Chomutov odjíždí z Hradce bez bodu

Napsal 01.11.2003 Martin Bocian
C h o m u t o v - Ve 14. kole čekal na chomutovské hokejisty nelehký soupeř HC VČE Hradec Králové. Energetici si na lídra tabulky vyšlápli a zvítězili 4:3. Svěřenci trenéra Kýhose sice po první třetině vedli po brankách Jíry a Kostourka 2:1. Domácí ale třemi góly v prostřední části stav otočili. Výsledek se do konce zápasu již nezměnil. Východočeši se tak po Ústeckých Lvech stali teprve druhým přemožitelem Chomutova, pro kterého to bylo první utkání, ve kterém inkasoval více jak dvě branky.
14.kolo so 1.11.2003
HKR
4:3(1:2, 3:1, 0:0)
Hr.Králové
Dušek - Fejgl, Hendrich, Kostka, Mareček, Mečiar, Mocek, Suchý Petr - Beck, Domin, Dušánek, Fišer, Hemský, Hubáček, Polák, Razingar, Roubík, Suchý Pavel, Šulc
Jarina - Ambrož, Liška, Maleček, Nosek, Révay, Szakál, Trefný - Boušek, Charousek, Jeslínek, Jíra, Kostourek, Mikšovic, Zika, Šimeček, Šíp

V sobotu odstartovala po týdenní přestávce druhá čtvrtina první ligy. Na východ Čech zavítal velmi atraktivní soupeř a to vedoucí celek Chomutova. Hradečtí v první kole soutěže 13.září právě na severu Čech začínali, na tři body však nedosáhli, neboť prohráli 3:2, ale jak se v dalším průběhu ligy ukázalo, nebyla to určitě žádná ostuda – v Chomutově vyhrálo až Ústí ve dvanáctém ligovém zápase. Chomutov se před víkendovým duelem pyšnil výbornou bilancí dvanácti vítězství a pouhé jedny porážky, kterou jasně první tým první ligy utrpěl právě doma v derby s Ústím nad Labem. Hradečtí trenéři mohli po několikazápasové „pauze“do sestavy opět zapojit slovinského reprezentanta Tomaže Razingara, na soupisku však stále nemohli dopsat zraněného Michala Pahuláka. Na reprezentační start hráčů do 20 let odjel obránce Tomáš Linhart, na jehož místo nastoupil v druhé obranné dvojici s Pavlem Marečkem Vladimír Kostka.

Po úvodním oťukávání dostali hosté velikou příležitost ke skórování na konci čtvrté minuty, poté co na trestnou lavici putovali postupně dva východočeští obránci a Hradec se musel ve třech bránit bez dvanácti vteřin celé dvě minuty. Tomáš Dušek se v brankovišti pořádně oháněl, betonem u pravé tyčky kryl i dorážku Stanislava Miškovice. V době, kdy se Jiří Hendrich už vracel na led, se přeci jen Chomutov dočkal. Puk propasíroval do hradecké branky Petr Jíra - 0:1. Domácí si pak v pěti vytvořili řadu šancí, v jednom případě musela Jarinu zachraňovat i tyč, ale červené světlo za zády nejlepšího ligového brankáře rozsvítila až pohotová střela Jana Šulce ze 12.minuty - 1:1. Chomutov si ve své následné přesilové hře vytvořil znovu tlak, ale Energetici se ubránili. Litovat mohou domácí situaci ze 17.minuty kdy nedůrazná obrana nechala projet od poloviny hřiště až před Tomáše Duška chomutovského útočníka Milana Kostourka, který střelou po ledě strhl vedení na stranu soupeře a dal tak výsledku konečnou podobu do úvodní části - 1:2.

