Brněnská tvrz odolala nájezdu Chomutova

Napsal 13.11.2004 Ondřej Mika, Libor Kult
C h o m u t o v - V utkání plném emocí a nevyužitých příležitostí neprodloužili hokejisté KLH Chomutov sérii úspěšných výsledků na ledě soupeřů. Poprvé po šesti zápasech venku odjíždějí s prázdnou z ledu Komety Brno. Severočeši vždy jen dotahovali náskok hráčů z moravské metropole. V úvodní třetině se nejprve trefil domácí Šebek, za hosty pak vyrovnal chytrou tečí Michal Jeslínek. Gólem Navrátila získali Jihomoravané v prostředním dějství těsné vedení, které v závěrečné části hry smazal Martin Nosek. V čase 57:23 se trefil brněnský hráč Černý a vítězství Komety jistil gólem do prázdné branky zkušený harcovník Roman Meluzín.
22.kolo so 13.11.2004
KOM
4:2(1:1, 1:0, 2:1)
Kometa
Maláč - Chvojka, Strýček, Lhotský, Mikel, Staněk P., Vyrůbalík – Meluzín, Sedláček, Navrátil - Černý, Brančík, Šebek - Appel, Staněk A., Moskal - Hladký.
Horčička - Hájek, Szakal, Plaček, Nosek, Trefný, Řezníček, Révay - Šíp, Jíra, Hahn - Koláček, Jeslínek, Buchal - Martenek, Luka, Ibl – Boušek, Pražák.

Dnes se v Brně utkala dvě absencemi decimovaná mužstva a zároveň sousedé z tabulky první ligy. I když domácí Brno ztrácelo na svého dnešního soupeře šest bodů, bylo pouze o příčku za ním. Aneb po zápase prvních Budějovic s Ústím nad Labem, druhý šlágr 22.kola 1.ligy. Začátek utkání naznačil, že se mají diváci v hale Rondo opravdu na co těšit. Oboustranně rychlý a kombinačně přesný hokej ozdobil začátek první třetiny. Oba brankáři se během prvních minut prezentovali jistými zákroky. Do první vyložené šance se dostal domácí Sedláček, který osamocen před Horčičkou nedokázal přesně zakončit. I nadále se hrálo v tempu a Šebkovu teč hostující gólman pokryl, aby na druhé straně Jeslínek vystrašil Maláče svým blafákem. V 10.minutě se Kometa dostala do první opravdové 100% šance zápasu. Moskal vybojoval puk pro Appela, před ním couvající obránce upadl a ve dvojici se Staňkem ujížděli sami na Horčičku. Ten však zachoval klid a samostatné zakončení Appela lapil. Následně se kultivovaně předvedl domácí kotel fanoušků, když předvedl, bouřlivým potleskem aplaudovanou, barevně ohnivou pyro-show. V polovině úvodní části sevřela Kometa hosty v jejich obranném pásmu a nejprve Navrátil z mezikruží, a poté Lhotský od modré čáry testovali Hočičkovu pozornost. A když opět Navrátil přestřelil po individuální akci branku, zdálo se, že brňané protrpí další zápas neproměněných šancí. Obavy protrhl Patrik Šebek, který zužitkoval skvělou přihrávku Brančíka při přečíslení dva na jednoho - 1:0. Hosté po brance přidali a boj o střední pásmo přinesl několik nepřesností na obou stranách. V 18.minutě se vhazovalo v pásmu Brna a Chomutov dokázal využít výhodu vyhraného buly. Szakál od modré střílenou přihrávkou našel hůl Michala Jeslínka, který nasměroval puk z bezprostřední blízkosti mezi Maláčovy betony - 1:1. Konec třetiny kouskovaly offsidy a několikeré zakázané uvolnění.

Do druhého dějství vstoupili lépe hosté, jejichž snahu umocnila přesilová hra při vyloučení Mikela. V ní střílel od modré Nosek, ale netrefil "zařízení". Konec výhody se Chomutovu příliš nedařil, avšak Kometa nedokázala konsolidovat své řady a tak trpěla pod tlakem hostů i při srovnaném počtu hráčů na ledě. Po kolotoči přihrávek se Hahn mezi kruhy dostal ke střele, která jen těsně minula pravý horní růžek domácí branky. Následně Kamil Koláček sestřelil Maláče dělovkou do masky. Po chvíli ošetřování pokračovala brněnská brankářská jednička dále v utkání. Tlak hostů vrcholil střelou Martenka z otočky. Domácí dostali šanci převzít otěže při početní výhodě, ale ta se jim hrubě nedařila a tak se hrál dvě minuty hokej o překročení útočné modré Brna. Jakoby připadlo Kometě nefér skórovat v přesilové hře, sotva byli hosté kompletní, roztočila Meluzínova řada gólový kolotoč. Nejprve zkušený forvard vyzýval Sedláčka ke střele bez připravy, kterou Horčička ještě pokryl. KLH se však nepodařilo puk vyhodit z pásma a tak druhou skvělou přihrávku "Melouna" již zužitkoval Milan Navrátil. Po jeho blafáku a bekhendové střele z těžkého úhlu se domácí ujali vedení 2:1. Následně ujel Appel Revayovi a ten jej podruhé zastavil jen za cenu faulu. Tradici nepovedených přesilovek neporušila Kometa ani nyní, a tak teč Mikelovy střely Meluzínem byla jedinou šancí. V čase 34:35 dostali domácí možnost zlepšit si reputaci početních výhod. Hosté nejprve trochu přehnali forčekink Buchalem, který fauloval Appela. Při signalizované výhodě se dostal brněnský útočník znovu k puku a odstavit jej dokázal Plaček jen za cenu dalšího faulu. Rozhodčí byl neústupný a vyloučil oba chomutovské hráče zároveň. Dvouminutová přesilovka domácích 5 proti 3 však zarmoutila nejedno hokejové oko. Jedinou příležitost neproměnil Černý, a tak se předvedl hostující kapitán Radek Šíp, který sekl před brankou stínícího Šebka zezadu přes lýtka. Arbitr tentokrát přihmouřil oko a nechal pokračovat. Sotva se hosté ubránili, šel si odpočinout Buchal. Agónie Komety v přesilovkách pokračovala další nepřesnou kombinací. Chomutov nahrazoval svá vyloučení tvrdšími zákroky. Po jednom z nich odjel Michal Černý na střídačku s hlavou v dlaních po zásahu vysokou holí. Ani domluva všech tří mužů v pruhovaném však neurčila viníka, a proto se nevylučovalo. Konec třetiny ještě přinesl chybu severočeské obrany, kterou se snažil potrestat Aleš Staněk, který těsně přestřelil.

