V pátek na led pražské Sparty: Piráty čeká zápas s lídrem extraligové tabulky

Napsal 24.10.2013 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Chomutov v posledním kole před kamerami České televize zabral a porazil Karlovy Vary. Teď ho ale čeká pořádně těžký soupeř. Pražská Sparta vede extraligovou tabulku, doma prohrála jedinkrát a v posledních kolech soupeře deklasuje rozdílem třídy. Povede se Pirátům sparťany podruhé v sezoně obrat o body?

Na led velkého favorita celé soutěže

Kouč Jandač
Jandač věří, že Sparta letos dojde daleko.

„Sparta by měla být na nejvyšších příčkách, a nejenom v základní části. Tak to je. Máme silný tým, který by měl sbírat body a hlavně udělat výsledek v play-off. Nespokojíme se s postupem do čtvrtfinále, ani do semifinále. Vždycky budeme chtít vyhrávat," řekl kouč Jandač v předsezónním rozhovoru pro server iDnes.cz. A Sparta zatím skutečně potvrzuje roli jednoho z největších favoritů celé extraligy – ať už postavením v tabulce, nebo prvenstvím ve většině statistik.

V dosavadních 14 kolech Sparta prohrála jen čtyři utkání – jedno z nich právě s Chomutovem, pak s Libercem, Kometou a naposledy s Vítkovicemi, s kterými navíc prohrála vůbec poprvé v sezoně doma. Ostatních deset zápasů ale vyhrála.

Aktuálně Sparta drží čtyřzápasovou sérii velmi přesvědčivých výher – v derby deklasovala Slavii 6:0, pak porazila Zlín, v boji o první místo doma porazila 3:0 Pardubice a v posledním kole vyhrála vysoko 5:1 v Hradci Králové. Extraligovou tabulku tak sparťané aktuálně vedou o tři body před Kometou a Hradcem.

Tabulka po 14 kolech

poř. tým Z V VP PP P skóre B
1. HC Sparta Praha 14 10 0 0 4 61:28 30
13. Piráti Chomutov 14 3 0 5 6 35:48 14

Sparta ve statistikách

Tým z Holešovic s bezpečným náskokem vede extraligovou tabulku a stejně tak některé statistiky. Sparta je zdaleka nejproduktivnějším týmem v celé extralize – ve 14 zápasech nasázela soupeřům 61 branek, v tomto směru druhé Vítkovice daly o 16 branek méně. Sparta má také průměrný nejvyšší počet střel na utkání, zároveň nejvyšší úspěšnost střelby a počet vstřelených branek na utkání je tak průměrně 4,4.

Druhá za brněnskou Kometou je Sparta v obranné činnosti a stejně tak je Sparta na druhém místě ve statistice proměněných přesilových her – v průměru se jí podaří dát branku v každé páté přesilovce. V oslabení potom sparťané drží úspěšnost nad devadesáti procenty.

Podle statistik má Sparta „nejslabší“ první třetiny zápasů – vyhrála jich sedm ze čtrnácti, nicméně v dalších částech hry sparťané obvykle stupňují tempo a ve statistikách druhých a třetích třetin dominují.

Komu se ve Spartě daří

Petr Ton
Čerstvý čtyřicátník vede bodování celé ligy

Útočník Petr Ton nedávno oslavil čtyřicítku, ještě předtím ale stihl překonat sparťanský klubový rekord v počtu vstřelených branek. Sparťanské křídlo se potkalo s velmi dobrou formou, prozatím nastřádalo 19 kanadských bodů a společně s třineckým Adamským je nejlepším střelcem extraligy. V posledních dvou kolech proti Pardubicím a Hradci ale na ledě chyběl kvůli viróze.

Do druhé čtvrtiny soutěže zatím nezasáhl ani Jaroslav Hlinka, druhý nejproduktivnější muž bodování holešovického klubu, po utkání v Pardubicích ho trápí zranění. Třetí v bodování, kapitán Tomáš Rolinek se naopak na led po krátké pauze vrátil.

V obraně Spartě aktuálně delší dobu chybí Karel Pilař, pozici nejproduktivnějšího beka potom drží Jan Piskáček s devíti kanadskými body na kontě.

Poslední vzájemný zápas – Piráti – Sparta 3:1

Chomutov utkáním se Spartou zahajoval nový extraligový ročník v domácím prostředí. A fanoušci po utkání museli být spokojení, protože Piráti favorizovaného soupeře přehráli 3:1 – i přesto, že je Pražané výrazně přestříleli v poměru 16:36. Svou první branku v extralize si navíc ve 26. minutě zápasu připsal Ondřej Kaše, který Chomutov poslal do vedení. Nicméně opravdu velmi krátkého, protože sparťan Kumstát ještě v téže minutě vyrovnal. „Byla to studená sprcha. Dáte gól a pak zase musíte rychle bránit, ale kluci se semkli a podařilo se jim utkání zvrátit,“ komentoval průběh zápasu následně exsparťan Jaroslav Svoboda.

A Chomutovu se skutečně podařilo brankami Malce v přesilové hře a Divíška v závěru utkání zápas zvládnout a zvítězit. Sparťanský asistent trenéra Zdeněk Moták po zápase mohl jen konstatovat: „Měli jsme sice střeleckou i herní převahu, ale vstřelili jsme pouze jednu branku. To je málo. Musím ale říct, že domácí hráli v obraně velice pozorně a obětavě, čímž nám prakticky znemožnili něco se zápasem udělat.“

Poslední zápas soupeře: Hradec – Sparta 1:5

Sparta v Hradci do puntíku zopakovala výsledek z prvního vzájemného zápasu a porazila Hradec na jeho ledě 5:1 – i přesto, že podle trenéra Jandače byl led opravdu špatný. Na první branku se čekalo až do poloviny zápasu, pak Sparta dala tři rychlé góly v šesti minutách a vlastně bylo hotovo – sparťané už si další vývoj pohlídali a Hradci dovolili jen snížit za stavu 0:4 na 1:4, konečnou výhru pak pečetil Kumstát.

V zápase se dvakrát prosadil Lukáš Klimek, který navíc spálil několik dalších velikých akcí. Po zápase pak pro klubový web Sparty řekl, co očekává od zápasu s Piráty: „Chomutov se bude chtít ukázat, protože moc zápasů zatím nevyhrál. Na druhou stranu přijede k nám, kde mají soupeři trochu respekt. My na ně musíme vlítnout a pokusit se opět vyhrát.“

O zápase:

Chomutov zajíždí na led pražské Sparty v pátek 25. října a hráči se k úvodnímu buly postaví v 18:30. Holešovická aréna je dostatečně velká, aby pojala i pirátské fanoušky, pokud ale cestu do Prahy nestíháte, pak můžete zápas sledovat prostřednictvím přenosu na onlajny.com