Chomutovští stáhli vedení Hradce Králové na jednu branku, vyrovnat se jim ale nepovedlo

Napsal 16.10.2016 David Panuška, Lenka Jonešová
C h o m u t o v - Piráti zakončili první čtvrtinu extraligového ročníku utkáním s Hradcem Králové. Východočeši vstoupili do utkání skvěle a v polovině první periody vedli o dvě branky. Na začátku druhé třetiny domácí přidali již třetí branku. Chomutovským hokejistům se poté po polovině utkání povedlo dát během patnácti sekund dvě branky, ale k vyrovnání již nedošlo.
13.kolo ne 16.10.2016
MHK
3:2(2:0, 1:2, 0:0)
Hradec Králové
Rybár – Newton, Pláněk, Gregorc, Štajnoch, Dietz, Pavlas – Šimánek, Džerinš, Jarůšek – Köhler, Potulny, Bednář – Nedvídek, Dragoun, Knotek – Kopta, J. Veselý, Čáp
Strmeň (9. Laco) – Kudělka, Rutta, Dlapa, Flemming, Skinner, Valach, Mrázek – Vondrka, Huml, Račuk – Tomica, Růžička, Kaše – Poletín, Kämpf, Skokan – Koblasa, Šťovíček, Hřebejk

6. Köhler (Gregorc, Bednář), 9. Potulny (Dragoun, Bednář), 23. Jarůšek (Bednář, Dietz)
32. Kämpf (V. Růžička, Kaše), 32. Skokan (Mrázek, Vondrka)

Hejduk, Pražák – Blümel, Zíka.

Hradečtí hokejisté začali utkání s Chomutovem aktivněji. Ve čtvrté minutě hry si navíc zahráli první početní výhodu zápasu, se kterou si poradili nejlépe, jak mohli. Potulnyho šance sice ještě za zády chomutovského muže v masce neskončila, když se však ujal kotouče Bedřich Köhler, zněla gólová siréna hradeckou arénou poprvé – 1:0. Jen o pár sekund později ale na druhé straně kluziště vybojoval touš Vondrka, jenž mohl bleskově vyrovnat. Rybár však byl na jeho střelu připraven.

Když se ale Piráti provinili nedovoleným zákrokem podruhé v zápase, trestal Hradec soupeře znovu. Bednářovu nahrávku si ze vzduchu sklepl Ryan Potulny, jenž z téměř identického místa jako Köhler rozvlnil síť hostů podruhé – 2:0. Ve stejném čase opustil Jan Strmeň svou klec a přenechal místo mezi třemi tyčemi Jánu Lacovi. Toho domácí příliš rozkoukat nenechali, Lacovu pozornost prověřil Newton, americký zadák ale na brankáře hostů nevyzrál.

Hradečtí působili nebezpečně a dělali chomutovským obráncům obrovské problémy. Laco v bráně však jejich střelecké pokusy úspěšně hasil. Důležitý zákrok si musel připsat při Jarůškově šanci, jenž střílel z první, brankář Pirátů ale našel kotouč v lapačce. V devatenácté minutě se Chomutovští chvíli radovali, když rukou dopravili černou pryž za Rybára. Rozhodčí ale posléze označil branku jako neplatnou.

Druhou periodu načaly oba celky ve čtyřech hráčích, jelikož byli se sirénou oznamující konec první třetiny vyloučeni Jarůšek s Kudělkou, kteří obdrželi menší trest za hrubost. Jenže pouhých devět sekund po návratu obou hráčů na led vstávali hradečtí fanoušci ze sedaček znovu. Ve středním pásmu nabral rychlost právě navrátilec z trestné lavice Richard Jarůšek a střelou mezi nohy překonal Laca – 3:0.

Mountfield působil na ledě aktivněji, což dokazoval i počet vstřelených branek na světelné tabuli. Chomutovští se snažili, ale přechod do útočného pásma jim komplikovali dobře postavení beci domácích. V sedmadvacáté minutě ale Rybára v bráně přeci jen pořádně potrápili, když Flemming střílel od modré a jeho střela orazítkovala břevno. Tento moment hosty Chomutova viditelně nakopl. Rutta totiž jen o několik okamžiků později natlačil hradeckého strážce svatyně do brány a posléze i kotouč. Rozhodčí však znovu shlédli akci na videu a branku, stejně jako první, museli označit jako neplatnou.

Ani to však hokejisty Chomutova nesložilo. Ti se totiž nadechli k velkému návratu a vstřelili Hradeckým hned dvě rychlé branky. Nejprve překonal Rybára poprvé v utkání David Kämpf, kterého jen o patnáct vteřin později následoval hradeckým divákům známý Dávid Skokan – 3:2. V závěrečných minutách druhé dvacetiminutovky to tak byli právě hosté, kdo byl na ledě více vidět.

Úvod třetí periody se nesl v o poznání klidnějším tempu než dvě předchozí. Útočné kombinace obou mužstev vázli a naopak přibývalo nepřesností na hokejkách hráčů. Když se k tomu navíc přidalo několik zakázaných uvolnění, byla hra opravdu rozkouskovaná. Světlou výjimkou byl Jan Rutta, jenž proklouzl do útočného pásma jako nůž máslem a mířil přímo na Rybára. Ten však jeho střele vystavil stopku.

V poslední desetiminutovce základní hrací doby se však obraz hry změnil. Chomutovští Piráti se tlačili do útočných akcí, co jim síly stačily. Od mantinelu si nebezpečně najel do prostoru mezi kruhy Marek Tomica, který to na Rybára zkoušel střelou na bližší tyč. Hradecký gólman však ucpal všechny volné mezírky své klece a držel naděje Mountfieldu na výhru za tři body.

O pár okamžiků později zkusil štěstí od modré Flemming, ani hostující obránce však přes Patrika Rybára nepřešel. Zřejmě jediná šance Hradeckých přišla v padesáté páté minutě, kdy v přečíslení ujížděl Bednář s Köhlerem. Laco však druhému jmenovanému vypíchl puk z hokejky. Hradečtí se v posledních momentech bránili zuby nehty, hosté ještě zkusili hru bez gólmana, ale ani tak se jim vyrovnávací branku vstřelit nepodařilo a na ledě Mountfieldu prohráli 3:2.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Věděli jsme, že nás čeká těžký soupeř. Není samo sebou, že je v tabulce na třetí příčce. Do zápasu jsme vstoupili tak, jak jsme si řekli. Aktivně, měli jsme dobrý pohyb, dohrávali souboje a vynutili si fauly. Dostali jsme přesilovky, které jsme dokázali využít, to bylo hodně důležité. Vedení 2:0 po první třetině bylo povzbuzující, pak ale za stavu 3:0 přišel moment, kdy jsme dostali dvě rychlé branky za sebou, už předtím tam byla navíc jedna neuznaná. Z jasného vedení bylo najednou jednobrankové a trochu to s námi zatřáslo, samozřejmě se změnil obraz hry. Musím ale pochválit celé mužstvo, ve druhé části zápasu body ubojovalo. Jsme rádi, že jsme konečně zvítězili za tři body.

Petr Martínek (Piráti Chomutov):
Vývoj utkání ovlivnilo prvních deset minut, kdy jsme byli zbytečně třikrát vyloučení. Domácí z toho dali dva góly, věděli jsme, že mají dobré přesilovky. Od té doby hráli výborně, nám se podařilo ve druhé třetině snížit. Od půlky zápasu jsme začali hrát hokej, který jsme chtěli předvádět od začátku. Bohužel šance, které jsme měli, jsme nevyužili, a těsně prohráli.