Chomutovu se nedaří, i podruhé prohrál s nováčkem z Chrudimi

Napsal 19.11.2008 Petr Vtípil, Miroslav Kučera
C h o m u t o v - Chomutovští se v dalším kole první hokejové ligy představili na ledě nováčka, tedy v Chrudimi. V prvním střetnutí obou týmů vyhrála Chrudim nečekaně na chomutovském ledě 1:3. A zpočátku dnešního zápasu to vypadalo na podobný debakl. Po brankách Marka Zadiny a Jana Semoráda vedla totiž Chrudim po první třetině již 2:0. Když k tomu domácí přidali ještě třetí gól, a sice ve 24. minutě proměněním přesilovky Janem Kolářem, vypadalo to s Chomutovem bledě. Ovšem pak jakoby se Chomutov probudil a během necelé minuty snížil po brankách Lukáše Pulpána a Zdeňka Tauše na 3:2. Do konce druhé třetiny si Chomutovští vytvořili ještě několik slibných šancí, žádnou z nich ale neproměnili. Ve 49. minutě se však podruhé trefil Zdeněk Tauš a rázem bylo vyrovnáno. Do konce třetí třetiny již žádná branka nepadla a tak nastalo prodloužení. V tom hrál Chomutov přesilovou hru, ale ani v té nedokázal rozhodnout zápas. Došlo tedy na samostatné nájezdy. V těch byl jako jediný úspěšný domácí kapitán Marek Zadina a získal tak pro Chrudim druhý bod. Chomutov tak pokračuje dál ve svém trápení…
25.kolo st 19.11.2008
CHR
4:3sn(2:0, 1:2, 0:1 - 0:0 - 1:0)
Chrudim
Němec (Šrámek) - Fejgl, Kolář, Kuncl, Suchý, Šafařík, Toužimský, Vyskočil - Polák, Bělohlávek, Beránek, Bláha, Král, Martinec, Semorád, Šeda J., Valko, Zadina, Zohorna, Žák
Lundell (Hollý) - Pulpán, Toivonen, Trefný, Všetečka, Nikolov, Bombic, Višňák, Chmelíř - Gombár, Skořepa, Míka - Tauš, Mikšovic, Jíra - Hašek, Domin, Jeslínek - Malát, Stehlík, Fábry

Domácí vlétli do zápasu jako uragán a předvedly nový styl hokeje, který jejich fanoušci zatím neměli možnost shlédnout. Na hráčích byl vidět skutečný hlad po hokeji a brankách. Přesně tak, jak se jim tuto filosofii snaží trenérské duo Hosták - Zavoral vštípit. V hokeji plném nasazení nezapomínali na zadní vrátka a s přehledem pokrývali kotouče před brankářem Němcem. Ten dostal příležitost chytat od začátku toto důležité utkání a ukázal, že je chrudimskou trojkou pouze na papíře. Klíčem k úspěchu Chrudimských v první třetině bylo střední pásmo, které opanovali, a ve kterém dokázali vyhrávat klíčové souboje. V desáté minutě všem v hale zatrnulo po srážce Lukáše Valka s jedním ze soupeřů. Po ošklivě vyhlížejícím pádu zůstal útočník Chrudimě ležet na ledu a nakonec musel být odveden do šaten. Domácí pokračovali přes toto oslabení v aktivní hře a byli za ni odměněni vedoucí brankou, kterou po nenápadném úniku Žáka a přesné přihrávce Martince, vstřelil kapitán Marek Zadina - 1:0. V 17. minutě zůstal na ledě otřesený Toužimský, který upadl při jednom z obranných zákroků a lékař Tomáš Brož musel již podruhé na led. Naštěstí se Toužimský ve druhé třetině na led vrátil a domácí neutrpěli další ztrátu. O minutu později naopak rozjásal chrudimské publikum Jan Semorád, který v přesilové hře skóroval po Fejglově stříleném nahození od modré čáry - 2:0.

Druhá třetina přinesla zcela odlišný obraz hry. Domácím, kteří vložili mnoho sil do první třetiny, musela zákonitě dojít šťáva. Hned od 21. minuty se začaly objevovat nedovolené zákroky, které dále mužstvo oslabovaly. Přesto se ještě potřetí radovali. V tuto chvíli ještě nemohli tušit, jak důležité se stanou přesilové hry v dnešním utkání. Přesto druhá z excelentně odehraných přesilových her končících brankou, znamenala v konečném účtování první bod. Hned po vhazování se krásnou stahovačkou uvolnil Žák a přesně nahrál volnému Janu Kolářovi, který švihem zpoza kruhů prostřelil finského gólmana Lundella - 3:0. Do konce utkání se tím však brankostroj domácích hráčů odmlčel. Naopak výše uvedená oslabení poslala celek Chrudimě do kolen a ani výtečné Němcovy zákroky nezabránily snížení Chomutovských na rozdíl jediné branky. Nejprve využil jednu z přesilových her po asistenci Mikšovice Lukáš Pulpán. Střelou pod víko nedal Němcovi nejmenší šanci a vykřesal pomyslnou jiskřičku naděje pro Severočechy - 3:1. Do ohně pak řádně přiložil chomutovský Domin, který projel celým hřištěm a zpoza brány nalezl číhajícího Zdeňka Tauše - 3:2. Chomutov byl na nohou a Chrudim dohrávala druhou polovinu třetiny v křeči. V nebezpečných situacích podržel tým Martin Němec, který si všechny střely, které na něho Chomutov vyslal, pohlídal.

