Chomutov loupil na olomouckém ledě a veze domů tři body

Napsal 16.01.2005 Vladimír Pašek, David Nováček
C h o m u t o v - Po včerejším zápase v Havířově, kde hráči Chomutova ztratili výhru sedm minut před koncem, nastoupili dnes Severočeši na ledě Olomouce. Zápas se od začátku vyvíjel lépe pro domácí. V 10. minutě totiž poslal Olomouc do vedení Hruška a ve 34. minutě vedli domácí již o dvě branky, když se prosadil Zbyněk Spitzer - 2:0. S Chomutovem to nevypadalo vůbec dobře. Odpovědnost však na sebe vzali ti nejzkušenější a nejprve David Hájek vrátil po 26 vteřinách Chomutov do hry - 2:1 a za další minutu vyrovnal bojovník Mikšovic - 2:2. Ve 38. minutě dokončil obrat skóre Jiří Charousek - 2:3. Uplynulo necelých pět minut ze závěrečné třetiny a hosté si vypracovali dvoubrankový náskok, když se podruhé v zápase prosadil David Hájek - 2:4. V 53. minutě zvýšil Trefný již na 2:5 a o výsledku bylo rozhodnuto. Jiskřičku naděje vykřesal pro domácí v 54. minutě Milan Ministr, ale závěrečné slovo patřilo znovu Chomutovu. V 56. minutě se trefil Šulc a uzavřel účet utkání. Chomutov tak z moravské mise veze příjemné čtyři body, které se pokusí potvrdit ve středu na domácím ledě proti Berounu.
41.kolo ne 16.1.2005
OLO
3:6(1:0, 1:3, 1:3)
Olomouc
Tihlář - Spitzer, Houdek, Faltýnek, Bartoň, Šafařík, Klimeš, T. Vlček, - Bouz, Ministr, Hradecký - Smejkal, Karný, L. Vlček - R. Hruška, Najdek, Zbořil
Podolka - Hájek, Szakal, Trefný, Jakub Šulc, Plaček, Prošek - Hahn, Šíp, Buchal - Polodna, Charousek, Jíra - Malát, Mikšovic, Jan Šulc - Řepík, Mezera, Pražák

Ze zajištěných obran vycházela obě mužstva v úvodu utkání. A tak se až ve 4.minutě zahřál v brance hostující Podolka, který musel krýt Faltýnkův pokus. Chomutovští si zásluhou Polodnovy pětky vytvořili tlak před domácí brankou, výsledkem bylo vyloučení Šafaříka, který ke dvěma minutám dostal ještě desítku za zbytečné řečnění. Do vyrážečky Tihláře se v početní výhodě trefil Hájek, v samém závěru zkoušel Jíra propasírovat kotouč pod olomouckým gólmanem. V 9.minutě se do nadějné pozice dostal domácí Spitzer, do dráhy střely se však dobře postavil Mikšovic. V 10.minutě vyšlo domácím přečíslení 2 na 1.Zbořil počkal do poslední chvíle s přihrávkou a poslal Hrušku do blafáku, ten po krátké kličce zasunul kotouč mezi Podolkovy betony 1-0.Chomutovští se po obdržené brance ihned vrhli do útoku, podařilo se jim uzamknout olomouckou pětici před Tihlářem, z dobré pozice vyslal projektil Hájek, Tihlář vytěsnil puk vyrážečkou. Ve 13.minutě zvedl při průniku kolem mantinelu Pražák loket do obličeje Faltýnka a Kohouti si zahráli přesilovou hru. Tato herní varianta je však letos pro Moru zakletá, hráči předvedli opět pouze několik utrápených pokusů o průnik do obranného pásma hostí. Reputaci z nevyužité početní výhody si mohli ale nahradit vzápětí, Pražáka na trestné lavici vystřídal Mezera za zbytečný háček v útočném pásmu. Ke střele se tentokrát dostal Faltýnek, po vyražené střele se natahoval L.Vlček, ovšem byl v nevýhodném střeleckém úhlu. Při útočném snažení však Karný řešil předchozí strkanici s Trefným sekáním a síly na ledě se na 9 vteřin vyrovnali. Poté už se Kohouti bránili zámku Šípovy pětky, před koncem přesilovky se zkoušel prosadit Poledna, jeho rána z levého křídla však byla Tihlářem bezpečně ztlumena.

