Chomutov vyhrál v Třebíči 0:4. Jan Lundell si připisuje první čisté konto

Napsal 11.10.2008 Michal Martoch, David Matula
C h o m u t o v - Hokejisté Chomutova v rámci dvanáctého kola zajížděli na led poslední Třebíče ve snaze potvrdit vítězství z Hradce Králové. V úvodních minutách podržel Severočechy Lundell a ve dvanácté minutě šli bílomodří do vedení, to když na konci krásné kombinace byl Jan Dresler. V šestadvacáté minutě nejprve domácí nastřelil tyč a hned v zápětí ujel třebíčským Petr Domin a precizně provedeným blafákem zvýšil na 0:2. O chvilku později navýšil náskok Chomutova Petr Míka a zápas tím prakticky rozhodl. Převahu Krušnohorců potvrdil gólem ve vlastním oslabení Mikšovic, jenž se do sestavy vrátil po několika zápasové absenci. Chomutov tak veze další tři body z ledu soupeře, v Třebíči vyhrál 0:4.
12.kolo so 11.10.2008
TRE
0:4(0:1, 0:3, 0:0)
Třebíč
Míča (Lev) - Hrbáček, Sláma, Sedláček, Kaláb, Flamík, Havran, Koktan, Bulička - Čech, Zahradník, Obdržálek, Staněk, Nahodil, Rozsíval, Vrba, Otčenáš, Sojčík, Přibyl, Stejskal, Burian V.
Lundell (Cikánek) - Pulpán, Toivonen, Trefný, Všetečka, Dresler, Bombic, Chmelíř, Revay - Gombár, Skořepa, Míka, Mikšovic, Domin, Jíra, Hašek, Charousek, Jeslínek, Touš, Stehlík, Fábry.

Pokud jste navštívili minulé utkání A-týmu na třebíčském zimním stadionu, musíte konstatovat, že mělo prvních deset minut duelu mezi Horáckou Slavií a Chomutovem podobný, ne-li stejný scénář. Sílu Chomutovských v Třebíči totiž reprezentoval v první třetině jediný muž, finský brankář Jan Lundell – akvizice v brance hostů – jenž zneškodnil celou řadu brankových příležitostí Třebíčských.

Už v první minutě nedokázal zblízka překonat jeho beton Nahodil, neuspěli ani Čech se Zahradníkem. Patrik Rozsíval – další jméno – ani on zatím neprolomil střeleckou smůlu Horácké Slavie – spálil asi druhou největší šanci domácích v první třetině – křižně ho našel před brankou Nahodil, Rozsíval z první neuspěl. Příležitost zahodil i Přibyl zblízka. Z ojedinělé situace minul Míčovu branku Mikšovic. Poté přišla ta největší tutovka domácích, která doslova volala po gólu – Tomáš Vrba vystřelil z mezikruží a Jan Lundell vyrazil puk lapačkou nad branku – nepřekvapí vás, že kotouč skončil jako padající list přesně za břevnem na brankové konstrukci… I chomutovská branka zůstala v Třebíči zakletá. Ani hosté však divákům příliš ze svého hokejového umění nenabízeli – Domin se dostal až před Míču, ten ho však vybruslil a vychytal. Poté neuspěl Hrbáček z mezikruží – jeho střelu mířící do branky vyrazil Lundell koncem hole… Po gólu volala i Otčenášova rána, tu však zastavil chomutovský brankář betonem. V čase 11:51 pak nachází Stehlík před brankou zcela nekrytého Dreslera a ten lehce z první pod břevno nedal Míčovi šanci – 0:1. Lundell poté pokryl betonem Nahodilovu střelu a třebíčský brankář udržel kotouč z Taušovy hole. Závěr třetiny patřil hostům. Gombár si vyměnil puk s Míkou, branku však prvně jmenovaný netrefil. Neuspěli ani Jíra a Mikšovic osamoceni před brankou domácích. Po prvních dvaceti minutách tak vedli Chomutovští o jednu branku.

V první minutě druhé třetiny byl vyloučen domácí Rozsíval, hosté se sice usadili na dvě minuty v třebíčském obranném pásmu, Míča si však připsal pouze jediný zákrok po střele Domina. Nahodil se poté prezentoval pohlednou individuální akcí, když si nabruslil na střed, již překonaného Lundella však zachránila dobře postavená tyč. Rozsíval se pak nikým neatakován trefil přesně do náruče finského brankáře, byť se hlasitě ozývala odkrytá klec. Z protiútoku tváří v tvář Míčovi zvyšuje na 2:0 z pohledu Chomutovských Domin. I takto lze charakterizovat třebíčskou beznaděj. Když si pak stáhl puk před brankou na střed Míka a odstavil si tímto Sedláčka, vedli už hosté o tři branky. V zápětí maří Přibylovu tutovku z mezikruží Lundell pohotovým betonem, i ty nejvyloženější šance třebíčských hokejistů tak končí nezdarem. Míča poté vyrazil Dominovu střelu mířící do horní poloviny branky. Do lapačky ukryl i Pulpánovu střelu od modré. Když při následné přesilové hře neuspěl Nahodil z kruhu, předložil při protiútoku Jeslínek kotouč Mikšovicovi a ten se z první nemýlil – 0:4. Hosté tak nadělovali domácím lekci z produktivity a vedli po dvou třetinách o čtyři branky.

