Dorostenci jedou z Moravy bez bodu, na Šumperk nestačili a znovu prohráli

Napsal 14.09.2008 Jaroslav Svoboda, David Nováček
C h o m u t o v - Chomutovští dorostenci prožívají špatný vstup do extraligové soutěže. Po čtyřech utkáních nemají na kontě stále ani jeden bod. V sobotu sice přestříleli stejně staré hráče Šumperka celkem o šest pokusů, přesto znovu prohráli. Tentokrát je nepodržel brankář Příhoda, který z prvních čtyř střel třikrát inkasoval a po 16ti minutách hry byl vystřídán. Šumperk tak opanoval 1. třetinu, zajistil si náskok 3:0 a i přes snahu hostů o obrat dovedl utkání do vítězného konce. Skóre se zastavilo na poměru 5:1 ve prospěch domácích.
4.kolo ne 14.9.2008
SUM
5:1(3:0, 0:1, 2:0)
Šumperk
Hradil - Feledík, Fořt, Štefan, Soos, Navrátil, Gewiese, Kašpar - Prokopec, Hradil, Pezda, Holinka, Vachutka, Piačka, Tomiga J., Tomiga S., Drtil, Šenk, Bartoš, Kastner
Příhoda (16. Matoušek) - Havel, Andres, Škrdle, Čížek, Kovář, Kolář, Fiala - Procházka, Růžička, Tuček, Bauer, Lehnert, Megela, Hučko, Šaržík, Chytrý, Kotous, Klouček, Svoboda

Stejně jako před týdnem v případě extraligy juniorů a utkání s Pardubicemi se i tentokrát musel delegát zápasu hodně divit, kde jsou nějací časoměřiči. Utkání se sice mělo už tři minuty hrát, ovšem vypnutá časomíra a prázdnotou zející box trestoměřičů způsobil jen kroužení hráčů a rozhodčích po ledové ploše. Problémy se nakonec nějak zalepily, nicméně nedobrá vizitka byla opět na světě.

Podstatně lépe se jevili šumperští dorostenci, kteří do zápasu v trhli jak utržení z řetězu a hned po úvodním bully zavezl kotouč do pásma Prokopec, našel Drtila, proti kterému musel zasahovat hostující brankář Příhoda. Na druhé straně pálil od modré Radek Andres, ale Michal Hradil v šumperské brance jistým zákrokem začal své velice kvalitní vystoupení. V polovině čtvrté minuty inkasoval za podražení dvě minuty chomutovský Megela, přičemž následná přesilovka přinesla téměř minutu a půl marné snahy Draků o nějakou akci. Pak se však k odraženému kotouči jako první přiřítil Piačka, hned nasadil kličku chomutovskému brankáři a střelou za tyč otevřel skóre utkání.

Výhodu přesilové hry dostal i Chomutov, když za vražení šel pykat Bartoš. Ke střelám se během početní výhody dostali Marek Chytrý i Dušan Šaržík, oba však vychytal jistý Hradil. Nejvíc starostí mu pak paradoxně nadělal spoluhráč Piačka, který mu jakousi přihrávkou na způsob malé domů prověřil pohotovost betonu i pravé tyčky. Hradil si pak poradil i se střelou Kloučka a hosté začínali být ze šumperského brankáře poněkud nesví. A tak přišel trest na druhé straně. Ve vlastním oslabení se nečekaně ke kotouči dostal Šenk a zvýšil na 2:0.

Dvakrát během zápasu doplatili hosté na příliš mnoho hráčů na ledě oslabením, první provinění přišlo v polovině 13. minuty, Draci z něj však protentokrát nic nevytěžili. Drtil totiž z kruhů minul branku. A k dalším střeleckým pokusům se Šumperk nedostal. Chvíli na to se u hrazení v nijak netradičním souboji nešťastně poranil Antonín Bartoš, kterého s pohmožděnou levou plící musela transportovat sanitka do nemocnice. I přes aktivnější hru hostů, kteří se snažili o vyrovnání, to byli opět hráči Šumperka, kteří se prosadili. Tvrdou ránou vyhnal z branky Aleš Příhodu zadák Draků Karel Navrátil.

