Závěr extraligy je tu! Piráti začnou boj o předkolo doma s Třincem

Napsal 27.02.2018 Libor Kult
C h o m u t o v - Třítýdenní olympijská pauza končí, Tipsport extraliga se znovu rozjíždí, aby doputovala do cíle základní části. Z ní zbývá odehrát tři kola, která určí, kdo postoupí přímo do čtvrtfinále Generali play-off a kdo proklouzne alespoň do předkola vyřazovacích bojů. Právě o druhou metu budou usilovat Piráti, jimž zajistí předkolo bez ohledu na další výsledky tři výhry po šedesáti minutách hry. O první potřebné vítězství se svěřenci Vladimíra Růžičky střetnou ve středu 28. února od 17 hodin a 30 minut v rámci 50. kola před vlastními fanoušky s Třincem.

Třinecký boj o třetí místo a semifinále Ligy mistrů

Také Oceláři hrají o hodně. Ve finiši dlouhodobé části budou chtít udržet třetí místo znamenající výhodu domácího prostředí pro čtvrtfinále. Svěřenci Václava Varadi nyní drží bronzový stupínek s náskokem čtyř bodů před Vítkovicemi a Brnem. Na druhý Hradec Králové se Slezané dívají se šestibodovým odstupem. V posledním duelu před olympijskou pauzou přišli Třinečtí o sedmizápasovou sérii vítězství, když doma nestačili na Zlín.

Zajímavostí je, že Oceláři mají stejně jako Piráti vyrovnanou bilanci v nastavovaných duelech. Zatímco hráči oblékající červenobílé dresy šestkrát uspěli a šestkrát nikoliv, chomutovská bilance čítá devět bonusových bodů a devět nezdarů.

Poslední vzájemné střetnutí týmů, které proti sobě stály v loňském čtvrtfinále, se uskutečnilo krátce před semifinálovými bitvami Třince v Lize mistrů. Do něj se Slezané dostali přes švédské protivníky Malmö a Brynäs. O finále hráli Oceláři s Jyväskylä. Finský tým doma díky povedené prostřední třetině vyhrál 4:2. Stejný výsledek z pohledu domácích se zrodil také v Třinci, který ztratil naději až v samostatných nájezdech.

Oceláři v olympijské přestávce

Piráty na nedávno skončeném turnaji v jihokorejském Pchjongčchangu reprezentovali kapitán Michal Vondrka a slovenský obránce Juraj Valach. Také Třinec dodal po jednom hráči do českého týmu a výběru našich východních sousedů. Místo zraněného Milana Gulaše byl dodatečně povolán Martin Růžička, který pod pěti kruhy jednou skóroval a přidal jednu asistenci. Kanadský kouč Craig Ramsay ukázal na Tomáše Marcinka, jenž ve čtyřech startech nebodoval.

Chomutovští odehráli během olympijské pauzy tři utkání, nezaháleli ani svěřenci Václava Varadi. Oceláři vyrazili ke třem bitvám do Švýcarska, kde se zúčastnili turnaje Davos Hockey Summit. Na úvod přetlačili Slezané 2:1 v nájezdech Dynamo Riga, o den později nestačili na Magnitogorsk poměrem 3:5 a tři souboje ve třech dnech zakončili vysokou výhrou 6:2 nad pořadatelským Davosem. Na jedenácti gólech se podílelo osm střelců, dvakrát skórovali Milan Mikulík, Lukáš Kovář a Erik Hrňa.

Vzájemné zápasy vyznívají pro Oceláře

Loni na jaře Piráti vyřadili Slezany ve čtvrtfinále Generali play-off, letos na vítězství ve vzájemných duelech zatím čekají. Z devíti možných bodů urvali svěřenci Vladimíra Růžičky zatím jen jeden, když úvodní střetnutí ztratili až v prodloužení, v němž tehdy domácí Třinec využil početní výhodu.

Třinec – Chomutov 4:3pp

Branky a nahrávky: 34. Roth (Svačina, Adamský), 45. Adamský (Krajíček, Polanský), 57. Polanský (Roth, M. Růžička), 63. M. Růžička (Marcinko, Hrňa) – 24. Lauko (Poletín), 48. Huml, 56. Huml (Koblasa, Valach). Vyloučení: 1:5. Využití: 1:0. Střely na branku: 40:16. Blokované střely: 12:13. Hity: 10:8. Vhazování: 39:35.

