Ml. Dorost - článek

V turnaji O pohár města Chomutova skončili mladší dorostenci na druhém místě, zvítězila Plzeň

Napsal 20.8.2017 Michal Luxa
C h o m u t o v – Ve dnech 18. a 19. srpna se odehrál další ročník turnaje O pohár statutárního města Chomutova. Klání se zúčastnilo pět celků, které si to rozdaly o trofej. Z poháru se radovala Plzeň a na druhém místě byli domácí Piráti. Mladší dorostenci Chomutova odehráli čtyři zápasy a nestačili pouze na pozdějšího vítěze.

O turnaji …

Turnaj O pohár statutárního města Chomutova se odehrál ve dnech 18. a 19. srpna. Prestižního klání se účastnilo pět mužstev – Chomutov, Plzeň, České Budějovice, Karlovy Vary a Kölner Haie. Hrálo se systémem každý s každým a utkání trvalo 3x15 minut. Pokud byl některý z hráčů vyloučený, pobyl si na trestné lavici pouhou minutu. Mezi první a druhou periodou byla pauza jen pět minut. Naopak při druhé přestávce následovala úprava ledové plochy.

První den turnaje

Jako první se proti sobě postavili Karlovy Vary a Piráti Chomutov. Utkání bylo dlouho vyrovnané, ovšem v poslední části zaúřadovali Severočeši, kteří pěti brankami rozhodli o tom, že tři body budou připsány na jejich konto. Nejvýraznějším hráčem byl Michal Prokeš, jenž zaznamenal pět kanadských bodů. V následujícím duelu se střetly Plzeň a České Budějovice. Západočeši diktovali tempo zápasu, když soupeři nasázeli pět branek. Výborný duel prožil indián Sebastián Malát, jenž z pozice obránce vstřelil dva góly.

Po druhém utkání se turnaj přesunul zcela výjimečně na menší halu, jelikož v hlavních prostorách SD ARÉNY probíhalo střetnutí prvního celku Chomutova s finským Oulu. Do turnaje poprvé zasáhli němečtí Žraloci, kteří vyzvali domácí celek. Na začátku třetí třetiny byl stav vyrovnaný 2:2. Ovšem poté se již prosadili jen Piráti. Poslední dva zápasy prvního dne už moc branek nenabídly. České Budějovice přehrály v bojovném utkání Karlovy Vary nejmenším možným výsledkem. Jako poslední se představili Kölner Haie a Plzeň. Velmi napínavý zápas zvládli lépe Západočeši, kteří v úvodním dnu neinkasovali.

Výsledky prvního dne

HC Energie Karlovy Vary – Piráti Chomutov 2:7
HC Plzeň 1929 – ČEZ Motor České Budějovice 5:0
Piráti Chomutov – Kölner Haie 5:2
ČEZ Motor České Budějovice – HC Energie Karlovy Vary 1:0
Kölner Haie – HC Plzeň 1929 0:3

Druhý den turnaje

Hned na úvod druhého dne viděli diváci duel mezi Chomutovem a Českými Budějovicemi. Piráti povolali do boje Michala Guta, jenž v první duelu vsítil branku a gólman Šatný vymazal střelce Jihočechů. V následujícím zápase bylo v k vidění deset branek. Německý celek se postavil Karlovým Varů. Západočeši měli před poslední patnáctiminutovkou jednobrankový náskok, který v poslední části ještě navýšili.

Malé finále! Dosud neporažené mančafty Plzně a Chomutova se postavily proti sobě. Střetnutí tedy nabídlo atraktivní duel, jenž nakonec rozhodl o vítězi celého turnaje. Chvíli po začátku utkání se Piráti zásluhou Marcela Štefančíka ujali vedení, jenže to z jejich strany bylo vše. Od té chvíle se začaly souboje dohrávat. Indiáni čtyřmi góly otočili stav zápasu na svou stranu a bylo jasné, že si do plzeňské metropole odvezou pohár pro vítěze.

Předposlední zápas turnaje nabídl jako jediný samostatné nájezdy. Duel mezi Českými Budějovicemi a Kölner Haie skončil po pětačtyřiceti minutách nerozhodně. V nájezdech slavil český celek bod navíc zásluhou Jaroslava Pouzara, který zaznamenal vítěznou trefu. Závěrečné utkání odehrál už jistý vítěz z Plzně, který v derby proti Karlovým Varům hájil sto procentní úspěšnost. To se nakonec povedlo, a tak hráče už čekalo pouze vyhlášení turnaje O pohár statutárního města Chomutova.

