Debakl! Piráti utrpěli nejtěžší porážku za posledních šest let. Inkasovali 8 branek

Napsal 01.02.2012 David Nováček, Martin Voltr
C h o m u t o v - Téměř šedesátiminutový zmar. Chomutovští hokejisté prožili nepovedené utkání, nedařilo se jim takřka nic a z ledu Hradce Králové si odvážejí gólovou nadíku. Ač po trefě Procházky vedli, následně jen přihlíželi jak do jejich sítě padá jeden kotouč za druhým. Konečné skóre se zastavilo na poměru 8:2, což je nejhorší porážka za posledních šest let. V sezóně 2006/07 shodou okolností také v Hradci Králové padl Chomutov 6:0.
45.kolo st 1.2.2012
HKR
8:2(3:1, 2:1, 3:0)
Hr.Králové
Čech – Čížek, Karlíček, Roupec, Vágner, Hendrich, Poživil, Chmelíř, Bendík – Kubeš, Tvrdík, Berger – Budínský, Koudelka, Moskal – Kubica, Záhorovský, Kadlec – Marosz, Nosek, Karpov.
Duba (od 21. Řehoř) – Pavlas, Macháček, Rutta, Jilson, Grof, Mrázek, Pulpán – Fiala, Diviš, Jíra – Endál, Sikora, Seman – Hruška, Gajovský, Procházka – Hromas, Kraft, Hřebejk.

Hr.Králové
12. Vágner (Moskal, Roupec), 15. Koudelka, 18. Berger (Čížek, Tvrdík), 30. Moskal (Budínský, Koudelka), 31. Kadlec (Záhorovský), 43. Tvrdík (Kubeš), 49. Záhorovský (Kadlec, Kubica), 54. Moskal (Koudelka)
6. Procházka (Gajovský, Hruška), 23. Diviš (Hromas)

5:9
3:1
33:28
983
Kubeš – Frodl, Zavřel

Hradec prohrával, ale brzy skóre otočil

Utkání nezačalo zrovna v závratném tempu a první skutečně zajímavou událostí byla branka favorizovaných Pirátů. Ti udeřili chvíli před koncem přesilové hry, když Nikola Gajovský vybídl Milana Procházku, jenž nehlídán oklamal Jakuba Čecha bekhendovým blafákem – 0:1.

Zanedlouho však šel Chomutov na čtyři minuty do čtyř, a dal tak Hradeckým šanci zareagovat. První vyloženou příležitost ještě Tomáš Duba Jiřímu Hendrichovi chytil, ale když sedm vteřin před návratem vyloučeného hráče hosté špatně střídali a Martin Vágner poslal puk přesně ke vzdálenější tyčce, posila z Popradu byla krátká – 1:1.

Vyrovnaný stav ale nevydržel dlouho a byl to Hradec, kdo převrátil skóre na svou stranu! Zasloužil se o to kapitán Martin Koudelka. Na své modré čáře obral o puk váhajícího protihráče a prchnul do brejku, který zakončil nekompromisní střelou – 2:1.

Hosté se stále pořádně nemohli dostat do hry. Štěpán Hřebejk se naopak dostal na trestnou lavici a diváci záhy viděli třetí využitou přesilovku utkání. Tomáš Duba neměl příliš šancí zareagovat na střelu Václava Čížka, do které přesně sáhl důrazný Jan Berger. Hradečtí tak po první třetině vedli o dvě branky – 3:1.

Domácí zhasili světélko naděje soupeře

Prvoligový debut v chomutovském dresu tak Tomáši Dubovi řádně zhořknul a do druhé části místo něj v pirátské kleci nastoupil Milan Řehoř. Tomu bylo pěkne horko už půl minuty po návratu ze šaten, kdy mohl domácí tým své vedení navýšit. Jan Berger však řešil přečíslení přihrávkou, již zblokoval obětavý bek Petr Macháček.

Zato Piráti svou možnost využili. Hradecký obránce Ján Bendík ve středním pásmu přihrál pouze Karlu Hromasovi, jehož tvrdou střelu vyrazil Čech před sebe a Richard Diviš, k němuž se Bendík nestačil vrátit, v pádu zasunul do odkryté brány – 3:2.

Kontaktní gól hostující celek povzbudil a Severočeši předváděli aktivní hru, nicméně další brankové přiležitosti si v hradeckém pásmu nedokázali vytvořit. Když šli naopak sami do oslabení, znovu se nedokázali ubránit útočným snahám domácích. Rychlou kombinaci po ose Koudelka – Budínský – Patrik Moskal zakončil poslední jmenovaný do prázdné brány a Hradec zase vedl o dva – 4:2.

To však ještě nebylo vše. Za necelou minutu se Milan Řehoř jen ohlédl po dalekonosné střele Jiřího Kadlece, který namířil puk od tyčky do sítě. Chomutovský zmar tak měl podobu průběžného stavu 5:2. Na Pirátech bylo znát, že jsou psychicky dole, a rozhodně nepřipomínali tým bojující o postup do extraligy.

Piráti si nakonec odvezli debakl

Nutno také dodat, že na straně hradeckých hokejistů bylo ve středečním zápase i štěstí. To se prokázalo na přelomu 42. a 43. minuty, kdy nejprve Marek Sikora trefil spojnici tyčí branky domácích a vzápětí se v chomutovské síti zatřepetal šestý kotouč. Po levici Řehoře se ocitl Michal Tvrdík a padajícího brankáře prostřelil po ledě – 6:2.

Tou dobou už chtěli mít Piráti zápas za sebou. Tím spíš, když jejich rozehrávku vystihl Jiří Kadlec a našel před bránou volného Martina Záhorovského, jenž nekompromisně zavěsil do protilehlého růžku chomutovské brány – 7:2.

V 54. minutě však přišel ještě další z řady kiksů hostující obrany. To když jejich mizernou rozehrávku vystihl Martin Koudelka a fantastickým pasem vyzval Patrika Moskala ke snadnému zasunutí do zívající odkryté branky – 8:2.

Za dávno rozhodnutého stavu se do sebe v závěru pustili David Roupec s Ondřejem Fialou, kteří ještě naposledy potěšili hradecký stadion. Druhý jmenovaný mladík zajistil svému týmu alespoň jedno vítězství v jinak jednoznačné partii.

Jiří Slabý (HC VCES Hradec Králové): „Po nevydařených utkáních si kluci uvědomili, že musí plnit své obranné povinnosti. Dobře si hlídali střední pásmo a soupeře nepouštěli do větších přečíslení. Také se nám dařila střelba a po zápasech, ve kterých jsme netrefili ani prázdnou bránu, nám to tam napadalo. Kluci zápas poctivě odmakali, ale zůstáváme na zemi. Udělali jsme jeden krůček a chceme udělat další. Neděláme z toho vědu, za výhru jsme pochopitelně rádi, ale budeme se soustředit na další utkání.“

Jan Votruba (Piráti Chomutov): „Podali jsme velice špatný výkon, myslím, že náš nejhorší v sezóně. I když jsme šli do vedení, tak jsme potom udělali dva zbytečné fauly, domácí obě přesilovky využili a dostali se do hry. Nešlo nám vůbec nic, ať jsme vystřídali gólmany nebo měnili hráče. Domácí hráli výborně a opravdu jim to tam napadalo, takže jim gratuluji.“