Chomutov - Třinec 3:5

Branky a nahrávky: 33. Huml (Vondrka, Mrázek), 52. Valach (Růžička), 55. Vondrka (Huml, V. Růžička) – 3. Rákos (Doudera, Mikulík), 11. Irgl (Adámek), 19. M. Růžička (Mikulík, Doudera), 24. Marcinko (Mikulík, M. Růžička), 36. M. Růžička (Marcinko, Rákos). Vyloučení: 4:8. Využití: 2:3. Střely na branku: 38:27. Blokované střely: 6:14. Hity: 11:7. Vhazování: 32:35.

Třinec – Chomutov 4:2

Branky a nahrávky: 19. Vlach (M. Růžička), 21. Vlach (Marcinko, M. Růžička), 28. Marcinko (Hrňa, Musil), 30. Adamský (Martynek, Marcinko) – 40. Šťovíček (Mrázek), 43. Dietz (Koblasa, Flemming). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. Střely na branku: 29:29. Blokované střely: 6:10. Hity: 8:10. Vhazování: 42:33.

Poslední extraligové zápasy obou soupeřů

Chomutov – Litvínov 3:4sn (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0)

Piráti hostili před olympiádou nedaleký Litvínov a skóre regionálního derby otevřel pohotovou dorážkou Lukáš Vantuch, jenž se tak v 17. minutě prosadil poprvé po příchodu z Liberce. Ještě před první pauzou vyrovnal v přesilové hře Juraj Mikúš. V prostředním dějství se scénář opakoval, když oba góly padly ještě před polovinou normální hrací doby. Podruhé poslal Piráty do vedení úspěšně zakončeným únikem Vladimír Růžička, dorovnání těsného náskoku obstaral znovu v početní výhodě František Lukeš, který tak dal první gól mladšímu bratrovi Štěpánovi v chomutovské brance. Třetí vedení bílomodré družiny zařídila premiérová extraligová trefa Šimona Szathmáryho, jehož tři a půl minuty před koncem napodobil Lukáš Doudera, pro něhož to byl rovněž první gól mezi tuzemskou elitou. V nájezdech si lépe počínali hráči Vervy, ten rozdílový proměnil Juraj Mikúš.

Branky a nahrávky: 17. Vantuch (Huml), 25. Růžička (Mrázek), 54. Szathmáry (Smejkal, Vondrka) – 19. Mikúš (Lukeš, Hübl), 29. F. Lukeš (Mikúš, Kubát), 57. Doudera (Baránek, Gerhát), rozhodující nájezd Mikúš. Vyloučení: 4:5, navíc Čutta (Litvínov) 10 minut. Využití: 0:2. Střely na branku: 24:20. Zblokované střely: 11:13. Hity: 11:13. Vhazování: 36:24.

Sestava Pirátů: Lukeš – Grman, Valach, Dietz, Flemming, Mrázek, Knot, Dvořák, Szathmáry – Koblasa, Smejkal, Vondrka – Sklenář, Růžička, Šťovíček – Poletín, Huml, Vantuch – Lauko, Hlava.

Třinec – Zlín 2:4 (1:1, 1:0, 0:3)

Oceláři hájili doma se Zlínem sedmizápasovou šňůru vítězství, o kterou nakonec přišli. Střelecký účet večera otevřel svým prvním letošním gólem zlínský Jakub Šlahař, na něhož odpověděl padesát vteřin před úvodní sirénou David Musil, který se trefil rovněž poprvé v aktuálním ročníku nejvyšší soutěže. Krátce po přestávce zařídil obrat skóre Martin Růžička, další gól viděli diváci ve WERK ARENĚ až v čase 41:00, kdy vyrovnal v přesilovce Antonín Honejsek. Početní výhodu využil v 56. minutě také Jakub Šlahař, jehož zásah se v konečném účtování ukázal jako vítězný, neboť do konce utkání už mířil přesně pouze Jiří Ondráček.

Branky a nahrávky: 20. Musil, 25. M. Růžička – 11. Šlahař (Roberts Bukarts, Fořt), 41. Honejsek (Roberts Bukarts, Freibergs), 56. Šlahař (Honejsek, Fořt), 58. Ondráček. Vyloučení: 3:4. Bez využití: 0:2. Střely na branku: 36:24. Blokované střely: 5:13. Hity: 8:8. Vhazování: 48:28.

Sestava Třince: Hrubec – Doudera, Krajíček, Musil, Kovář, Jank, Linhart – Petružálek, Marcinko, Rákos – M. Růžička, Vlach, Dravecký – Svačina, Polanský, Adamský – Hrňa, Cienciala, O. Kovařčík.