Chomutov nestačil na domácí Jihlavu, šance na třetí místo však stále žije

Napsal 03.03.2007 Michal Kolařík, Tomáš Horáček
C h o m u t o v - Severočeši zamířili v rámci 49. kola na led jihlavské Dukly a po úvodní dvacetiminutovce, kdy měli k brance blíže chomutovští, ale Kostourkova střela jen zazvonila na konstrukci branky, diváci gól neviděli. Až šest minut do konce druhé dvacetiminutovky se červené světlo rozsvítilo poprvé, k nelibosti domácích fanoušků však za Řehořovou svatyní, prosadil se Stanislav Mikšovic a do závěrečné části se tak šlo za výhodného stavu pro hosty. Ten byl ovšem vynulován sedm minut po nástupu ze šaten a v rozmezí od 50. do 57. minuty jihlavští rozhodli o vítězství. Závěrečnou podobu skóre dal hostující Petr Jíra, tři body přesto zůstaly na Vysočině.
49. so 3.3.2007
JIH
4:2(0:0, 0:1, 4:1)
Jihlava
Řehoř - Míka, Morava, Duben, Lukáč, Dobrovolný, Pekárek, (Mrkvička, Martinka) - Čachotský, Bakus, Rytnauer - Fiedler, Kaňkovský, Řípa - Lazorišák, Dušátko, Vlk.
Horčička - Bombic, Trefný, Chatrnúch, Šulc, Nosek, Černý, Révay, Malinský - Boušek, Šíp, Polodna - Jíra, Kostourek, Mikšovic - Jeslínek, Heinisch, Tauš - Polanský, Hašek, Havlůj.

Odhodlání Jihlavy odčinit debakly z minulých vzájemných zápasů se jevilo být nesnadným úkolem hned od úvodních minut utkání. Chomutov svým přístupem v úvodu utkání naznačil, že nechce nechat body domácím bez boje, důkazem byla aktivní hra hostů a vypracované úvodní šance. Již ve 2. minutě musel totiž Řehoř zasahovat vleže proti Jeslínkovi, který využil hrubé chyby v jihlavské rozehrávce, o minutu později jihlavský brankář úspěšně likviduje šanci Kuncla, který byl po objetí branky ve slibné pozici, ovšem radost mu překazil právě jihlavský brankář. Tlak Chomutova v úvodu nepolevoval, ale Dukla s dobře chytajícím brankářem i s trochou štěstí odolává, když puk po ledě těsně míjí odkrytou branku, Jíra který byl k němu nejblíže se k dorážce nedostal. Pouze u neproměněných šancí zůstalo i v případě Mikšoviče, ten po ideální přihrávce trefuje pouze dobře postaveného Řehoře. V sedmé minutě se konečně začíná prosazovat i Dukla, když po několika předchozích pokusech dobýt útočné pásmo pálí tvrdou střelou Čachotský, ale chomutovský brankář vyráží. Ke vstřelení gólu jihlavské Dukle nepomohla ani přesilová hra, kdy byl za hákování Řípy vyloučen Heinisch. Následný závar před brankou severočechů v podání Bakuse a Moravy však ke gólu nevede, ani přes několik pokusů puk protlačit za záda brankáře. Následná vlna dalších vyloučení přinesla několik pokusů na obou stranách, největší šancí byla spojnice trefená Kostourkem a následně i Malinského střela od modré, puk se odrazil od zadního mantinelu zpět před Řehoře a do branky jej dorážel Hašek, brankář efektním zákrokem likviduje. V závěru třetiny udílení trestu vrcholí a bylo pravděpodobné, že začátek druhého dějství se bude odehrávat pouze se třemi hráči na každé straně. Na nedostatek příležitostí ke skórování, si tedy ani jeden z týmů nemohl stěžovat.

Do druhé třetiny vkročila s větším nasazením Dukla, když ze slibných pozic pálí Kaňkovský a také Lukáč. Odpovědí byla ve třetí minutě 2. třetiny tvrdá střela od modré, kterou zalehnutím blokuje Morava, další projektil od modré s přehledem jihlavský brankář likviduje, ač byl cloněný a na střelu neviděl. Po nahození Dobrovolného doráží puk Kaňkovský, ale puk se mu nedaří zvednout, gólman Hořčička kryje. Ve 25. minutě sudí opět vylučuje, tentokrát Dobrovolného za hákování ujíždějícího Jelínka. V následné přesilovce hostů se ale Dukla dobře brání, jen s výjimkou nikým neatakovaného Tausche, který s pukem nabruslil až před samotného brankáře, ten s potížemi kryje. V závěru oslabení Dukla využívá zaváhání chomutovských k úniku, v něm ale Lazorišák zaváhal, brankář hostů svůj tým podržel. V dalších minutách je Dukla aktivnějším týmem, svou hrou nutí Chomutov k nedovoleným zákrokům, na trestnou lavici proto odchází Révay za nedovolené bránění. Ovšem po zaváhání Kaňkovského na modré se puku ujímá chomutovský forvard, který z breakové situce těží pouze trest pro jihlavského brankáře, který nájezd zastavuje, dle verdiktu sudího, podražením útočníka. K vidění je tedy opět hokej se čtyřmi hráči v poli na obou stranách. Po vypršení trestu Dukly se ve vlastním oslabení dostává do popředí Jeslínek, Morava jej zastavuje za cenu faulu. V následujících vteřinách Chomutov uzavřel Duklu v obranném pásmu ale Dukla se nakonec osvobozuje. Avšak těsně po vypršení trestu Jíra přihrávkou zpoza branky nachází Mikšovice, ten neváhá a pod betony brankáře posílá puk za brankovou čáru a otevírá skóre dnešního zápasu, 0:1. Říká se že s jídlem roste chut´, což dobře vystihuje aktivitu Chomutova po úvodní brance. Jejich elán nebrzdí ani vyloučený Hašek, svou chybou na modré Kaňkovský pouští do nájezdu severočechy, ale naštěstí pro domácí se vrací a kombinaci hostů dobře vystihuje. Ve zbytku přesilové hry již Dukla recept na obranu hostů nenalezla, a tak tedy ve zbývající chvilce druhého dějství nebyl k vidění příliš atraktivní hokej, spíše nečistá hra na obou stranách.