Třetí dvacetiminutovka příliš hokejové krásy nepřinesla. Hosté si už jen hlídali vypracovaný čtyřgólový náskok, Třebíčští se snažili vstřelit alespoň čestný úspěch. Při vyloučení hostujícího Pulpána vystřelil nebezpečně Staněk, finský brankář byl však připraven. Neuspěl ani Kaláb od modré, byť se takto dostal ke střele dvakrát. Staněk Lundellovu branku přestřelil. Vstřelit čestný úspěch mohl Stejskal po přihrávce Buriana, ani on však červené světlo za chomutovským brankářem nerozsvítil. Překonat Lundella nedokázal ani Koktan, který k tomu měl více než ideální příležitost – sjel si před branku, stopku jeho střele však vystavila finská akvizice v dresu Chomutova. Pátou branku hostů mohl vstřelit minutu před koncem Jíra, Míča ho však vychytal. Pátá branka by však už nic neřešila. Horácká Slavia tak před svým publikem opět prohrála, tentokráte 4:0.

Martin Pešout – KLH Chomutov: „Pro nás, ač ten výsledek je jednoznačný, tak to byl strašně těžký zápas. Chtěl bych smeknout klobouk před hrou domácích, protože, kdybychom dnes neměli v bráně skvělého Lundella a tolik zkušených hráčů, tak jsme ten zápas dnes nevyhráli., Dá se říct, že jsme padesát minut byli permanentně pod tlakem. Věděli jsme, že tady měly problémy jak Hradec, tak i Brno, že domácí mají mladé natrénované mužstvo, které to na nás zkusí v začátku. My už jsme špatně dopadli v Mostě, kde jsme dostali dva góly a zápas už jsme neotočili. Toho jsme se chtěli vyvarovat. Ten úvod byl z naší strany hodně pasivní a kdybychom do páté minuty dostali tři, čtyři góly, nikdo by se nemohl divit. Naše pokyny pak byli, rychle dávat kotouče do středního pásma rychle rozehrávat, což domácí přibrzdilo. Vyšlo nám párkrát přečíslení, které jsme zkušeně využili a to rozhodlo. Musím se zastat kolegy Pokorného. Jsem přesvědčený, že kdybyste sem přivedli zkušeného hráče, že se nepodřídí systému, který Třebíč hraje. Vy tady máte dobré hráče a pokud budete takto pokračovat, tak jsem přesvědčen, že se to zlomí, to prostě není možné. Dneska měli domácí minimálně patnáct šancí, ale nepadlo to tam. Stejně o vaší hře mluvili i lidé z Brna a Hradce Králové. Máte mladý tým, jako třeba Most. Most chytil začátek soutěže, vy chytíte třeba prostředek. Chce to čas, než se ti mladí hráči začnou prosazovat i v této soutěži. Znovu opakuji, že takhle nás ještě nikdo nepřehrál, a to jsme prohráli už čtyři zápasy.“

Kamil Pokorný – SK Horácká Slavia Třebíč: „Co na to říct, kolega Martin to řekl jasně. Je sice hezké, že uzná, že jsme aktivní, že bojujeme, já nevím co hráčům vyčíst. Oni bojují, lezou po čtyřech, dohrávají souboje, většina z nich. My prostě nedáme góla. Za stavu 0:1 jsme před prázdnou bránou, nastřelená tyčka, gólman to neskutečným zákrokem vyrazí a nahraje tím do samostatného nájezdu, který soupeř naprosto v klidu a s přehledem promění. V tom je ten rozdíl. Ještě nikdy jsem nezažil, abychom chytli takovou šňůru, přitom nemůžu říct, že bychom byli vyloženě bídní. Hrajeme hokej, snažíme se bojovat, ale nedáváme góly, opravdu nevím kdo to zvedne. Přesilovka pět na tři byla sice pasivní, ale nakonec jsme v ní měli gólovku, kdy Lundell puk vyrazí před Martina Čecha, kterému puk přeskočí hokejku. Kdybychom tu šanci dali, tak tady teď neřešíme, jestli byla přesilovka pasivní, nebo ne. Někteří hráči už asi ztrácí víru, protože jestliže Otčenáš ve třetí třetině sám mezi ještě někoho hledá, tak to už není o tom, že to neumí, ale je to o hlavě. Místo aby dal gól na 1:4, abychom měli aspoň z něčeho radost, tak to neudělá. To je přesně náš současný psychický stav. Mužstvu stále věřím, například Kadaň jsme v této sestavě nepustili dvě třetiny za půlku, pořád věřím, že se zvedneme. Dnes jsme stáhli sestavu na tři pětky a těch patnáct hráčů šlo opravdu na doraz. Lidé nemůžou říct, že bychom to zabalili, ale na gól to nestačilo. Nemůžeme garantovat, že kdybychom přivedli zkušeného hráče, že bude góly dávat. Takoví hráči jsou drazí a my jsme v nějaké pozici. Musí góly dávat naši hráči, kteří se do těch šancí dostávají.“