Chomutovští hráči zakončili úspěšný rok výhrou nad Slezany

Napsal 22.12.2003 Tomáš Kubánek, Jaroslav Šindelář, Martin Bocian
C h o m u t o v - Ještě než nastane v 1. lize vánoční přestávka, bylo na programu kompletní 29. kolo. Hrálo se netradičně v pondělí a Chomutov absolvoval dlouhou cestu na led týmu HC Slezan Opava. Severočeši už dlouhé čtyři zápasy nepoznali chuť vítězství na cizím ledě. A střetnutí obou soupeřů v základní části nasvědčovaly, že půjde o vyrovnanou partii. Tyto předpoklady se také vyplnily, když Hulva ve druhé třetině poslal domácí do vedení. Jenže lídr tabulky už nedopustil další ztrátu bodů a díky dvěma trefám Plačka a jedné Charouska zvítězil 1:3. V závěru se Chomutov ubránil power-play šesti proti třem, přestože hlavní rozhodčí Jeřábek přál evidentně více domácím, odváží si Severočeši všechny bodů. Už to tak vypadá, že Robertu Plačkovi zápasy s Opavou vyhovují. Tento sváteční střelec se v ligovém zápase naposledy trefil před dvěma lety, kdy Chomutov vyhrál ve Slezku 5:10. Dnes nastoupil ze střídačky za Martina Tomse, který dostal destiminutový trest, dvakrát využil přesilovku a stal se hrdinou utkání.
29.kolo po 22.12.2003
OPA
1:3(0:0, 1:0, 0:3)
Opava
Šlupina - Vosátko, Vnenk, Přibyla, Dresler, Ručka, Tůma - Zdeněk, Sochorek, Šebesta - Kříž, Hulva, T. Lhotský - Rozum, Harazim, Mikšan - Horný, Selingr, Dubec
Fikrt - Toms, Nosek, Maleček, Trefný, Szakal, Liška, Plaček - Jíra, Šíp, Boušek - Jeslínek, Mikšovic, Kostourek - Charousek, Koláček, Polodna

Opavští vstoupili do utkání, nedbaje propasti mezi nimi a Severočechy, velmi aktivně, první šance si však vytvořili hosté. Ve 2. minutě vypálil chomutovský Šíp puk mezi Šlupinovy betony, ale ten vyrazil i dorážky Jíry a Bouška. V 6. minutě nahrával Koláček před prázdnou branku Charouskovi, ale tomu puk v rozhodující chvíli přeskočil přes hokejku. O minutu později vypíchl ze Vsetína vypůjčený Dubec puk obránci a pokusil se ho zasunout za Fikrtova záda, ale ten byl u tyče včas. Slezanům se naskytla první přesilová hra, ale největší nebezpečí působil svými dorážkami Koláček.

Ve 13. minutě hráli první přesilovku hosté a tenkokrát měli šance domácí. Harazimovu střelu Fikrt vyrazil, vzápětí ujelo vsetínské duo a Selingr z ideální pozice mířil těsně vedle. O minutu později hráli domácí opět v početní výhodě, mezi kruhy se prosadil Šebesta, jeho střelu vyrazil Fikrt před sebe, kde stál Sochorek a ten trefil horní tyč. V 19. minutě vybojoval puk ve vlastním pásmu Selingr, ale únik přes celé hřiště dlouhou kličkou nedotáhl a vzápětí dostal kotouč na pravé křídlo Lhotský, ovšem Fikrt vykopnutými betony vyrazil a zlikvidoval i dorážku klečícího Harazima z bezprostřední blízkosti.

Hned v úvodu dostal puk do ideální pozice Kříž, ale střelou na vzdálenější tyč neuspěl. Ve 24. minutě měli přesilovku hosté, se střelou Šípa z prostoru kruhů měl Šlupina velké problémy, poradil si i s tvdou střelou Szakala od modré. Ve 30. minutě našel Trefný ideálně Charouska, který se nadvakrát z bezprostřední blízkosti neprosadil. O minutu později znovu nebezpečně střílel z prostorů mezi kruhy Šíp, ale Šlupina stačil vyrazit ramenem. Přestože se Slezané převážně bránili, dokázali se poprvé prosadit po kombinaci čtvrté pětky. Střelu Dubce ještě Fikrt vyrazil, ale na lob Hulvy, kterému přihrával Selingr už nestačil.

Po minutě hry byli vyloučeni v dva hráči Chomutova a Opavě se naskytla půlminutová přesilovka 5 na 3. Největší šanci měl opět Dubec, ale po úniku přes celé hřiště neměl sílu na dotáhnutí blafáku. Ve 36. hráli přesilovku hosté, střela Noska mířila těsně mimo tyčí. V závěru vystihl Šebesta špatnou rozehrávku hostí, nahrál jej Sochorkovi, ale ten v úniku mířil do Fikrtových betonů a tak odcházeli domácí do kabin pouze s jednobrankovým náskokem.

Před vstupem do poslední části stál před Opavskými nesnadný úkol, který se však nezdál nerealizovatelný - udržet jednobrankový náskok. Tyto plány však vzaly za své už ve 45. minutě, kdy v přesilovce po pěkně přihrávce Bouška skóroval Plaček. Tentýž hráč převážil v další početní převaze misky vah na chomutovskou stranu.

Nyní se zase opavští hráči museli vžít do role dobyvatelů. K vyrovnání jim často chyběla i porce štěstí; například Harazimovu pohotovou střelu do odkryté brány zastavil jen zázračně se přesunuvší Fikrt, který tak napravil zaváhání vedle své svatyně. Neujala se ani Přibylova jedovka z mezikruží. Jak už to tak bývá, z přílišné snahy se rodí i chyby. Tu osudovou fatální vyrobili domácí zadáci, když se před vlastní brankou nechali přetlačit výborně napadajícími Mikšovicem a Polodnou, který poté puk předal k druhé tyči Charouskovi, který se nemohl mýlit.

Slezané ještě dostali možnost výsledek poopravit v dvojnásobné přesilovce, kterou umocnilo power-play, ovšem útočící sextet se nedokázal odhodlat k pořádnému zakončení, a tak se závěrečné sekundy odehrávaly v marné snaze Slezanu o vyrovnání, které však chomutovské mužstvo kontrolovalo.

Josef Doboš: Utkání vypadalo pro diváky po dvě třetiny velmi pohledně, hrálo se ve vynikajicím tempu. Pohořeli jsme zase na neproměňování šancí. Kdybychom odskočili na 2:0, 3:0, tak by zápas určitě dopadl jinak. Je to škoda, protože kluci dřeli a odvedli maximum.

Vladimír Kýhos: Opavští byli zpočátku aktivnější. Hráli jsme dost oslabení, takže jsme se dostávali pod tlak, z čehož pramenily šance soupeře, který nám byl velmi vyrovnaným protivníkem. Naštěstí jsme však výsledek obrátili a vyhráli.