Ani podruhé jedna branka na Duklu nestačila

Napsal 25.02.2004 Milan Šebesta, Martin Bocian
Ani v druhém zápase nedovolil gólman Jihlavy Jaroslav Suchan soupeři vstřelit více než jednu branku. Pomohla mu k tomu i obětavá hra jeho spoluhráčů dozadu. Chomutov opět selhal střelecky, když jediný gól vstřelil Petr Jíra. Ten již pouze kosmeticky upravil skóre na konečných 1:4. Jihlava tak má v tuto chvíli tři match-bally a Chomutov musí třikrát za sebou vyhrát, aby postoupil do finále.
SF2 st 25.2.2004
1:4(0:0, 0:4, 1:0)
JIH
Podolka - Nosek, Plaček, Maleček, Trefný, Szakal, Liška, Ambrož, Dráb - Jíra, Šíp, Boušek - Mikšovic, Koláček, Vlček - Slavík, Charousek, Kostourek - Stoklásek, Martenek, Polodna
Jihlava
Suchan - Kuchyňa, Kolafa, Punčochář, Malena, Šmarda, Morava, Duben - Padělek, Bakus, Rytnauer - Mareš, Havel, Altrichter - Čachotský, Kaňkovský, Říha - Sklenička, Fink, Cmunt - Chytka

Chomutovští se v zápase museli obejít bez útočníka Jeslínka, který léčí natažené vazy. Do sestavy se naopak vrátili Jíra a Mikšovic a poprvé v play off vypomohl také kladenský Vlček. Trenér Kýhos proto mohl nasadit do hry čtyři útočné formace. Na vrchol sezony se do Chomutova přišla podívat také řada bývalých hráčů klubu. Kromě “stálých diváků“ Kamila Jariny, Pavla Mošny a Angela Krsteva dnes na tribunu usedl také někdejší brankář KLH Petr Heidinger.

Úvod zápasu se oboustranně nesl ve znamení nepřesných rozehrávek. Přesto začali lépe domácí. Ve 2. minutě míchal s pukem za jihlavskou brankou Kostourek, ale Charousek nedokázal jeho přihrávku zpracovat. Poté zkoušeli střelami od modré štěstí Liška a Szakal, ani jeden projektil si však cestu mezi tyče nenašel. Jihlava se do vážnějšího ohrožení domácí svatyně dostala až na začátku 6. minuty, ale Podolka se nenechal překvapit Čahotského objetím branky. Chomutov si stejně jako ve včerejším utkání dokázal vytvořit šance, vázla však finální přihrávka. V 10. minutě byl vyloučen Malena a domácí měli první početní výhodu. Během ní zamkli Duklu v obranném pásmu, brankář Suchan navíc ztratil hokejku, přesto stále trval bezbrankový stav. Ve 13. minutě nejprve jihlavský brankář zneškodnil průnik Šípa a v protiútoku se před Podolku tlačil Bakus. Pak i hosté hráli přesilovku, během které pořádně zatápěli v chomutovské třetině. Gól měl na holi především Bakus, ale minul odkrytou branku. V 19. minutě stálo při Suchanovi štěstí, když Charouskovu střelu tečoval Kolafa a kotouč těsně minul tyčku. A když se tváří v tváře Podolkovi neprosadil ani Duben, odcházelo se do kabin za stavu 0:0.

