Drama se šťastným koncem pro Chomutov

Napsal 19.12.2005 Tomáš Horáček, Martin Bocian
C h o m u t o v – V předposledním předvánočním kole zavítal na do Chomutova osmý celek tabulky HC VČE Hradec Králové, který si už jednou letos dokázal ze severu Čech body odvézt. Tentokrát začali lépe domácí, ale na úvodní Mikšovicův gól záhy odpověděl Fišer. Ještě do přestávky však KLH dvěma využitými přesilovkami získalo dvoubrankový náskok. Od druhé třetiny se více bojovalo než hrálo a hradeckým se ve 34. minutě podařilo snížit. Tento stav se už do konce zápasu nezměnil, ani přes půlminutovou power play hostí 6 na 4.
34. po 19.12.2005
3:2(3:1, 0:1, 0:0)
HKR
Horčička - Martínek, Poživil, Szakal, Nosek, Kasík, K. Černý - Jánský, Šíp, Polodna - Jan Šulc, Koláček, Chyba - Pražák, Kostourek, Charousek - Jíra, Mikšovic, Malát
Hr.Králové
Koutský - Kolafa, A. Černý, Petr Suchý, Mocek, Šeda, Hendrich - Fořt, Roubík, Tvrzník - Přeučil, Koudelka, Vondráček - Volráb, Domin, Fišer - Luštinec, Potůček, Diviš

Úvodnímu hvizdu hlavního rozhodčího předcházelo slavnostní zahájení dětí z chomutovského Dětského domova. Ti se mohou těšit na dárky od deseti partnerů, kteří za každého dnešního diváka dají 1 Kč a pomohou jim tak zpříjemnit vánoční svátky.
Úvodní dvacetiminutovka se zprvu nesla v opatrném duchu a ani jedno z mužstev nechtělo brzy inkasovat. Sporadické náznaky šancí na obou stranách vyřešili v poklidu oba gólmani a nebo zasáhli obránci, jako tomu bylo například v 6. minutě při pokusu hostujícího Kolafy.

Sedmá minuta už byla gólová. Byli to domácí, kdo se radovali. Stanislav Mikšovic odpověděl na Malátovo vyzvání přesnou trefou podél levého betonu, 1:0. Další šance domácích už tak efektivní nebyly a tak udeřili Východočeši. Těsně po skončení přesilové hry se v polovině 11. minuty prosadil Miroslav Fišer. Jeden z hostujících forvardů nejprve vyslal na Horčičku nebezpečnou střelu, domácí brankář ji vyrazil přesně na Fišerovu hokejku a pro toho již nebyl problém skórovat, 1:1.

Hradečtí věděli, že se domácím přesilovky daří, ale přesto ve 13. a dvakrát v 17. minutě tuto výhodu chomutovským hokejistům darovali. Ve druhém případě se jednalo dokonce o pětiminutový trest s přídavkem do konce utkání pro Východočecha Černého za nebezpečný faul u mantinelu. Severočeši nepohrdli. V polovině 14. minuty neudržel Koutský střelu Radka Šípa a na začátku 19. minuty dopravil Milan Kostourek puk za bezmocného hradeckého brankáře a uzavřel skóre první třetiny, 3:1.

Kdo čekal, že bude druhá třetina bohatá na góly nebo pěkné hokejové momenty, ten byl jistě zklamán. Diváci viděli řadu nepřesností a soubojů u mantinelu. Bojovalo se o každý kus ledu a nikdo nedal nikomu nic zadarmo.

Velkou šanci na zvýšení náskoku mělo KLH v přesilovce z 30. minuty, ovšem „zámek“ Chomutova tíženou branku nepřinesl a tak udeřili Energetici. Byl to znovu Fišer, který rozvlnil ve 34. minutě síť za Horčičkou. Trefil se opět z dorážky. Domácí gólman se sice po puku šikovně natahoval, ale na hradeckého útočníka přeci jen nevyzrál, 3:2.

Druhé dějství se dohrávalo u mantinelů. Zakázaná uvolnění, nepřesné pasy a výjimečná založení útočné akce - to byl obraz hry. Z hokeje v druhé třetině museli domácí fanoušky bolet oči.

Závěrečná třetina mnoho změn nepřinesla. Chomutovští za každou cenu drží příznivý výsledek a hradečtí svou nemohoucností zakončit pomáhají domácím k zisku třech bodů.

Obrovskou šanci ke srovnání stavu měl v 50. minutě hradecký Tvrzník, ale na Horčičku ani na třikrát nevyzrál. Královehradečtí jsou ve třetí třetině aktivnější, lépe bruslí a kombinují, ovšem k zakončení se nedostávají. Chomutov si zkušeně drží zisk tří bodů.

Nervy drásající bitva vrcholí 35 sekund před koncem, kdy hlavní rozhodčí posílá KLH do čtyřech a Energetici odvolávají svého strážce svatyně. Ani dva muži navíc však Východočechům nestačí ke vstřelení branky a tak těžký zápas končí vydřenou výhrou 3:2 pro KLH Chomutov.

Vladimír Petrovka (trenér Chomutova): „Začátek utkání jsme zvládli skvěle, dali jsme branky, vedli 3:1. Druhá část utkání byla z naší strany asi nejhorší za celý průběh zápasu. Hosté se díky přesilovým hrám dostali do tempa a v danou chvíli nás podržel Luboš Horčička. Ve třetí třetině jsme se soustředili na to, abychom udrželi vedení, což se nám povedlo.“

Trenéra Hradce Králové se nepodařilo zastihnout.