Venkovní maraton začíná! Piráti odjedou na led lídra z Liberce

Napsala 01.02.2017 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Piráti se ke čtyřiačtyřicátému kolu Tipsport extraligy přesunou do Liberce, kde vyzvou místní Bílé Tygry. Utkání přinese kromě jiného i souboj dvou trojic reprezentantů, kteří na Švédských hrách obléknou nejcennější dres. Utkání bude pro Chomutovské první z trojice venkovních zápasů v řadě, poté bude následovat rozjetá Sparta, reprezentační přestávka a neoblíbené Pardubice.

Liberec v průběhu tří čtvrtin

Liberečtí začali extraligu úplně v jiném duchu, než v jakém ukončili předchozí ročník. Po odehrání dvanácti utkání se Bílí Tygři nacházeli až na osmém místě tabulky s devatenácti body. Od třináctého kola hráči z Podještědí začali dlouhou vítěznou sérii, která trvala až do čtyřiadvacátého kola, i díky tomu se posunuli na post lídra. Během této série liberečtí brankáři vychytali sedm nul, které si v poměru čtyři ku třem rozdělili Roman Will a Ján Lašák.

První pozice patřila Liberci i po čtyřiceti zápasech, když měli na kontě třiaosmdesát bodů za pětadvacet výher v základní hrací době, dva dvoubodové zisky a čtyři prohry v prodloužení nebo nájezdech. Ve 41. kole Bílí Tygři na vlastním ledě porazili Energii těsně 3:2, v předehrávce šestačtyřicátého kola zdolali 4:2 Zlín, následná dvě kola nestačili na Spartu, s kterou získali bod v nájezdech, a Pardubice 3:6.

Pod Ještědem bude horko: Michal Poletín a Lukáš Derner jdou do desítky v počtu rozdaných hitů

Vzájemná bilance pro mistra

Piráti se s Libercem poprvé střetli na vlastním ledě v pátém kole. Utkání otevřel v deváté minutě ze samostatného úniku Vladimír Růžička. Vedení domácím vydrželo až do 32. minuty, kdy Lukáš Derner tečoval střelu Jana Ordoše. Ještě do druhé sirény otočil vývoj střetnutí Vladimír Svačina. Poslední třetina přinesla jen vyrovnání Michala Poletína, a tak duel došel do prodloužení a následně do nájezdů, které rozhodl druhým gólem v zápase Vladimír Růžička – 3:2pp.

Duel osmnáctého kola se přesunul pod Ještěd, kde se hrálo od počátku ve vysokém tempu, oba celky si vytvářely nadějné šance, které však pokaždé skončily u Romana Willa nebo Jána Laca. Ke změně skóre došlo až ve 42. minutě, když se prosadil Ondřej Vitásek, jenž doklepl puk z brankoviště do sítě. O dvě minuty později byl před brankou velmi důrazný Michal Bulíř, který uzavřel skóre na konečných 2:0.

Poslední vzájemný zápas se odehrál v SD ARÉNĚ a opět se hrálo dlouho bez branek. V pětadvacáté minutě otevřel skóre obránce Radim Šimek střelou od modré čáry. Za dvě minuty se prosadil reprezentační obránce podruhé, když využil přečíslení tři na jednoho. Střetnutí uzavřel v čase 58:00 Milan Bartovič, který trefil opuštěnou Lacovu klec a upravil na konečných 3:0.

Reprezentační zprávy

Chomutovský hokej bude mít na Švédských hokejových hrách tři zástupce. Ke dvěma letošním tradičním reprezentantům Davidu Kämpfovi a Janu Ruttovi se přidá Vladimír Růžička, jenž zažije v Göteborgu premiéru v nejcennějším seniorském dresu. „Mám z toho radost, bude to velká čest a splní se mi sen,“ uvedl Vladimír Růžička. „Nečekal jsem to, jen si ze mě kluci na tréninku dělali legraci, že mám formu,“ dodal s úsměvem. Více informací zde.

Z celku Bílých Tygrů bude Českou republiku reprezentovat taktéž trojice hráčů. Dvě obranné stálice Radima Šimka a Ondřeje Vitáska doplní Petr Jelínek, jenž vede klubové statistiky produktivity. „Nečekal jsem to, byl to šok. Budu stát před bránou jako v lize,“ řekl Petr Jelínek v pořadu Hokej den poté.

„Oba tátové můžou být na své syny pyšní, protože hrají v extralize výborně,“ řekl Martin Ručinský na pondělní tiskové konferenci České televizi. „Doufám, že se jim na mezinárodní úrovni bude dařit stejně jako v lize,“ dodal. „Bylo by dobré, kdyby odváděli stejnou práci jako jejich otcové,“ řekl s úsměvem hlavní kouč Josef Jandač.

729 tr. minutTRESTNÉ MINUTY577 tr. minut
    Laco – Flemming, Dlapa, Rutta, Kudělka, Valach, Mrázek, R. Havel, Skinner – Vondrka, Huml, Tomica – Račuk, V. Růžička, Sklenář – Koblasa, Kämpf, Poletín – Hlava, Kaše, Lauko

Piráti Chomutov vs. VERVA Litvínov

Piráti v předchozím kole vyzvali na vlastním ledě Vervu k poslednímu derby základní části. V úvodní třetině měly oba celky několik nadějných šancí. Poté, co Ivan Huml otřel puk o tyč, nevyužil dobré pozice Petr Koblasa. Před koncem první třetiny Martin Hanzl nastřelil konstrukci Lacovy klece. Začátek prostřední periody vyšel dobře hostům, když se Viktor Hübl prodral přes jednoho hráče Pirátů a poté v tísni zakončil. Do poloviny zápasu vyrovnal skóre Jan Rutta, jenž doklepl přihrávku zpoza brány mezi Petráskovy betony.

Rozhodující gól padl až v posledním dějství, ve kterém se prosadil opět Viktor Hübl. Chomutovský odchovanec skóroval z těsné blízkosti brankoviště. Největší šanci na vyrovnání měl Marek Račuk, jenž nepřekonal litvínovského brankáře v samostatném úniku, a tak si Verva připsala vítězství 2:1.

Bílí Tygři Liberec vs. Dynamo Pardubice

Lašák – R. Šimek, Ševc, Jánošík, Vitásek, Pyrochta, Derner, Plutnar – J. Stránský, Bližňák, Bartovič – Valský, Bulíř, Radivojevič – Svačina, P. Jelínek, Ordoš – Lakatoš, Vantuch, J. Vlach

Liberečtí v minulém kole vyzvali poslední Pardubice, s kterými dobře začali. Ve dvanácté minutě se ve vlastním oslabení prosadil Milan Bartovič, na kterého odpověděl Marek Trončinský. Ještě do první sirény se prosadili Adam Jánošík a Branko Radivojevič. Ve druhé třetině snížil na rozdíl jednoho gólu David Tomášek.

Od začátku třetího dějství začalo Dynamo stíhací jízdu. Ve 42. minutě se prosadil Ján Sýkora, na kterého navázal díky velkému důrazu před bránou Tomáš Rolinek. Než Pardubice přidaly další branku, měli Liberečtí velký tlak, který ale gólem neskončil. V červeném dresu zaznamenal pátou branku Tyler Redenbach. Na konečných 6:3 uzavřel Marek Trončinský.