Do třetí třetiny jakoby nastoupily jiné týmy, hra získala náboj a grády, již v 5. vteřině po vyhraném buly se pěknou střelou prezentuje Bakus. Ovšem ještě v téže minutě je vyloučen Lukáč za zdržování hry a hostům se nabízí šance pro pojištění vedení. Dukla ale dobře brání. Karta se obrací a na trestnou tentokrát putuje Hašek. Jihlavští v přesilovce ale nechávají ujet Šípa s Bouškem, Řehoř ale efektivně vyráží střelu maskou. Ve zbytku přesilové hry Dukla nevymyslela zhola nic. Těsně před vypršením trestu rozhodčí posílá na trestnou i Jeslínka za hrubost po šarvátce s Moravou. Dukle se konečně daří usadit se v obranném pásmu hostů, Míka dobře pálí od modré, ale k dorážce hráči Dukly neměli příležitost. O pár sekund později se ale z vyrovnání raduje Čachotský, který elegantně obchází obránce a mezerou pod betony vyrovnává - 1:1. Následně za sekání odchází na trestnou lavici Kaňkovský, vyrovnáním povzbuzená Dukla ale nepouští Chomutov do vážnější šance, naopak Bakus v téměř stejné situaci jako před ním Čachotský je blokován obráncem, šanci tak neproměňuje, rozhodčí alespoň vylučuje Trefného za hrubost. K vidění je tak opět hra ve čtyřech na obou stranách. O minutu později je vyloučen i chomutovský Černý, další vlna vyloučení jen potvrzovala přiostření hry ve snaze rozhodnout utkání vstřelením rozhodujícího gólu. Domácí tentokrát neváhají a v přesilové hře 5 na 3 otáčí vývoj zápasu, když posílá puk do sítě Rytnauer po asistenci Kaňkovského- 2:1. V dalších minutách, po vyloučení Dobrovolného se hra odehrává především ve středním pásmu ve čtyřech. Vzrušení nastalo, když Dobrovolný po návratu z trestné dostal dobře mířenou přihrávku, svou střelou od modré však míjí branku. Následně dostává příležitost zahrát si další přesilovku i Chomutov, ovšem domácí s vidinou zisku tří bodů dobře brání a dokonce Bakus chvíli sbírá potřebné vteřiny v rohu za brankou hostů. Na druhou stranu ale za zmínku stojí i dobrá střela Bombice od modré, se kterou měl domácí Řehoř značné problémy. V následném úniku je Čachotský faulován. Ve vyplynulé přesilové hře Dukla semkla severočechy v jejich třetině a Rytnauer po přihrávce Kaňkovského zvyšuje na 3:1. Hektický závěr posledního dějství divákům nahrazuje nepříliš pohledný zápas z předchozí třetiny a když o dvacet vteřin později přidává další gól do sítě hostů Řípa, je definitivně rozhodnuto - 4:1. Jiskřičku naděje se ještě v závěru pokusil vykřesat v početní výhodě Jíra, který snižuje na 4:2, ale ani v následné hře bez brankáře severočechů se skóre nemění, Dukla tak v důležitém zápase poráží svého soka 4:2, když po nepříliš pohledných dvou třetinách hokejisté přichystali atraktivní podívanou pro všechny diváky.

Vladimír Petrovka (as. trenéra Chomutova): „Dukle jsme vítězství dá se říct darovali, nevyužili jsme brankové příležitosti ke skórování v prvních čtyřiceti minutách, zatímco Dukla se po vstřelené první brance zvedla a dokázala využít další dvě přesilové hry, narozdíl od nás, čímž zaslouženě zvítězila.“

Petr Vlk (trenér Jihlavy): „První dvě třetiny jsme nehráli tak, jak si to zasloužilo. Nechali jsme soupeře tvořit šance, které naštěstí neproměnil. Ve třetí třetině bylo dobře, že jsme dokázali vyrovnat a že soupeř díky nevyužitým šancím neodskočil o více gólů, za stavu 0:3 by se to těžko otáčelo.“