Ve třetí třetině se zdálo, že domácí již nenajdou zbytky sil, které by zmobilizovali k dotažení zápasu do úspěšného konce. Hned v prvních minutách závěrečné třetiny zasypali hosté domácího brankáře rancem střel, jako ve 43. minutě, kdy rozpoutal střeleckou soutěž Chmelíř. Chrudim se dostávala ke kotouči, ale hráči byli dobře střeženi a pokryti, takže neměli příliš příležitostí cokoliv vymyslet. Tak, jako patřilo střední pásmo Chrudimi v první třetině, opanovali ho nyní hosté z Chomutova. Ve 48. minutě si vybral svou slabší chvilku také Martin Němec, když se mu nepodařilo rozehrát puk, kterého se zmocnili hráči Chomutova, a zívala na ně prázdná brána. Svoje pochybení ale Němec zázračným skokem napravil. O minutu později však přeci jen kapituloval, když opět na ledě úřadovali Domin a Tauš. Posledně jmenovaný prostřelil vše, co stálo v cestě a vyrovnal na 3:3. Nastala podobná situace, jaké jsme byli svědky v utkání s Kometou a domácím bylo jasno, že nastal stav nejvyšší nouze. Postupně začali navyšovat obrátky a ačkoliv jejich výpady byly stále bezzubé, přeci jen opticky získávali převahu. Na to zareagoval Chomutov nahazováním puků do útočného pásma, ve kterém je následně získával v osobních soubojích. Do konce třetiny se však již skóre nezměnilo a oba týmy získaly bod za remízu v základní hrací době.

Do prodloužení vstoupili opět lépe domácí hráči, kteří se rvali o každý centimetr ledu. Chybělo však zakončení, ke kterému se jen ztěžka dostávali přes chomutovské hráče, kteří výborně napadali. Nejtěžší minuty pro domácí ale teprve měly přijít. V polovině 4. minuty prodloužení několikrát zaměstnal obranu domácích nebezpečný Skořepa a nakonec si vynutil faul Kuncla, který ho zahákoval při přechodu do útočné třetiny domácích. Chomutov vytvořil okamžitě po vhazování zámek a ostřelování branky Martina Němce pokračovalo. Jeho pevnost ale zůstala nedobyta.

Rozhodnout tedy měly samostatné nájezdy. Loterie, kterou diváci milují, ale pro hráče je ošidnou záležitostí. Vyvrcholením večerního galapředstavení byli oba brankáři. Semorádovi se nepodařilo zvednout svůj blafák nad Lundellův beton, Šedova klička zase skončila v lapačce mistra finské ligy. Hvězdou utkání se nakonec stal zástupce české brankářské školy Martin Němec. První nájezd Míky zachránila tyčka, poté nejprve dobře pozičně vybruslil Gombára, jehož střela šla mimo. A nakonec si poradil se záludnou střelou do protipohybu, kterou ho chtěl obelstít Jíra. Vše měl v ruce kapitán domácích a novopečený sportovní ředitel - Marek Zadina. Svůj nájezd zakončil nekompromisně střelou mezi betony brankáře Lundella a rozpoutal divoké oslavy na chrudimském stadionu - 4:3. Na závěr jsme byli svědky krásného gesta, když fanoušci obou táborů společně oslavili hrdiny tohoto utkání.

Martin Hosták, trenér HC Chrudim: dnešní zápas se dá srovnat se zápasem s Kometou. Zase jsme dobře začali a výborně odehráli první třetinu. Možná jsme zaskočili trochu soupeře i tím, že jsme byli aktivní a dobře hráli. Výborně jsme bránili střední pásmo, z čehož mám obrovskou radost. Samozřejmě se pak ukázala síla soupeře, oni když jdou do útoku, tak je to neuvěřitelný kvapík. Mají útočníky, kteří dokážou skvěle bruslit a dobře napadat. S tím jsme měli poté velké problémy a možná i trochu se štěstím jsme udrželi nerozhodný výsledek. Takže jsme samozřejmě rádi za ty dva body v penaltovém rozstřelu.

Martin Pešout, KLH Chomutov: myslím si, že kdo dnešní zápas viděl, musí uznat, že jsme prohráli nespravedlivě. Ale takový je hokej a my jsme prohráli, protože jsme zaspali první třetinu a nedokázali využít ani vyložené šance. Absolutorium zaslouží domácí brankář, který domácím ty dva body vychytal.