Rozhovory

„V úvodu mistrovství jsme byli ustrašení a nervózní,“ ohlížel se Ján Laco

Napsal 15.5.2017 Kateřina Kundertová, Michal Slavík
K o l í n / C h o m u t o v - Chomutovský hokej na mistrovství světa 2017 nereprezentuje jenom Jan Rutta v českém dresu, ale také Slováci Ján Laco a Dávid Skokan, který už bohužel skončil kvůli zranění. Brankářská jednička Pirátů odchytala v německém Kolíně nad Rýnem v rámci skupiny A jedno utkání, do brankoviště se postavila ve druhém duelu slovenského programu, kdy svěřenci Zdena Cígera nestačili na Lotyše a padli 1:3.

Slovensko v prvním utkání vyzvalo Itálii, s kterou odvrátil prohru Libor Hudáček. Druhý bod zajistil v prodloužení Peter Čerešňák. V pořadí druhém utkání Slováci nestačili na Lotyše, kterým podlehli 1:3. „Myslím, že první dva zápasy byly z naší strany nervozní a ustrašené, chybělo nám sebevědomí, protože jsme určitě mohli získat více bodů,“ smutnil Ján Laco.

Ján Laco při rozmluvě se sudím

V následujících dvou zápasech svěřenci Zdeno Cígera podlehli dvakrát v samostatných nájezdech nejprve Dánům a poté domácím Němcům. „Po první třech nebo čtyřech zápasech jsme očekávali možná bodů trochu více, ale pro hodně kluků je mistrovství nové a taky je úroveň úplně někde jinde,“ uvedl Ján Laco. „Na jednu stranu jsou to pro nás všechny velké zkušenosti, ale kdybychom měli šest nebo sedm bodů, tak by to pro nás bylo veselejší,“ uvědomoval si po zápase s Ruskem.

Ján Laco se poprvé v reprezentačním dresu seniorů objevil v sezóně 2006/2007. Na mistrovství světa debutoval v roce 2012, kdy v semifinále vychytal Slovákům proti českému týmu účast ve finále. Celkově odchovanec Liptovského Mikuláše nastupuje na svém čtvrtém mistrovství světa, kde má zatím jeden start. „Je to mistrovství světa, pro každého je čest obléknout si reprezentační dres,“ vylíčil zkušený gólman.

Ján Laco po jednom inkasovaném gólu

Chomutovská jednička odchytala v play-off více než tisíc minut během sedmnácti utkání proti Mladé Boleslavi, Třinci a Liberci, připsal si na pět set zákroků a dvě čistá konta. „Vždy je lepší, když se jde z rozběhnuté sezóny rovnou do nároďáku, než kdyby bylo nějaké dlouhé volno a potom by se muselo všechno zase rozběhávat,“ popsal.

Piráti dosáhli v nedávno skončené extraligové sezóně na historický úspěch, když skončili těsně před branami finále. „Já si myslím, že pro klub i pro nás všechny to byl úspěch. Měli jsme výbornou sezónu, hráli jsme skoro pořád sedmé místo, neměli jsme výkyvy a dlouhé šňůry proher, to bylo důležité. Byla v tom vidět síla mužstva, i když jsme dva zápasy prohráli, tak jsme třetí prostě urvali,“ vysvětlil slovenský gólman.

Spolu s Jánem Lacem odjel se slovenským mužstvem Dávid Skokan, jenž ale v utkání s Dánskem utrpěl zranění ruky, které mu nedovolilo pokračovat. „Dávid už je doma, má poraněnou ruku. Potkali jsme se v nároďáku prostě všichni, nedělíme se podle klubové příslušnosti, takže to vůbec nevnímám,“ uzavřel Ján Laco.

Foto: Andre Ringuette.