Chomutov zdolal Kadaň a vrátil se na první příčku

Napsal 31.01.2004 Martin Bocian, David Dinda
C h o m u t o v – Ve 37. kole se chomutovští hokejisté představili na ledě SK Kadaň. Do svatyně hostů se postavil Michal Podolka, který se předvedl ve výborném světle. Chomutov vstoupil do zápasu lépe a ve 4. minutě se zásluhou Jíry ujal vedení. Domácí se radovali z vyrovnání o pět minut později, když se přesně trefil Pech. Poté na ledě kralovali oba brankáři, díky kterým dlouho trval nerozhodný výsledek. Rozhodující branku vstřelil v závěru druhé třetiny kapitán hostů Radek Šíp. V závěrečné části přibývala nervozita, která vyvrcholila v samém závěru zápasu hromadnou slovní potyčkou mezi oběma střídačkami. Chomutov už si vítězství pohlídal a po zaváhání Ústí nad Labem se opět posunul do čela tabulky.
37.kolo so 31.1.2004
KAD
1:2(1:1, 0:1, 0:0)
Kadaň
Horčička - Hlavatý, Mareček, Pospíšil, Vobořil, Řezníček - Stavenský, Kuchler, Polanský - Tvrdek, Pech, Kajer - Kukla, Derfler, Pelán - Duba, Kreuzman
Podolka - Nosek, Plaček, Maleček, Trefný, Szakal, Liška, Ambrož - Boušek, Šíp, Jeslínek - Kostourek, Koláček, Jíra - Vlček, Mikšovic, Charousek - Polodna

První střelu zápasu vyslal chomutovský Michal Jeslínek, ale Horčička byl na místě a kotouč elegantně schoval do lapačky. Hosté byli aktivnější a už na začátku 3. minuty jim Kadaň nabídla výhodu přesilové hry. V té nejprve Polanský zblokoval střelu Noska, ale v čase 3:36 už se Chomutov radoval ze vstřelené branky. Kamil Koláček dlouho "čaroval" za brankou domácího gólmana a nakonec našel mezi kruhy volného Petra Jíru, který poslal kotouč mezi Horčičkovy betony - 0:1. Hosté se tak velmi rychle dostali do sedla a v úvodu utkání diktovali tempo. V 6. minutě se však ve vyložené šanci objevil domácí Stavenský, ale tváří v tvář Podolkovi neuspěl. Chomutovský brankář, který nečekaně nastoupil od úvodního hvizdu se vyznamenal znovu o minutu později, kdy ve stejné situaci vychytal Polanského a sklidil bouřlivé ovace chomutovských fandů, kteří se vydali podpořit svůj tým na kadaňský stadion. Domácí postupně vyrovnali hru a chvílemi chomutovské obraně mohutně zatápěli. Na konci 8. minuty odešel na trestnou lavici Liška a domácí mohli o vyrovnání usilovat v početní výhodě. Jenže Chomutov dobře bránil a byl to naopak obránce Plaček, který nebezpečně zahrozil střelou od modré čáry. Když už se provinilec Liška vracel na led, rozjeli domácí rychlou akci, při které Pech nejprve skvěle oklamal jednoho z chomutovských obránců v polovině kluziště, posunul puk na Tvrdka, který mu ho následně téměř na jeden dotek přihrál zpět před branku a Lukáš Pech vyrovnal - 1:1. Po této akci domácí tým ožil a odvážně se pouštěl do útoku. Stejně tak Chomutov nebezpečně pronikal před hostující svatyni. V 16. minutě přihrával Jírovi před branku Kostourek, ale Horčička jejich snahu zlikvidoval. Na druhé straně byl v samém závěru první třetiny znovu sám před Podolkou jeden z kadaňských hokejistů, tentokrát Mareček, ale domácí náhradník předváděl fámózní zákroky a i tentokrát střelu lapil.

