Galský kohout po tuhém boji na kolenou

Napsal 20.08.2005 Libor Kult
C h o m u t o v - Kdo z chomutovských fanoušků čekal v zápase s reprezentačním výběrem Francie selanku a mnoho gólů, byl uspokojen jen z poloviny. Na ledě se odehrávalo drama se vším všudy. Duelu nechyběl spád, tvrdé souboje u mantinelu, góly ani boxerská vložka. Domácí diváci nakonec odcházeli spokojeni, neboť festival využitých přesilových her, ve který se utkání změnilo, dopadl lépe pro jejich miláčky. Ti nejprve vedli, ale poté neustále dotahovali místy i dvoubrankový náskok soupeře. Vše nakonec rozhodla přesná trefa Martina Szakala minutu a tři vteřiny před koncem.
7.kolo so 20.8.2005
6:5(1:1, 2:2, 3:2)
FRA
Podolka - Révay, Šulc Jakub, Martínek, Boháček, Szakal, Černý, Kocek, Trefný - Boušek, Šíp, Pražák - Stavenský, Šulc Jan, Polanský - Řepík, Kostourek, Chyba - Buchal, Mikšovic, Malát
Francie
Figved (31.Burnet) - Besch, Quessandier, Pousset, Amar, Favarin, Prunet - Bellemare, Chauvel, Desrosiers - Geffroy, Marcos, Lacroix - Zwikel, Coqueux, Hecquefeuille - Bachelet, Daramy, Dostál

Střetnutí s francouzskou reprezentací vůbec nepřipomínalo hru kočky s myší, jak si možná někteří z řad domácích fandů představovali. Svěřenci finských trenérů dobře bruslili, důrazně bránili a nepříjemně forčekovali. Chomutovská obrana nepůsobila právě nejjistějším dojmem a občas musela rozjeté Francouze zastavovat pouze za cenu faulů. Zbytečnou nervozitu na led i do hlediště vnášel nešťastnými výroky hlavní sudí.

Rychleji ze sebe nervozitu setřásli hosté, k čemuž jim pomohla i první přesilová hra, kterou si vyzkoušeli od poloviny druhé minuty. V ní se před brankou neprosadili Geffroy ani Dostál, Besch od modré jen vyprášil Podolkovy betony. Během oslabení se před branku natlačil také Boušek, ale jeho pokus gólman vyrazil a Šíp nezasáhl kotouč ze vzduchu.

V 5.minutě našel Daramy na levém křídle obránce Quessandiera, jehož pokus zastavil Podolkův chránič. Následující okamžiky patřili Chomutovským. V 7.minutě to zkoušel objetím branky Buchal, ale stejně jako Pražák o několik vteřin později neuspěl. V 10.minutě se neujala ani Kostourkova teč, a tak se skóre poprvé měnilo až v minutě následující. V početní převaze napřáhl na modré Kocek a Stanislav Mikšovic svou tečí usměrnil puk na Figvedova záda – 1:0. Ve 14.minutě zastavil nadějnou akci Mikšovice faul. Nedovolený zákrok však domácí hokejisté brankou nepotrestali.

Vyrovnání přišlo krátce po skončení přesilovky. Xavier Daramy donutil Kocka k chybě, obral ho o puk a po samostatné akci zavěsil – 1:1. V 17.minutě Lacroix promeškal vhodný okamžik na střelu. Když se v poslední minutě třetiny neujali ani přesilovkové pokusy Kocka, odcházala obě mužstva do kabin za smírného stavu.

Úvod druhého dějství znamenal pohromu pro domácí. Několikrát porušili pravidla, za což pykali v dlouhém oslabení 3 proti 5. Poprvé toho hosté využili ve 22.minutě. Po kombinaci spoluhráčů zakončoval na hranici brankoviště Simon Lacroix – 1:2. Tento gól zrušil jeden z trestů Severočechů, avšak nevýhoda dvou mužů pro ně pokračovala. V oslabení ve 23.minutě neproměnila dvojice Jan Šulc-Kostourek únik, propadla v útočném pásmu a soupeř toho využil. Julien Desrosiers zvýšil vedení „mušketýrů” – 1:3.

Od 27.minuty dostali také Chomutovští výhodu přesilovky 5 na 3. Během ní pádil sám na gólmana Ladislav Boušek. Defenziva ho zastavil nedovoleně a rozhodčí nařídil trestné střílení. K jeho exekuci se postavil ten, který jej vybojoval. Figvedovy betony bylo však proti změně skóre. To se pohnulo až šest sekund před vypršením početní převahy. Petr Martínek propálil vše, co mu stálo v cestě – 2:3. V pokračující početní převaze hasil požár před Podolkou obětavým pádem Jakub Šulc. Srovnání stavu zařídila akce ze 31.minuty. Černý našel křížnou přihrávku přes útočné pásmo Libora Řepíka, který ji zužitkoval střelou do protipohybu brankáře – 3:3.

Poté domácí přežili bez úhony další z řady oslabení, po němž hrozili dalšími útočními výpady. Na začátku 35.minuty měl Burnet plné ruce práce se Stavenského pokusem, ale puk za své záda nepustil. Stejně tak tomu bylo i v případě Pražákovy teče v téže minutě. Ke konci prostředního hracího období získali Francouzi výhodu přesilovky v délce dvou minut a 40 vteřin, s níž naložili nedobře. I po dvou třetinách svítil na ukazateli nerozhodný stav.

Na počátku závěrečného dějství dohrávali hosté početní výhodu, kterou ukončila přihrávka Juliena Desrosierse, jež skončila po teči domácí obrany v síti – 3:4. Konec 42.minuty byl ve znamení tlaku domácích, kteří svého soka přikovali v jeho obranném pásmu. Při ponechané výhodě Stanislav Mikšovic po spolupráci s Kostourkem opět dotáhl náskok hostí – 4:4.

Ve 45.minutě Chomutovští znovu přimáčkli Francouze k jejich svatyni, ale výsledkem byl jen Chybova tyč. Poté přišla boxerská vložka, jejímž jasným vítězem byl Josef Révay. Odměnou mu byl nejen potlesk publika, ale i čtyřminutový pobyt na trestné lavici. Stejně dopadl i poražený. Po vyloučení dalšího z potomků statečných Galů se naskytla Severočechům příležitost jít do vedení. V oslabení však ujel Desrosiers, obkroužil branku a Olivier Coqueux neměl potíže dokončit dílo zkázy – 4:5.

Szakalovu bombu ze 49.minuty Burnet jen vyrazil před sebe, kde byl osamocený Kostourek. Ten měl před sebou pouze prázdnou svatyni hostí, ale jeho pokus skončil na břevně. Po málo nebezpečné přesilovce hostí udeřili svěřenci trenéra Kýhose. V 54.minutě se ujala přesilovková rána Radka Šípa – 5:5. Za další dvě minuty darovali domácí Francouzům dvojnásobnou přesilovku. V ní dobýval Podolkovu branku především Coqueux, ale jeho pokusy pozorný gólman zneškodnil.

Rozuzlení přinesl konec 59.minuty. Nejprve se vylučovala na obou stranách a mělo se pokračovat 4 na 4. Chomutovští však protahovali své střídaní jak jen to šlo. Čárový rozhodčí už se skláněl na vhazování, když domácí beci teprve přeskakovali hrazení. Mikšovic buly vyhrál a Martin Szakal napálil kotouč rovnou z jízdy ze střídačky – 6:5. Oddechový čas ani hra bez brankáře už Francouzům nepomohly. Ti tak prohráli i další duel v Česku.