Piráti prohráli počtvrté v řadě, nad jejich síly byl i Třinec

Napsal 03.11.2013 Jan Řápek, Petr Horčička
C h o m u t o v - Piráti nezažívají úspěšné období. V rámci 18. kola Tipsport extraligy přivítali na svém ledě tým HC Oceláři Třinec. Třinečtí vstoupili do zápasu jednoznačně lépe, když šli do vedení již ve druhé minutě utkání. Chomutovští svému soupeři úplně nestíhali a nakonec mu dovolili skórovat celkem pětkrát. Světlou stránkou je, že se podařilo i dvakrát skórovat. V sedmatřicáté minutě se prosadil Jaroslav Svoboda, v závěru pak snižoval Jozef Balej. Svěřenci trenéra Jiřího Čelanského prohráli počtvrté v řadě a trápení Pirátů tak pokračuje.
18. (ČT Sport) ne 3.11.2013
2:5(0:2, 1:2, 1:1)
TRI
Kostúr – Malec, Krstev, Rutta, Mrázek, Šulák, Kučný, Bartejs – Hřebejk, Divíšek, Svoboda – Hruška, Bartečko, Kubinčák – Balej, Sikora, Šagát – Kaše, Kämpf, Račuk
Třinec
Hrubec – Galvas, Hrabal, Linhart, Roth, Kania, Zíb, Foltýn – Zagrapan, Bonk, Růžička – Adamský, Polanský, Orsava – Varaďa, Peterek, Květoň – Rufer, Rákos, Matuš

37. Svoboda (Bartečko), 59. Balej (Mrázek)
Třinec
2. Růžička (Zagrapan, Bonk), 5. Polanský (Orsvava), 25. Orsava (Polanský, Roth), 30. Růžička

5:3
2:1
0:0
47:32
2048

Snový vstup do utkání v podání Ocelářů

Na domácích hráčích byla od začátku zápasu vidět patrná nervozita. Ve třech předchozích zápasech totiž nezískali ani bod, navíc v nich dokázali vstřelit pouhou jednu branku.

Toho dokázali znamenitě využít třinečtí Oceláři, kteří dostali hned v první minutě možnost početní výhody, kterou svěřenci trenéra Jiřího Kalouse dokonale využili. Ve druhé minutě procedil puk za záda Kostúra kanonýr Martin Růžička, jehož gól musel nakonec potvrdit videorozhodčí.

Domácí hokejisty tento gól zřejmě rozhodil, protože v páté minutě bylo pro Severočechy ještě hůř. Hosté, po hrubce domácích ve středu hřiště, postupovali dva na jednoho a radovali se podruhé. Orsava přesně našel najíždějícího si Jiřího Polanského, který poslal hráče v červených dresech do dvoubrankového vedení.

V desáté minutě byl hodně blízko vyrovnání Balej, ten ale na brankáře Hrubce nevyzrál. Chvíli po něm se octli ve velké šanci Bartečko se zakončujícím Hruškou, ale ani tato akce gólem neskončila. To bylo z úvodní části hry takřka vše.

Další dvě branky hostů položily domácí do kolen

Do prostřední části zápasu lépe vstoupili domácí, vyloženě gólovou šanci si ale nevytvořili. A tak znovu zaúřadovali hosté. S vědomím dvoubrankového vedení si i více dovolovali, což ve 25. minutě prokázal Jakub Orsava, který si vychutnal chomutovskou obranu a hledal najíždějícího mu spoluhráče, ale puk si srazil do vlastní branky jeden z domácích beků. Této akci předcházela ještě akce Polanského, po jehož střele zazvonila tyč.

Vzápětí mohl odpovědět Bartečko, ale ani on na Hrubce nevyzrál. Domácí věděli, že pokud nevstřelí rychlou kontaktní branku, tak hostům na cestu domů přibalí plný bodový zisk. Další šance si ale nadále vytvářeli Třinečtí. Závar před chomutovskou brankou mohl využít ke čtvrté vstřelené brance Martin Růžička, domácí obrana ale stála proti a dostala puk do bezpečí.

Minutu před tím, než se zápas přehoupl do své druhé poloviny, postupoval tváří v tvář chomutovskému brankáři Orsava. Ten byl ale před zakončením faulován, a možná i proto nezakončil tak, jak by chtěl. To ovšem neměnilo nic na tom, Kučný po tomto zákroku putoval na trestnou lavici.

Domácí obránce tak znovu nahrál do karet Ocelářům, kteří dokázali nabídnutou početní výhodu proměnit ve čtvrtou vstřelenou branku. O tu se znovu postaral kanonýr Martin Růžička, jenž přidal svou druhou branku v tomto utkání.

Tři minuty před koncem druhé části se dostal do zakončení kapitán Bartečko, ten ovšem nastřelil pouze konstrukci Hrubcovy branky. O chvíli později už se domácí radovali. Z levého kruhu se prosadil Jaroslav Svoboda, jenž snížil na 1:4.

Pátý gól Ocelářů definitivně rozhodl o jejich vítězství

Třetí třetinu zahájily protestní pokřiky domácích fanoušků, kteří žádali odstoupení chomutovského trenéra. To zřejmě moc nepřidalo ani samotným hráčům domácího celku, kteří ve 42. minutě inkasovali pátou branku. O tu se postaral David Květoň, jenž prostřelil Kostúra rychlou střelou z pravého kruhu.

Deset minut před koncem utkání byla hra na pár minut přerušena, na ledě zůstal ležet třinecký obránce Zíb. Ten byl z ledu nakonec odvezen na nosítkách a věřme, že bude brzy v pořádku.

V 55. minutě mohl navíc přidat šestou branku po pohledné akci Adamský, ale Kostúr byl včas na správném místě. V závěru zápasu pak sice snížil Jozef Balej, ale na tom, že si Třinečtí odvezou tři body, nic nezměnil ani on.

Piráti tak padli počtvrté v řadě, naopak Oceláři prodloužili šňůru vítězných zápasů na tři. Hosté budou mít v době reprezentační přestávky příjemné starosti, to se ovšem nedá říci o domácích, kteří budou mít opačné starosti.

Další zápas Pirátů je na programu až po reprezentační přestávce, Severočeši se 13. listopadu představí v O2 aréně, kde vyzvou pražskou Slavii.

Jiří Čelanský (Piráti Chomutov): „Zaspali jsme úvod utkání a v páté minutě prohrávali už o dvě branky. Proti takto zkušenému mančaftu už se výsledek dohání hodně ztěžka. Trochu se to k nám otáčí zády a i z těch nejvyloženějších šancí nám to tam nespadne. Věřím, že nám trochu pomůže i reprezentační přestávka, ale především se z toho musíme vyhrabat sami.“

Pavel Marek (HC Oceláři Třinec): „Výsledek neodpovídá průběhu zápasu, který byl pro nás hodně těžký. Do vedení jsme se dostali poměrně šťastně, a když jsme přidali druhý gól, tak jsme začali hrát lehkovážně. Kdyby nás v této fázi hry nepodržel brankář, tak domácí mohli stav zápasu klidně otočit. Ve druhé třetině už jsme se zlepšili a hráli pozorněji do defenzivy. Podařilo se nám využít další šance a v prostřední části hry se to definitivně zlomilo. Jsme nesmírně šťastní, že si z Chomutova odvážíme tři body.“