Chomutov po pěti kolech poprvé nekapituloval

Napsal 08.02.2006 Daniel Višňák, Libor Kult
H r a d e c K r á l o v é, C h o m u t o v - Sedmačtyřicáté kolo druhé nejvyšší hokejové soutěže zavedlo hokejisty KLH Chomutov na led Hradce Králové. Jako již téměř tradičně v posledních kolech se jednalo o souboj sousedů v tabulce a případná porážka mohla znamenat pád o další místo v tabulce. Tuto hrozbu odvrátila vyrovnávací branka Radka Šípa ze 35.minuty. Na více se však chomutovští střelci nezmohli, a tak si tým z východu Čech odváží bod zejména díky výkonu Michala Podolky, který za svá záda během 65 minut boje pustil jediný kotouč. Po pěti zápasech Severočeši sice neprohráli, přesto se jejich odstup od mužstev před nimi zvýšil na šest bodů, což je pět kol před koncem poměrně značná ztráta.
47. st 8.2.2006
HKR
1:1p(0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Hr.Králové
Koutský - Toužimský, Mocek, Linhart, Šeda Michal, Blanár, Hendrich, Černý, Daňo - Fořt, Roubík, Fišer - Přeučil, Koudelka, Vondráček - Šeda Jan, Domin, Suchý Pavel - Potůček, Volráb
Podolka - Martínek, Kasík, Szakal, Nosek, Révay, Trefný, Černý - Boušek, Šíp, Charousek - Pražák, Koláček, Kostourek - Stavenský, Mikšovic, Kajer - Jíra, Jan Šulc, Malát

První třetina přinesla více brankových příležitostí domácím, ale ti ani jednou na chomutovského gólmana Podolku vyzrát nedokázali. V 10.minutě zvedali hradečtí ruce nad hlavu po rychlé přesilovkové kombinaci na jeden dotek, ale rozhodčí nekompromisně po vstřelení branky rozpažil, kvůli postavení hradeckého útočníka v brankovišti. Ve 12. minutě měl nápravu v podobě vedoucího gólu na své holi Jan Šeda, ten si však vylámal zuby po krásné přihrávce Petra Domina na Podolkovi. Necelé dvě minuty před koncem úvodní části viděl u pravé Podolkovy tyče na vteřinu volného Michala Šedu Roman Vondráček, nahrál východočeskému obránci přesně na hůl, ale Šeda těsně tři chomutovské tyče minul.

Ve druhé třetině hýbali hráči obou celků hodně adrenalinem hradeckých fanoušků. Ti hostující zejména díky nepříjemné a místy až zákeřné hře, domácí borci pak zásluhou celé řady brankových příležitostí. V gól dokázali Energetici přetavit ale pouze jednu. Ve 24. minutě Patrik Fořt napodruhé prostřelil Podolku a poslal Hradec do vedení. Když Východočeši nevyužili záhy necelé dvě minuty trvající dvojnásobnou početní převahu, ukázal jim lekci z produktivity soupeř, který hrál také v převaze dvou mužů v poli ve 35. minutě. Dlouho to vypadalo, že by se hradečtí mohli ubránit, ale pak Charousek našel volného Radka Šípa, ten si počkal až si Koutský lehne na led a poté s přehledem zavěsil – 1:1. Do konce třetiny mohl hradecké poslat do vedení ještě Pavel Suchý i kapitán Roubík, ale Podolka se překonával.

Závěrečná třetina už nenabídla pro oko diváka tak zajímavou podívanou jako dvě předešlé časti, spíše než na útok se soustředily oba týmy na zadní vrátka, přesto se z některých šancí mohlo skóre měnit. Ve 46. minutě vypadl Podolkovi puk z lapačky, ale i když skončil za brankovou čarou, rozhodčí podruhé v zápase v podobné situaci k nevoli diváků rozpažil. V 50. minutě Petr Přeučil z otočky minul o milimetry pravou chomutovskou tyč a když se neprosadil ani ze sólového úniku ve vlastním oslabení hostující Šulc vypadalo to na dělbu bodů. Ve vítězství mohl pro hradecké zápas přetavit jejich kapitán Roubík, to by ale jeho dělovka z 54. minuty nesměla skončit na brankové konstrukci. Zápas tak dospěl do prodloužení a když ani v něm nepřekonal Podolku Roubík skončil zápas dělbou bodů za remízu 1:1.

Hradecké tak po utkání s Chomutovem mrzí určitě celá řada neproměněných šancí, ale také ztráta obránce Blanára a útočníka Šedy, kteří budou s největší pravděpodobností Energetikům chybět v důležitém sobotním utkání v Olomouci. Na marodku také museli trenéři před zápasem připsat Martina Kašíka, který si už po několikáté v sezóně obnovil zranění lokte a s jeho výhledy do závěru sezóny to nevypadá vůbec růžově.

Ani pět kol před koncem základní části nedokázala naplno bodovat Ostrava, která prohrála v Kadani 2:1 v prodloužení. I s jedním předehraným zápasem tak má stále na hradecké ztrátu 10 bodů. Východočeši v sobotu zajíždí do Olomouce a právě tento zápas napoví, jestli mají hradečtí šanci ještě na lepší umístění než je osmé místo, v případě výhry, by se této možnosti výrazně přiblížili.

Jiří Mička (asistent trenéra Hradce Králové): „Zápas jsme začali dobře, neproměnili jsme ale dvě šance. V té druhé třetině jsme se už konečně brankově prosadili, ale chyběl nám ten druhý gól, který by pravděpodobně rozhodl. Nakonec nás výsledek stály dva zbytečné fauly, za které jsme hráli oslabení 5 na 3. Celou minutu a tři čtvrtě jsme se úspěšně bránili, ale ke konci tohoto oslabení jsme inkasovali a to byl zlomový moment zápasu. Jan Blanár má vykloubené rameno a Jan Šeda naražený bok. Vypadá to, že v sobotu k dispozici nebudou.“

Vladimír Kýhos (trenér Chomutova): „Poslední naše zápasy nevypadaly dobře a to nejen po stránce hokejové ale také jako kolektivu. Chyběla nám bojovnost a taková ta zarputilost, tak jsme si všichni promluvili a dali se do kupy. Myslím, že už to dnes bylo vidět, i když to po herní stránce nebylo určitě ještě ideální, ale zlepšení bylo znatelné. Musím klukům poděkovat za bojovnost a obětavost, hlavně pak také brankáři Michalovi Podolkovi. Do Hradce jsme přijeli s cílem neprohrát a tak jsme spokojení. Ztrátu na vedoucí čtyřku už máme velkou a tak se spíše díváme za sebe a Východočeši byli v tabulce pouze tři body za námi. Důležité pro nás tedy dnes bylo neprohrát a to se nám povedlo. Musíme si dávat pozor na zbytečné fauly, ty nás pak hodně oslabují a stojí hodně sil, když se musíme bránit.“