Výsledky druhého dne

Piráti Chomutov – ČEZ Motor České Budějovice 3:0
Kölner Haie – HC Energie Karlovy Vary 4:6
HC Plzeň 1929 – Piráti Chomutov 4:1
ČEZ Motor České Budějovice – Kölner Haie 5:4 sn.
HC Energie Karlovy Vary – HC Plzeň 1929 1:3

Vyhlášení turnaje

Konečné pořadí

1. HC Plzeň 1929 - 12 bodů
2. Piráti Chomutov – 9 bodů
3. ČEZ Motor České Budějovice – 5 bodů
4. HC Energie Karlovy Vary – 3 body
5. Kölner Haie – 1 bod

Trofeje pro nejlepší hráče! Organizátoři vyhlásili také nejlepší hráče turnaje. Nejlepším brankářem se stal Niklas Lunemann, jenž i přes poslední místo německého celku předváděl povedené výkony. Patnáctiletý gólman patřil k tomu lepšímu, co Kölner Haie přivezli. Nejlepším bekem byl vyhlášen Vladimír Křemláček. Plzeňský obránce si na turnaje připsal dva body za přesné přihrávky. Ovšem jeho hra byla velmi dobrá a důrazná. Nejlepší útočník pocházel z domácí akademie. Byl jím vyhlášen Michal Gut, jenž naskočil pouze do druhého dne. Chomutovský šikula prokázal, že svou kategorii převyšuje, i když vsítil pouze jeden gól, hru Pirátu oživil.

Turnaj z pohledu Pirátů

Sestava Chomutova:

Brankáři: Šatný, Stuchlík, Šilhan.
Obránci: Matějka, Machyna, Petrásek, Birhanzl, Martínek, Poschl, Holec, Klika, Němec.
Útočníci: Králíček, Koláček, Spudich, Čech, Vrhel, Prokeš, Holka, Prihoda, Štefančík, Iljuk, Kulich, Urych, Svoboda, Gut, Kovár, Vaněk.

Výsledky a statistiky:

HC Energie Karlovy Vary – Piráti Chomutov 2:7
Branky a nahrávky Chomutova: 10. Čech (Prokeš, Koláček), 27. Štefančík (Holka, Kovár), 32. Petrásek (Vrhel, Prokeš), 37. Vrhel (Birhanzl, Prokeš), 39. Vrhel (Prokeš), 40. Holka (Svoboda), 42. Prokeš (Vrhel).

Piráti Chomutov – Kölner Haie 5:2
Branky a nahrávky Chomutova: 23. Prihoda (Iljuk), 25. Vrhel, 31. Birhanzl (Prokeš, Vrhel), 42. Koláček (Čech), 45. Čech.

Piráti Chomutov – ČEZ Motor České Budějovice 3:0
Branky a nahrávky Chomutova: 4. Gut (Koláček, Spudich), 11. Svoboda (Urych), 43. Králíček (Prihoda, Štefančík).

HC Plzeň 1929 – Piráti Chomutov 4:1
Branky a nahrávky Chomutova: Štefančík (Vrhel, Koláček).

Michal Gut o turnaji …

Michale, sice jste zasáhl až do druhého dne turnaje, ale jak byste ho zhodnotil?
„Myslím si, že turnaj byl úspěšný. Kluci před ním absolvovali soustředění v Klášterci a byli tak unavení. Vlastně celý turnaj pracovali pod únavou. Druhé místo je fajn, ale první by bylo samozřejmě daleko lepší.“

Na turnaji jste odehrál pouze dvě utkání. Ovšem do hry jste přinesl rychlost a oživení. Jak si ceníte trofeje pro nejlepšího útočníka?
„Vůbec jsem to nečekal, protože turnaj byl dvoudenní. Hrál jsem pouze druhý den, jelikož mě a Dominika Vaňka chtěli vidět trenéři. Trénujeme se starším dorostem, takže nás v nižší kategorii moc pracovat neviděli. Jsem za cenu rád, ale raději bych ji vyměnil za vítězství v turnaji.“

Zmínil jste vítězství v turnaji. Ovšem o tom se rozhodlo v posledním chomutovském utkání. V něm se vám postavila Plzeň. Jaký to byl zápas?
„Utkání s Plzní bylo vlastně o první místo, takže to bylo dost vyhrocené. Na začátku zápasu jsme šli do vedení. Jenže potom jsme prohrávali 1:2 a další gól už nás zlomil. I přesto si myslím, že jsme bojovali až do konce.“