Mladežnický hokej

Výchova hokejistů u Pirátů? Další tři hráči, kteří prošli organizací, podepsali smlouvu do NHL

Napsal 15.6.2017 Libor Kult
C h o m u t o v - Ondřej Kaše má za sebou více než povedenou sezónu. V dresu Anaheimu si odbyl vytouženou premiéru v NHL, kde nakonec odehrál 53 utkání s bilancí pěti gólů a deseti asistencí. Ve Stanleyově poháru přidal dalších devět startů a dva přesné zásahy. Od nadcházejícího ročníku nejslavnější soutěže světa mohou fanoušci Pirátů držet pěsti dalším třem hráčům, kteří Chomutovem prošli. Piráti se tak více či méně zásadním způsobem podíleli na jejich rozvoji, jenž bude pokračovat v organizacích NHL. Ondřeje Kašeho letos napodobili místní odchovanec David Kämpf, Jan Rutta a Libor Šulák.

Ondřej Kaše už své uplatnění u Ducks našel, další tři hokejisté o místo na nejzářivějším pódiu světa teprve budou bojovat. Neškodí si jistě zmapovat, jakou stopu zanechali v Chomutově a jak se na jejich rozvoji Piráti podíleli.

Když už byl Ondřej Kaše zmíněn jako první, podívejme se nejprve na něj. Je všeobecně známo, že šikovný útočník pochází z Kadaně, odkud přišel do Chomutova už v žácích. Jakmile se posunul do akademie, začal přeskakovat o jednu i dvě kategorie výše. V sedmnácti letech si poprvé zahrál seniorský zápas i Tipsport extraligu a postupně se zařadil mezi platné členy A-týmu.

POČET STARTŮ A BILANCE V A-TÝMU

  Jan Rutta – 352 utkání/134 bodů (44+90)
  David Kämpf – 246/92 (43+49)
  Ondřej Kaše – 113/56 (23+33)
  Libor Šulák – 84/17 (7+10)

Za jeho práci pod vedením místních trenérů se dostavila odměna v podobě startů na třech mládežnických světových šampionátech a podpisu smlouvy s Anaheimem, který jej draftoval v červnu 2014 v sedmém kole jako 205. v pořadí. Bilance Ondřeje Kašeho v chomutovských barvách se zastavila na 113 mistrovských duelech za A-tým a 146 startech za mužstva akademie čítající čtyři kompletní sezóny a dva ročníky, kdy vypomáhal juniorům.

Z letošních tří podpisů byla jako první zveřejněna dohoda Davida Kämpfa se Chicagem. Jirkovského rodáka a místního odchovance není třeba více představovat. Za vše hovoří 246 střetnutí, v nichž naskočil do ostrého zápasu A-týmu. To vše při vědomí, že v lednu oslavil teprve 22. narozeniny.

Díky vlastní zarputilosti a pomoci trenérů včetně kondičního kouče A-týmu Petra Švehly se stejně jako Ondřej Kaše částečně podílel na juniorských titulech v letech 2014 a 2015, přestože oba v té době už naplno hráli dospělý hokej. Pod vedením Vladimíra Růžičky se David Kämpf propracoval až do národního týmu a životní sezóna v nejvyšší soutěži mu vynesla smlouvu s Blackhawks.

S těmi podepsal smlouvu také obránce Jan Rutta, jenž sice pochází z Písku, ale Chomutov se díky devíti úspěšným sezónám stal jeho druhým domovem. Vždyť za A-tým odehrál 352 utkání, dalších 108 přidal v mládežnických celcích a svou troškou do mlýna přispěl také na jaře 2012, kdy junioři poprvé v historii dobyli český titul.

POČET STARTŮ A BILANCE V TÝMECH AKADEMIE

  David Kämpf – 170/164 (69+95)
  Ondřej Kaše – 146/163 (72+91)
  Jan Rutta – 108/73 (24+49)
  Libor Šulák – 85/49 (28+21)

Přímo na ledě zažil poslední čtyři chomutovské baráži i nedávnou jízdu do semifinále play-off. Svými výkony si řekl o pozornost reprezentačních trenérů, kteří jej premiérově nominovali na světový šampionát, kde jednou skóroval a po němž podepsal smlouvu se Chicagem.v

Posledním do party je pelhřimovský rodák Libor Šulák, který přišel pod vrcholky Krušných hor v létě 2012 po domácím šampionátu osmnáctiletých. Za tři roky u Pirátů si připsal dvě juniorská zlata a zejména na tom prvním v roce 2014 měl velký podíl, protože byl s osmi góly nejlepším střelcem play-off, přestože nastupoval v defenzivě.

Čerstvý reprezentant a účastník nedávného světového šampionátu má v Chomutově vyrovnaný počet startů v A-týmu i v akademii. Přestože to v jednu chvíli vypadalo, že zamíří pro nadcházející ročník ze Znojma do finského Lahti, podepsal Libor Šulák po mistrovství světa smlouvu s Detroitem. Pokud si nezíská místo v prvním týmu, odletí do Finska.

Všichni čtyři neprošli jen chomutovským A-týmem nebo místní mládeží, na jejich rozvoji se v různých obdobích podílela také partnerská Kadaň. Smlouvy v NHL u hráčů, kteří působili u Pirátů, jsou odměnou pro všechny trenéry, jejichž rukama zde prošli, i pro majitele klubu, který na mládež hodně dbá a jemuž v péči o ni pomáhá i podpora města. „Jsme rádi, že se postupně projevuje dobrá práce s mládeží, a věřím, že nejde o poslední hráče, kterým jsme do NHL pomohli,“ říká šéf chomutovské mládeže Jan Šťastný.