychom udrželi dosavadní úroveň včetně té ekonomické.“

Petr Jíra ještě s aktivní kariérou nekončí, i nadále bude působit v Kadani, ale začne se věnovat trénování nových talentů v Chomutově. Jako absolvent FTVS má k tomu všechny předpoklady

Celorepublikové soutěže hrají tři týmy spadající do akademie Českého svazu ledního hokeje. Jsou už kádry mladšího dorostu, staršího dorostu a juniorů uzavřeny?
„Snažíme se dělat výběr už na úrovni osmé třídy, díky tomu nemáme hlavně v mladším dorostu problém s počtem hráčů, kteří vychází z naší činnosti. U mladšího i staršího dorostu bylo doplnění vyloženě kosmetické s tím, že u staršího dorostu jsme se rozhlíželi zejména v našem regionu. Velký problém nám ale vzniká u juniorů, kde nám chybí ročník 1995. Ten potřebujeme nutně doplnit, protože chceme naplnit pravidlo o mladých hráčích v seniorských soutěžích. V tomto směru se leccos podařilo a některá další jména jsou ještě v jednání.“

Junioři budou obhajovat titul, což by výše uvedená fakta mohla trochu zkomplikovat. Jak to vnímáte vy?
„Nerad bych v tuto chvíli cokoliv nějak hodnotil. Přichází kvalitní hráči z ročníku 1996 a zapojíme i ty nejlepší z ročníku 1997. V tuhle chvíli věřím, že nám zůstanou špičky jako David Kaše nebo Radek Veselý, kteří by společně s kluky ročníku 1995, kteří v týmu zůstanou, měli tvořit jádro juniorského týmu a táhnout ho.“

S jakými ambicemi tedy jednotlivé týmy akademie půjdou do nadcházejícího ročníku?
„U juniorů se mění systém. Takže prvním úkolem bude, aby mužstvo získalo klid v první fázi, kdy se bude hrát dvoukolově na celorepublikové úrovni. Pak dojde k rozdělení na dvě osmičlenné skupiny a my bychom byli rádi, kdyby mužstvo figurovalo v té lepší polovině a mohli jsme dát šanci i dalším hráčům ze staršího dorostu bez hrozby, že tým spadne do barážových vod. V případném play-off bychom šli krok po kroku jako v minulé sezoně. Před ní jsme měli lehké obavy, ale tým nás ohromně překvapil. Byli v něm hráči, kteří před dvěma roky nepřešli přes první kolo play-off a teď získali titul. Bereme to jako odpověď na náš program, který výkonnost akceleruje směrem k juniorům. Samozřejmě se v tom odráží také notná dávka umění jednotlivých trenérů. Přál bych si, aby z kluků, kteří cestu za titulem zažili, vyrostli lídři a přidali se k nim kluci ročníku 1996, kteří před dvěma roky vyhráli titul v mladším dorostu.“

Mění se tedy jen systém v Noen extralize juniorů?
„Drobné změny by měly nastat i u mladšího a staršího dorostu, ovšem ty se budou týkat hlavně play-off, kde by se mělo hrát na dva nebo tři vítězné zápasy bez té zvláštnosti z minulé sezony, kdy se čtvrté zápasy v případě stavu 2:2 na utkání prodlužovaly a případně se jely nájezdy.“

Juniorská extraliga začíná možná trochu nezvykle už v polovině srpna. Představuje to velkou komplikaci pro přípravu na ledě?
„Shodli jsme se, že chceme soutěž, která se bude blížit seniorskému hokeji. Do sezony se vkládají termíny reprezentační srazů a akcí, takže program zhruba 54 kol vyšel tak, že se první čtyři kola odehrají už v srpnu. Všichni se shodli, že se nejedná o problém, protože všichni stejně v srpnu shání soupeře pro přípravná utkání. Ani já osobně v tom problém nevidím, jen si každý musí přizpůsobit přípravu. My třeba začneme s juniory o týden dříve, což znamená, že klukům se zkrátí volno ze tří týdnů na dva a 14. července odstartuje druhá část přípravy, abychom formu akcelerovali na 18. srpna.“

×
Dnes v 17:30 | Muži
AZ Havířov
Piráti Chomutov