Do 2. třetiny nastoupili domácí v téměř dušičkové atmosféře, fanoušci jim rozžatými svíčkami na tribuně připomínali, že je nutné bodovat, aby olomoucká sezóna neměla tragický konec v podobě baráže či sestupu. Byli to však hosté, kteří se první dostali k ohrožení branky. Řepík vyslal jedovatou střelu a Tihlář musel celou akci kontrolovat rychlým rozklekem, poté ještě lapil pokus Jakuba Šulce kryl i kličku Buchala, který se dostal nebezpečně blízko po chybě obrany Mory. Buchal hrál velmi aktivně, při další akci už ho musel T.Vlček zastavit nedovoleně a Mora šla do čtyřech. V oslabení však našel nádherným pasem Najdek Zbořila, který číhal na červené čáře, při samostatném nájezdu byl však vítězem Podolka. Na druhé straně se sám před Tihlářem ocitnul Charousek a olomoucký gólman musel ze svého arzenálu vytáhnout zákrok s přívlastkem zázračný. Ve 27. minutě nezachytil Šafařík ve středním pásmu rychlý start Jana Šulce do přečíslení ho pohotově doplnil ještě Mikšovic, Šulc ale řešil situaci nepřesnou ukvapenou střelou. Ve 29.minutě vydal signál k chomutovskému náporu Mikšovic, po svém průniku rozezvučel levou tyč Tihlářovy svatyně a olomoucký gólman musel v krátkém časovém sledu řešit několik ošemetných situací. Kohouti byli nuceni stáhnout se do obranné ulity. Hokejisté KLHCH se nastěhovali před Tihláře, Pražák se snažil zasunout zpoza brány, Šíp z ideální pozice mezi kruhy netrefil bránu. V čase 34:00 však náhle udeřilo na druhé straně. Po vyhraném buly se opřel do kotouče Spitzer, Podolka měl natolik zastíněný výhled, že nestačil na střelu vůbec reagovat 2:0 Za 26 vteřin okopíroval olomouckou branku Hájek, ze stejného místa, také po vyhraném buly vypálil na Tihláře. Ten sice střelu ztlumil, ale i tak mu kotouč propadl a došoural se pomaličku za brankovou čáru 2-1. Nešťastný gól rozhodil olomoucké po všech stránkách, do této chvíle dobře vycházející kombinace přestala existovat, celá koncepce hry se rozsypala na malé kousky. Proto také ve 37.minutě propadla ve středním pásmu celá olomoucká obrana. Jan Šulc tentokrát variantu 2 na 1 vyřešil na jedničku, Mikšovicovi naservíroval nádhernou žabku a chomutovský útočník už se nemohl mýlit 2-2. Ve 38.minutě nabídl Jíra přihrávku před branku, ve změti hokejek se kotouč odrazil a těsně před bezmocným Tihlářem změnil směr a zapadl potřetí za jeho záda 2-3. Branka byla nakonec připsána Charouskovi, nic to však nezměnilo na dokonaném a dokonalém chomutovském obratu.