Ve druhé třetině úřadovali oba gólmani a tak byl k vidění spíše urputný boj ve středu kluziště. Přesto byli o něco aktivnější hosté z Chomutova. Ve 24. minutě hledal Koláček Polodnu, který vystřídal zraněného Mikšovice, ale jeho střela skončila jen v náruči Luboše Horčičky. Následně byl vyloučen Trefný, ale v přesilovce byla Kadaň bezzubá a téměř nevystřelila na branku. Ani při další přesilovce, po faulu Koláčka, v polovině utkání se domácí nedokázali výrazněji prosadit. A tak se dění přesunulo znovu před domácího Horčičku. Ten nejprve na dvakrát zlikvidoval snahu chomutovského kapitána Šípa, poté vykryl i tečovanou střelu Plačka. Jenže ve 38. minutě už byl bezmocný, jeden z kadaňských obránců chybně rozehrával, puku se v prostoru mezi kruhy zmocnil Radek Šíp a jeho šťastná střela proplula Horčičkovi mezi betony až do sítě - 2:1. V závěru druhé části se před Podolku natlačil Stavenský, ale neuspěl. Chomutov se tak po čtyřiceti minutách radoval ze zaslouženého vedení.

Hned na začátku závěrečné třetiny zneškodnil Horčička několik pokusů hostů, postupně si na něm vylámali zuby Jeslínek, Boušek, Jíra, Šíp i Kostourek. Na druhé straně pálil Duba v 5. minutě do Podolkovo betonů. V 50. minutě směřoval puk na zcela volného Marečka, který čekal sám před Podolkou, obětavý zákrok chomutovského Ambrože však snahu kadaňských znemožnil. Na druhé straně se tvrdou ranou prezentoval Vlček, ale domácí gólman vymrštil lapačku včas. V 53. minutě měli domácí jednu z rozhodujících šancí na vyrovnání, za podražení byl totiž vyloučen chomutovský Charousek, ale Kadani dnes přesilovky vůbec nevycházely a za celé dvě minuty se nedokázala usadit v útočném pásmu. A tak v závěru led znovu ovládnul Chomutov. Čtyři minuty před koncem utkání se domácí museli několikrát osvobodit jen za cenu zakázaného uvolnění. Tlak hostů se stupňoval a domácí se často uchylovali k zákrokům na hranici pravidel. V 57. minutě byl na mantinel hrubě naražen chomutovský rychlík Jeslínek, ale rozhodčí Vokurka zůstaval v klidu. O minutu později byl při zakládání útoku sražen vysokou holí Koláček, který se okamžitě skácel s bolestivou grimasou k ledu, jenže hlavní sudí zákrok znovu s ledovým klidem přešel. Až v následném přerušení, když se k němu sjelo klubko chomutovských hráčů a nakonec i sám postižený Koláček, který se jel "pochlubit" s krvavým šrámem, si hlavní sudí zavolal čárového kolegu, který mu napověděl kdo z kadaňských se provinil. Poté co byl dodatečně vyloučen domácí Pelán, strhla se mezi oběma týmu slovní přestřelka. Nejaktivnější byl jeden z funkcionářů Kadaně a chomutovský kapitán Šíp, oba si vyměnili několik ne zrovna pěkných slov, ale fakt, že Chomutov odehraje závěr zápasu v početní výhodě už to nezměnilo. V polovině 59. minuty se až před Horčičku propracoval Jeslínek, ale domácí gólman předvedl skvělý zákrok betonem a ještě držel malou naději domácích na vyrovnání. Hosté si pro jistotu vyžádali ještě oddechový čas a zmobilizovali síly na závěrečných 30 vteřin. Kadaň se v úplném závěru ještě dostala ke střele, ale dnes vynikající Podolka puk schoval ve své náruči. Chomutov si tak v derby zasloužně vybojoval tři body a po pauze se znovu vrací do čela ligové tabulky.

Alois Chlustina (Kadaň): "Rozhodla první třetina, věděli jsme, že hlavní slovo budou mít přesilové hry. Měli jsme 4 šance navrch, ale nevyužili jsme je. Chomutov si pak již stav pohlídal. Bod by byl za dnešní zápas spravedlivý. Vyhrál ten šťastnější a tím byl Chomutov."

Vladimír Kýhos (Chomutov): "První třetina byla opatrná, oba týmy rozhodly v přesilovkách, ve druhé třetině jsme byli lepší my, soupeře jsme pak už k ničemu nepustili a zaslouženě jsme došli k vítězství."