Piráti po vyrovnaném průběhu padli s Olomoucí až v samostatných nájezdech

Napsal 29.03.2013 Miroslav Kučera
C h o m u t o v - Ve třetím kole barážové skupiny o extraligu zavítala Olomouc na led Pirátů z Chomutova. Po dvou bezbrankových třetinách se hosté ujali vedení, domácí ale dokázali vyrovnat. O vítězi nerozhodlo ani prodloužení, na řadu tak přišly samostatné nájezdy. V těch byl jako jediný Úspěšný hostující Lukáš Kucsera a zařídil tak výhru Olomouce.
BAR3 (ČT Sport) pá 29.3.2013
1:2sn(0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
OLO
Hanuljak – Pavlas, Mrázek, Palin, Bartejs, Rutta, Trefný, Rýgl, Stehlík – Hruška, Divíšek, Kubinčák – Hřebejk, Kraft, Šagát – Důras, Sikora, Hromas – Káňa, Kůs, Procházka
Olomouc
Kašík – Ondrušek, Bartoň, Staněk, Kříž, Valenta, Kadela, Lhotský, Janáček – Kucsera, Řípa, Diviš – Vodný, Kolouch, Rác – Selingr, Herman, Kucharczyk – Hampl, Ministr, Králík

4871

První velká šance byla k vidění už po minutě a půl hry. Michal Důras dostal před branku přesnou přihrávku, ale z dobré pozice nedokázal ani trefit branku. Hned v zápětí byl za podražení vyloučený Jakub Trefný a Olomouc měla tedy výhodu přesilové hry. Během početní výhody Olomouc dokázala Piráty zmáčknout a vytvořit si slušné gólové příležitosti, které však bezchybně kryl připravený Miroslav Hanuljak. Možnost zahrát si přesilovou hru měli také domácí a nebyli daleko od vstřelené branky. Po střele Jana Rutty skákal odražený kotouč před odkrytou brankou, ale Karel Hromas ho trefit nedokázal. V další výraznější šanci se objevil opět Karel Hromas, který přečíslení dva na jednoho řešil střelou, ale na Libora Kašíka nevyzrál. Blízko vstřelené brance byli také v patnácté minutě hráči Olomouce. Martin Janáček tečoval před brankou nahazovanou střelu a Miroslav Hanuljak vytěsnil kotouč mimo tři tyče na poslední chvíli. V dalším průběhu první třetiny již nebyla k vidění žádná nebezpečnější akce. A tak se po první třetině, ve které měli jasně navrch domácí Piráti, šlo do šaten za nepozměněného stavu 0:0.

První vážnější akce ve druhé třetině byla vidět ve dvaadvacáté minutě a byl to opět Karel Hromas, který se v ní objevil. Po řadě nepřesností obou týmů se kotouč dostal právě k Hromasovi, a ten z pozice mezikruží vyslal pohotovou střelu, ale trefil pouze rameno brankáře Kašíka. O tři minuty později byli pořádné horko naopak domácím Pirátům. To když se brankář Miroslav Hanuljak špatně dohodl se svými obránci, kteří nechali ležet kotouč za brankou. Pro puk si sjel olomoucký Roman Rác, probil se až před branku soupeře a jen těsně minul svatyni Miroslava Hanuljaka. Slibnou možnost otevřít skóre utkání měl v polovině utkání David Hruška. Po narážečce s Vojtěchem Kubinčákem se na chvíli ocitl sám před Liborem Kašíkem, trefil však jen jeho hruď a stav zůstal stejný. Pět minut před koncem druhého dějství se z kruhů snažil prosadit zkušený Tomáš Divíšek. Opět ale zvítězilo dravé mládí nad zkušeností a jistý Kašík zůstal i nadále nepřekonán. V závěru druhé třetiny hráli olomoučtí ještě přesilovou hru. V níž však nedokázali nic vymyslet a i po druhé třetině byl stav 0:0. Druhé dějství bylo prakticky stejné jako první. Navrch měli jasně extraligový Piráti a Olomouc se kromě pár střel k ničemu vážnému nedostala. Ani Piráti se ale nedokázali prosadit, a to především díky perfektnímu Liboru Kašíkovi, který držel Olomouc nad vodou bezchybnými zákroky.