Hned v úvodu 3.dějství chyboval za vlastní brankou Houdek, k puku se dostal Šíp a zkusil zpoza brány překvapit Tihláře. Na druhou stranu vystartoval Smejkal, jeho střela z pravého křídla však zůstala zaklíněna mezi Podolkovými betony. V čase 43:00 udeřili znenadání chomutovští. Do obrany vpadl Charousek, projel s kotoučem až k brankové čáře a vtipně vrátil na najíždějícího Hájka, který excelentně zavěsil puk pod víko Tihlářovy branky 2-4. Ve 45.minutě dostal opět brejkovou nabídku Smejkal, tentokrát vyzkoušel tvrdý příklep, Podolka však zachoval klid. Kohoutům se sice nedala upřít snaha a nasazení, ovšem kombinace byla přímo tragická, hráči nedokázali přesně přihrát, útočné výpady se bortily na modré čáře, kterou olomoučtí nedokázali přejít. V 51.minutě se domácím naskytla další výhoda přesilovky, Trefný odešel na trestnou lavici za příliš zdvižený loket. Bolest olomouckých přesilovek se však ukázala jako nepřekonatelná, chomutovští ubránili modrou čáru bez větší ztráty sil, Podolka za celé dvě minuty ani nezahlédnul kotouč. V 53.minutě si odešel za krosček odpočinout Šafařík. Hostům stačilo 6 vteřin, jmenovitě to byl Trefný, který prostřelil od modré Tihláře a vyškolil tak olomoucké z proměňování a sehrávání početních výhod 2-5. V 54.minutě vykřesal jiskru naděje Ministr, po krásné individuální akci upravil na 3-5. Kohouti se vrhli do útoku, zapomínali však na zadní vrátka. Okének v obraně využil nejdříve Mikšovic, do cesty jeho střely se ale postavila Tihlářova vyrážečka. V 56.minutě uzavřel gólový účet střetnutí Jan Šulc a podtrhnul tak svůj dnešní vynikající výkon. Protáhl se individuálně z levého křídla a ukázkově vymetl levý růžek Tihlářovy branky. V závěru třetiny se hrálo dvě minuty ve čtyřech na obou stranách, pře sirénou si olomoučtí ještě vyzkoušeli početní výhodu, žádná akce však nevedla k přímému ohrožení chomutovské branky a tak mohli hosté posledních deset vteřin hlasitě odklepat hokejkami o mantinel a radovat se z celkového zisku čtyř cenných bodů za svá dvě moravská víkendová vystoupení.

Vladimír Petrovka (trenér KLH Chomutov): “Odehráli jsme dobrý zápas, dvě třetiny jsme tlačili a měli více ze hry, domácí nám ale dvakrát ujeli, ale ve druhé třetině jsme dokázali výsledek otočit, a ve třetí třetině jsme už jen využívali chyb domácích, kteří se snažili tlačit dopředu. Se zájezdem na Moravu jsme spokojení, vezeme domů čtyři body. Odehráli jsme ve dvou dnech dvě utkání, únava na hráčích nebyla znát, jsou to trénovaní profesionálové.“

Kamil Přecechtěl (trenér HC Olomouc): “Do utkání jsme vstupovali s obavami, abychom nedostali příliš gólů, zodpovědně jsme bránili, chodili jsme do rychlých brejků, 30 minut jsme podávali výborný výkon, snad nejlepší od doby co jsem zpět na lavičce, hráli jsme pohledný uvolněný kombinační hokej, po včerejším nečekaném bodovém zisku si mužstvo začalo víc věřit, bohužel po laciném gólu se vše sesypalo a zlomilo, což je pro mě nepochopitelné, ale dalších 30 minut už bylo na ledě úplně jiné mužstvo, odehráli jsme je jako ve snu. Nevím, zda se projevilo únava ze včerejšího utkání. Samozřejmě, že soupeř byl velmi kvalitní, i v úvodu si vytvářeli tlak, je to mužstvo, které umí proměňovat šance, my jsme jim bohužel dali dostatek příležitostí, aby zápas otočili. Tihlář šel do branky proto, že gólman musí být na takovýto zápas odpočatý a čerstvý, Žigárdy včera odchytal velmi těžké utkání, byl pod obrovským tlakem, nemohl by se na dnešní zápas dostatečně koncentrovat.“