Úvod druhé dvacetiminutovky tentokrát zvládli lépe Chomutovští, Klouček a Hučko však nechali opět jen vyniknout Hradila v domácí brance. Na konci 2. minuty třetiny se do šance dostal domácí Pezda, valil se přes půlku kluziště sám na Matouška, v blafáku jej však hostující brankář vychytal. Snížit mohl Procházka, z kruhu přestřelil. A tak se jako první a zároveň poslední střelec zápasu ze strany hostů zapsal do statistik Marek Chytrý, který pohotově prostřelil Hradila.

Po této brance nabral hokej na grádech a diváci se rozhodně nenudili. Z domácích se ke střeleckým pokusům dostali Prokopec a aktivní Piačka, na druhé straně čelil šumperský brankář v již několikátém souboji jeden na jednoho chomutovskému Chytrému. Hned za polovinou utkání se k puku dostal obránce Fořt, na malém prostoru prokličkoval mezi čtveřicí hostujících hráčů až do pásma, nakonec jej musel zastavit až obránce Andres nedovoleným zákrokem. V přesilovce se ale Draci neprosadili, přičemž pozorně bránící Severočeši je k ničemu váznějšímu nepustili. Až duo Stanislav Tomiga a Lukáš Drtil otestovalo pozornost Matouška, ten ale od vystřídání Příhody chytal naprosto jistě a bez chyby. V samotné závěru poslal Piačka krásnou přihrávku na Pezdu, ten ji ale nezužitkoval.

David Klouček otevřel svým střeleckým pokusem třetí třetinu, následoval pak tlak Draků, kteří sevřeli Chomutov v pásmu, jejich kombinace se k nevoli trenérů konaly vesměs v rozích kluziště. Až přišel faul kolenem od Andrese a Šumperk měl opět výhodu přesilovky. Zvýšit vedení domácích mohl kapitán mužstva Pavel Prokopec, který proskočil mezi beky a sám před Matouškem nasadil kličku do bekhendu, chomutovský gólman ale kotouč "spolkl" do lapačky. Pak se však znovu Chomutov provinil až přílišným počtem hráčů na ledě, když jich tentokrát v poli bylo hned sedm. Po jedenácti vteřinách přesilovky dokázal Šumperk tuto chybu potrestat, obrovskou radost z branky neskrýval autor Daniel Vachutka. Pro hosty to byla téměř jistá ztráta nadějí na bodový zisk.

A pro domácí impulz pokračovat v aktivní hře. Mladých Draků bylo najednou všude plno a hostům evidentně po náročném turné na Moravě, ke kterému museli Severočeši napříč celou republikou, docházely síly. V 52. minutě se do úniku dostal Holinka, prostřelil mezi betony Matouška, puk se však škodolibě zastavil pár centimetrů před brankvoou čárou a Kolář jej bleskově odvrátil do bezpečí. O dvě minuty později se před brankou znovu angažoval Holinka, tentokrát jen nastavil hůl na teč, i tak se puk svezl až nad břevno do zadního mantinelu. Blízko brance byli i hosté, kteří vyšahovali v 57. minutě šumperskou defenzívu tak dokonale, že brankář Hradil skončil dobrých pět metrů z brankoviště ven a tak puk směřující do branky musel na poslední chvíli obětavě vykopávat zadák Tomáš Fořt. Přesto se více než sto diváků dočkalo ještě jedné branky. Krásnou akci, kterou započal Stanislav Tomiga a prodloužil ji Edmund Piačka, zakončil přesně Jan Holinka, který se nakonec po několika pokusech dočkal branky. Šestý gól mohl přidat v posledních vteřinách Vachutka, ale přestřelil po nádherné přihrávce od Prokopce.