Ve třetí třetině přišlo konečně to, na co všichni čekali, bohužel se však neradovali domácí. Olomouc dohrávala přesilovou hru, kterou si přenesla z druhé třetiny a potom, co Piráti nedokázali vyhodit kotouč se do rány od modré opřel kapitán Olomouce Jakub Bartoň a trefil se přesně mezi betony Miroslava Hanuljaka. Chomutov se tlačil za vyrovnáním a měl k tomu velmi dobrou příležitost. Ve třiačtyřicáté minutě Martin Šagát řešil přečíslení dva na jednoho přihrávkou na Milana Krafta, kterého rychlým přesunem vychytal znovu připravený Libor Kašík. O dvě minuty později se domácí prodrali opět do přečíslení dvou útočníků proti jedinému obránci soupeře. Milan Kraft figuroval v této akci tentokrát jako nahrávající a naservíroval puk přesně na hůl Vojtěchu Kubinčákovi, a ten nechytatelnou ranou do pravého horního rohu vyrovnal na 1:1. Po vyrovnávající brance se Piráti opět zvedli a začali svému soupeři pořádně motat hlavu. Olomouc se dostala do pozice spíše přihlížejícího týmu a vyrovnaný stav držela jen díky famóznímu brankáři Liboru Kašíkovi, který během následujících minut chytil několik tutovek Pirátů. V devětačtyřicáté minutě mohli jít však do vedení opět hosté. Bývalý chomutovský hráč Richard Diviš dostal přes celé hřiště až na modrou čáru na milimetr přesný pas a uháněl sám na chomutovskou branku. Jeho blafák Miroslav Hanuljak skvěle přečetl a v pravou chvíli Richardu Divišovi vypíchl kotouč z hole. O minutu později mohl svou druhou branku v utkání přidat Vojtěch Kubinčák. Bohužel ani nadvakrát nedokázal zvednout kotouč přes ležícího Kašíka. Za malou chvíli se řídil od pravého mantinelu sám na olomouckou branku Milan Kraft. Trefil pouze boční síť branky. Olomouc mohla dvě minuty před koncem třetí třetiny strhnout vítězství na svou stranu. Vyloučen byl domácí David Hruška na dvě minuty za faul vysokou holí, Olomouc však početní výhodu využít nedokázala a na řadu přišlo prodloužení.

Po dvou minutách probíhajícího prodloužení si opravdovou tutovku vytvořil Marek Sikora. Sebral kotouč ve středním pásmu, dlouhou kličkou objel olomoucké obránce, vymíchal i brankáře Kašíka, ale zasunout kotouč do odkryté klece nestihl, jelikož mu jeden z hostujících obránců na poslední chvíli vypíchl kotouč. Nic jiného, co by stálo za zmínku se během prodloužení neudálo a o vítězi musely rozhodnou samostatné nájezdy. V těch si jediný proměněný nájezd připsal olomoucký Lukáš Kucsera a Olomouc si díky jeho trefě odvezl z Chomutova velice cenné dva body.

Jiří Čelanský (Piráti Chomutov): "Hráli jsme aktivně, hráli jsme to, co jsme chtěli hrát. Bohužel jsme doplatili na produktivitu. Zápas z naší strany nic nepostrádal, jedině dát o gól víc." Petr Fiala (Olomouc): "Přijeli jsme sem s více defenzivní taktikou, tady nemůžeme hrát hokej nahoru dolů. Soupeř až tak moc šancí neměl. Dostali jsme se do vedení díky využité přesilovce, pak jsme v euforii udělali chybu a domácí se poprvé v zápase dostali do přečíslení, které proměnili a vyrovnali. Poté jsme měli pětiminutový výpadek umocněný přesilovkou domácích, kdy to tam lítalo a my měli štěstí. Nájezdy jsou už vabank, tam je jedno, jestli hrají mezi sebou extraligové týmy nebo tým z první ligy. Tam už záleží na maličkostech, jednou to vyjde, jednou nevyjde."