Druhá třetina měla raketový nástup, diváci, kteří se šli o přestávce občerstvit možná nestihli ani jednu ze dvou branek, které padly bleskově na začátku. Nejprve se prosadil šikovnou otočkou Miroslav Fišer - 2:2, který překvapil brankáře Jarinu. Ten po nečekané střele útočníka třetí formace sklapl betony a puk najednou zmizel všem z očí. Hlavní rozhodčí si ještě pro jistotu vyžádal konzultaci s brankovým kolegou a následně ukázal nataženou pravicí do branky, což znamenalo vyrovnání. Hradec se ale dlouho neradoval. Ve shluku těl se před Tomášem Duškem nejlépe zorientoval Josef Révay a hosté ve 23. minutě znovu vedli - 2:3. Domácí však předváděli ve druhé třetině úplně jiné nasazení než v zápase s Brnem a výsledkem toho byla třetí, krásná vyrovnávací branka Jaroslava Roubíka, který bravůrně trefil, jak se říká v hokejové hantýrce, Jarinovo víko - 3:3. Chomutovský brankář pak jen kroutil nevěříc hlavou a diváci byli znovu ve varu. Energetici mohli litovat znovu ale dalších momentů a to především nevyužité přesilovky 5 na 3, ale dostali se díky ní aspoň do velkého tlaku. V závěru druhé třetiny Chomutov jen díky nejlepšímu brankáři první ligy držel remízu. Proti byl Petr Domin hrající s úžasným nasazením, ten vybojoval za brankou puk pro Pavla Suchého, a hradecký ostrostřelec parádně trefil již podruhé přesně horní část Chomutovské branky - 4:3. Domácí se tak v čase 39:15 dostali poprvé v zápase do vedení a stadion opět vybouchl radostí. Po přestávkové soutěži, která vyplnila prostor mezi druhou a třetí třetinou, skvělí diváci znovu podporovali Energetiky v doslova bravurním výkonu i v závěrečných dvaceti minutách. V nich byli domácí aktivnějším týmem, ale Chomutov o sobě dal vždy vědět velmi nebezpečnými protiútoky. Dvě kuriózní akce měl sám kapitán Stanislav Mečiar, který mohl vedení pojistit, ale ani v jednom případě si na Jarinu a nebo zaskakujícího obránce nepřišel. Nejprve po chybné rozehrávce chomutovského brankáře v rohu kluziště zastavil kapitánovu střelu hostující obránce, o několik minut později si Mečiar zkušeně obhodil vyjetého a zároveň padajícího Jarinu, ale ani z této šance Energetici pojistku v podobě pátého gólu nedali. Byl to právě on, kdo čtyři vteřiny před navršením šedesáté minuty v hradeckém pásmu při power-play soupeře, vyzývajícími gesty před posledním vhazováním zápasu vyburcoval celý stadión, který povstal a mohutně tleskal. Hradec buly vyhrál a už nedovolil soupeři jakékoliv zdramatizování. Po parádním hokeji, nádherných akcích a adrenalinové zejména druhé třetině tak Energetici před dosavadní nejvyšší diváckou návštěvou a určitě nejlepší kulisou vyhráli 4:3 nad lídrem první ligy.

Vladimír Jeřábek (Hradec Králové): „Bylo to hodně dramatické utkání, ale důležité je, že to dopadlo tak, jak to dopadlo a utkání se proti nám neotočilo jako v těch posledních zápasech co jsme odehráli. Myslím si, že třetí třetina byla od nás perfektně zahraná. Na mé gusto jsme mohli dát ještě jeden gól z těch všech našich šancí a tím bychom se ještě víc uklidnili. Příležitostí jsme na to měli dost, ale byl to perfektní odmakaný zápas, můžu klukům jenom poděkovat. Samozřejmě pořád jsme měli strach z takového toho - aby náhodou jsme nedostali ještě branku - a nešlo se do prodloužení. Když už jsme měli tolik gólových šancí a nakonec jsme i Jarinu překonali a měli jsme prázdnou bránu, tak ani přesto jsme to nedali, tak z tohodle pohledu to je škoda. Ale tady je vidět, že Jarina je doopravdy obrovskej gólman, co se týče brankařského umění, je moc těžké ho překonat, ale když už jsme tu branku měli prázdnou, tak jsme to asoň takhle mohli uklidnit“