Piráti jsou zpět v extralize! Slavii zdolali v prodloužení a poslali ji do první ligy

Napsal 17.04.2015 Miroslav Kučera
C h o m u t o v - Jedenácté kolo baráže mohlo rozhodnout o příštích účastnících extraligy. Ačkoliv Piráti prohrávali, dokázali vyrovnat a později se také dostali do vedení. To jim ale nevydrželo a utkání dospělo do prodloužení, ve kterém vystřelil postup Pirátů Martin Rýgl, který zároveň poslal Slavii do první ligy.
BAR11 pá 17.4.2015
3:2p(1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)
SLA
Kopřiva – Rutta, Skinner, Rýgl, Drtina, Šulák, Toman, Bartejs – Hovorka, Gajovský, Hřebejk – Květoň D., Růžička V., Kaše O. – McGregor, Dušek, Květoň L. – Račuk, Chlouba, Šagát – Veselý
Slavia
Furch – Štich, A. Růžička, Šulc, Knot, Kolařík, Novák, Šenkeřík, Drahorád – Sklenář, Vas, Bednář – Doležal, Vlasák, Holec – Kolář, Pletka, Stránský – Poletín, Andres, Babka

17. Hovorka (Rýgl, Hřebejk), 41. Hovorka (Hřebejk), 64. Rýgl (O. Kaše, Hovorka)
Slavia
2. Štich (Bednář, Vlasák), 51. Pletka (Vlasák, Bednář).

5:4
1:2
0:0
46:25

Úvod utkání příliš útočných akcí nenabídnul, oba týmy nechtěly udělat chybu. Za zmínku stojí pokus Gajovského, který proskočil mezi dvěma obránci, ale jeho střela zamířila pouze do připraveného Furcha. V deváté minutě mohl poslat Slavii do vedení Bednář, z mezikruží ale neprostřelil Kopřivu.

V jedenácté minutě měli hosté velkou příležitost ke skórování. Nejprve byl vyloučen Šagát a poté i Rýgl. Hostující Slavia dvojnásobnou přesilovou hru dokázala využít. David Štich vypálil od modré čáry a kotouč propadl až za záda Kopřivy - 0:1.

Vedení hostů ale netrvalo příliš dlouho. V sedmnácté minutě přihrával Rýgl na zcela volného Marka Hovorku, před kterým byl již jen obránce. Domácí kanonýr se nemýlil a přesnou ranou poslal kotouč do sítě - 1:1. Do šaten se tak odcházelo za vyrovnaného stavu.

Na začátku druhé periody hráli hosté přesilovou hru, ve které ale takřka neohrozili branku Kopřivy. Poté se ocitl v dobré příležitosti Šagát, ale neprostřelil celou baráž výborně chytajícího Furcha.

Piráti poté hráli třikrát v početní výhodě, ale kýženou branku nedokázali vsítit. Nejblíže byl Hřebejk, který tečoval střelu Rutty, ale kotouč si cestu mezi tři tyče nenašel. Ve druhé části tak vyprodaná SD ARÉNA branku neviděla.

Na začátku třetí části dohrávali Piráti přesilovou hru. Marek Hovorka se zmocnil kotouče, popojel na svůj oblíbený levý kruh a střelou zápěstím prostřelil Furcha - 2:1. Piráti mohli přidat i třetí branku, ale Furch v brance Slavie odolával.

V jednapadesáté minutě se nakonec radovali hosté. Ve dvojnásobné přesilovce hosté vyšachovali domácí obranu, Václav Pletka dostal přihrávku mezi kruhy, kde byl zcela sám, a přesnou střelou vyrovnal - 2:2.

Oba týmy nechtěly udělat osudovou chybu v závěru základní hrací doby. Velikou šanci měl ale Ondřej Kaše, který tečoval kotouč těsně před hostujícím brankářem, černá guma ale vyjela zpoza Furchovo betonů a zamířila mimo tři tyče. Tři třetiny o vítězi tedy nerozhodli a následovalo pětiminutové prodloužení.

V tom byli aktivnější Piráti, kteří drželi kotouč na holích. Katem Slavie se nakonec stal Martin Rýgl, který dostal ideální přihrávku na pravou stranu a tváří v tvář Furchovi poslal Piráty mezi hokejovou elitu. A jelikož Olomouc v souběžně hraném utkání porazila Motor, Slavia sestupuje do první ligy.

Aleš Totter (Chomutov): „Myslím, že na obou týmech bylo vidět odhodlání a že se hraje o všechno. Myslím, že jsme měli tu „výhodu“, že jsme měli ještě v záloze utkání s Olomoucí, Slavia hrála o všechno. První klíčový moment bylo vyrovnání tři minuty před koncem první třetiny. Pak to bylo hodně o druhém gólu. Už jsme věřili, že to uhrajeme na 2:1, pak ale přišlo vyloučení do tří a vyrovnání soupeře. To byl druhý důležitý moment, že jsme zůstali stále aktivní. Říkali jsme si, že v prodloužení jdeme pro ten druhý bod, že nebudeme spoléhat na nájezdy. Nakonec se to ukázalo jako důležité a rozhodující. Vjeli jsme tam do volného prostoru díky aktivitě všech čtyř hráčů a rozhodli jsme krásnou střelou. Potom byla ještě větší euforie, než kdybychom vyhráli v základní hrací době, protože najednou ten gól odstartuje všechny emoce a myslím si, že jsme udělali Chomutovu a těm fanouškům radost, když je vidíte, jak mají slzy v očích a čekali na to celou sezónu. Není lehké se hned po roce v první lize dostat zpět do extraligy, Mladá Boleslav to hrála dvě sezóny.“

Josef Beránek (Slavia): „Myslím, že jsme odehráli dobré utkání, ale asi to nebylo dost na to, aby to stačilo.“