Očekávaný nápor KLH Chomutovu v nástupu do poslední části se nekonal. Naopak na domácích holích byla zřetelná snaha utkání definitivně rozhodnout. Nejprve agilní Navrátil z levého křídla střílel jen do masky Horčičky, aby pak obránce Lhotský zavezl puk do útočného pásma, zasekl a nechal přejet dvojice hráčů a sám se odhodlal ke střele. Jeho projektil prošel shlukem těl a skončil na spojnici břevna a tyče! Utkání gradovalo, a když oblíbený domácí D.J. zahrál "ty správný vály", publikum bylo ve varu. A že to stálo za to - na dnešní utkání se přišlo podívat více jak 3 tisíce platících diváků! Ve 44.minutě tvrdě pálil Jíra, ale Maláč vymrštil svůj beton včas. Po následném vhazování v útočném pásmu Chomutova bylo málem srovnáno. Kometa buly sice vyhrála, ale Vyrůbalík nezpracoval skákající puk a Boušek sám ze tří kroků vystřelil do lapačky Maláče! Domácí se začali bránit tlaku hostů jen za ceny zakázaných uvolnění a to se jim nakonec vymstilo. Přesně po 46 minutách vyhrál Kamil Koláček v pásmu buly pro obránce Noska, jehož střelu tečoval Michal Jeslínek a srovnal skóre zápasu - 2:2. Minutu na to se rozjel Moskal do úniku, byl zastaven hvizdem rozhodčího a offsidem. Za následné protesty inkasuje Patrik "panenku" - desetiminutový osobní trest. V polovině závěrečné části přidržel Jeslínek brněnského Aleše Staňka, ten si neodpískaný zákrok nenechal líbit a vrátil jej svému sokovi. Tuto vendetu ocenil rozhodčí dvouminutovým trestem, což rozbouřilo domácí publikum a na ledě se objevilo několik PET lahví a zapalovačů. Po půl minutě oslabení se stalo málo vídané. Kometa, ačkoliv ve čtyřech, zamkla Chomutov v jeho pásmu a Richard Brančík se zjevil 2x sám před Horčičkou - ani jednou se však nedokázal prosadit. Nicméně tyto šance dodaly Brnu dostatek sebevědomí pro ubránění početní nevýhody. Zhruba od 52. minuty se hra uklidnila a vyčkávalo se na chybu soupeře. Hra byla rozkouskována několika nepřesnostmi a z toho výplývajícími postaveními mimo hru. Tento klid před bouří se rozhodl ukončit dnes výborný Meluzín. V 56.minutě Kometa přelstila hosty ve středním pásmu a v úniku 2 na 1 ujel Sedláček právě s Meluzínem. Druhý jmenovaný zakončoval tváří v tvář Horčičkovi, ale ten jej vychytal. Nejedna hlava v domácím publiku skončila v dlaních... O dvě minuty později však dostaly tyto dlaně důvod k potlesku. V čase 57:23 dostal Brančík puk rychle do pásma KLH, posunul na Šebka, ten na Michala Černého, který jej propasíroval mezi betony Horčičky - 3:2. Hosté si vybrali oddechový čas a minutu před koncem zápasu se usadili ve svém útočném pásmu a odhodlali se k power-play. Třikrát vyhráli buly a ihned stříleli. V brance domácích však letos září Pavel Maláč a ten si s jejich pokusy poradil. Zoufalí hosté poté přenechali v pásmu puk domácím, ti se Romanem Meluzínem dostali na střední červenou čáru a bekhendovým dloubákem poslali puk směrem na opuštěnou branku. Frenetický závěr umocnila chomutovská snaha dojet tento puk. Výsledkem byla srážka dvou hostujících hokejek na brankové čáře a touš se pod nimi prošoural do branky - 4:2. Utkání bylo rozhodnuto.

A po skončení tohoto zápasu si hráči společně s diváky vychutnali toto další domácí vítězství. Dvě kola "děkovaček" doplnilo vzývání a vítězný pokřik s každou tribunou zvlášť.

Lubomír Oslizlo ( asistent trenéra HC Kometa Brno ) : „ Samozřejmě spokojenost, že jsme tu šňůru protáhli dál tady bez prohry doma. Podařilo se nám to proti kvalitnímu soupeři jakým je Chomutov. Čtyři minuty před koncem by už asi remíza byla spravedlivá. Ale nakonec jsme zaslouženě vyhráli.“

Vladimír Petrovka (asistent trenéra KLH Chomutov): „Byl to zápas se spoustou šancí. Přijeli jsme si pro bod, to se nám do 55 minuty dařilo. Ale bohužel místo, abychom utkání dohráli na remízu. Tak po taktické stránce jsme udělali neuvěřitelnou chybu a domácí nás potrestali.“