Do druhé části vstoupili lépe hosté, kteří nebezpečně ohrožovali branku Chomutova. Ve 23. minutě vytěsnil Podolka ramenem střelu Finka a betonem zneškodnil i následnou akci Bakuse a Kaňkovského. Domácí měli šanci v přesilové hře zmírnit tlak Dukly, ale neměli dnes střelecké štěstí a navíc proti nim stál pozorný Suchan. Naopak ve vlastním oslabení unikl Aleš Padělek a samostatný únik na Podolku zakončil ukázkovým blafákem – 0:1. Ve 30. minutě zaváhali domácí obránci, když nechali mezi kruhy volného Jana Šmardu, který po Kaňkovského přihrávce mířil přesně – 0:2. Od Chomutova se odklánělo štěstí. Odskakovali jim puky, nedařilo se jim zakončení a v neposlední řadě naráželi na velmi dobře organizovanou hru Jihlavy. Ta vyústila ve 33. minutě v třetí branku. Puk se motal kolem Podolkova brankoviště tak dlouho, až se od brusle Petra Altrichtera odrazil na brankovou čáru. Nutno podotknout, že jihlavský útočník tak neučinil úmyslně, a proto branka musela být uznána. Bílomodří se i přes tříbrankové manku nevzdávali a nadále se tlačili do útoku. Gól jim však dnes zřejmě nebyl souzen. Na opačné straně byl opět osamocen před brankou Marián Havel a zakončil tak pro domácí neúspěšnou třetinu – 0:4.

Od třetí části se do domácí klece postavil Michal Fikrt, jenž vystřídal odstoupivšího Podolku. Hned po dvaceti vteřinách vybojoval po buly puk Jíra, ale opět těsně minul Suchanovu branku. Ve 42. minutě jeli Kaňkovský a Bakus na jediného beka, první jmenovaný zvolil střelu, kterou Fikrt chytil. Hosté hráli následně přesilovou hru, jenže ani Altrichter, ani Havel své šance nezužitkovali. Na druhé straně předložil Koláček kotouč Noskovi, jehož střele scházeli centimetry. Ve 48. minutě byl v rohu za jihlavskou brankou naražen na mantinel Stoklásek a následně se strhla hromadná rvačka. Rozhodčí pak dlouhou dobu diskutoval s kapitány obou celků a se svými kolegy na čarách se radil o vyloučeních. Menší tresty nakonec obdrželi domácí Martenek a jihlavští Kaňkovský s Havlem. Rytnauer navíc obdržel trest na 5 minut a do konce utkání. Chomutov tak hrál dvě minuty pět na tři a poté měl mít další tři minuty klasickou výhodu. Těsně před návratem prvního vyloučeného byl v zakončení faulován Jíra a další jihlavský hráč putoval na trestnou lavici. Následně domácí kapitán Šíp reklamoval úmyslné posunutí Suchanovi branky, za což si vysloužil trest do konce utkání. V 51. minutě Chomutov dvojnásobnou přesilovku využil. Malečkovu střelu dorazil za brankovou čáru Petr Jíra – 1:4. Domácí ještě zkusili zápas zdramatizovat, Szakalova střela byla však sražena těsně mimo branku. V 56. minutě objel branku Koláček, ale znovu mířil jen do gólmana. Půl minuty před koncem ještě po Slavíkově přihrávce nesklepl puk do odkryté branky Kostourek. Jihlavští už si výsledek pohlídali a i podruhé na severu Čech zvítězili.

Vladimír Kýhos (Chomutov): "Důležitým momentem byla naše přesilovka, kdy nejdřív Petr Jíra nedal do prázdné a vzápětí nám v oslabení ujel jejich hráč a dal gól. Brzy jsme pak dostali druhý gól, a to na psychice nepřidá. Musím sportovně uznat, že soupeř byl dnes lepší, měl propracovanější obranu, a byl víc důrazný. Síly nám samozřejmě po serii s Třebíčí chybí. Ještě to samozřejmě nevzdáváme, Jihlava musí udělat poslední krok."

Petr Fiala (Jihlava): "Pro dvě vítězství jsme do Chomutova jeli a ty máme. Na domácím ledě to bude ale ještě dřina, Chomutov je kvalitní mužstvo, musíme se na to dobře připravit. O únavě Chomutova bych nemluvil, myslím, že to nehraje roli. Jsou to profesionálové. Doma chceme hrát stejně aktivně jako tady v Chomutově. Hokej je ale ošidný, příště ta třetina může takhle gólově vyjít Chomutovu."