Piráti v baráži poprvé prohráli, Olomouc rozhodla minutu a půl před koncem

Napsal 01.04.2014 Kryštof Kousal, Michal Sobecký
O l o m o u c / C h o m u t o v - A-tým Pirátů napodobil ve svém čtvrtém barážovém zápase své juniory, kteří v Litvínově prohráli shodně 2:3. V Olomouci se do vedení dostali v 6. minutě domácí, a to díky proměněnému trestnému střílení Marosze. O vyrovnání se po pěti minutách postaral David Kämpf. Kohouti znovu odskočili ve druhé třetině brankou Švaňhala, ale za Piráty opět srovnal Karel Hromas. Rozuzlení přinesl minutu a 24 sekund před koncem gól David Ostřížka a Olomouc se tak dostala do čela barážové tabulky.
BAR4 út 1.4.2014
OLO
3:2(1:1, 1:1, 1:0)
Olomouc
Halász (Vošvrda) – Cartelli, Jaroměřský, Houdek, Ondrušek, Bartoň (C), Staněk, Kadela – Kucharczyk, Ostřížek, Selingr – Pekr, Rác, Vodný – Marosz, Knotek, Herman – Jergl, Diviš, Švaňhal.
Růžička (Kostúr) – Malec, Stehlík, Jass, Mrázek, Havel, Krstev, Bartejs – Balej, Svoboda, Bartečko (C) – Hruška, Gajovský, Kubinčák – Šagát, Kämpf, Hromas –Jíra, Sikora, Račuk.

Olomouc
6. Marosz (TS), 24. Švaňhal (Jergl), 59. Ostřížek (Jaroměřský, Kucharczyk)
12. Kämpf (Hromas), 26. Hromas (Šagát)

5:3
0:0
0:0
21:24
4197

Do utkání vstoupili jako favorité hosté a snažili se to potvrdit už prvním vhazováním, které získali pro sebe. Stejně tak si Severočeši připsali také první střelu zápasu když Kampfovu zblokovanou střelu musel pokrýt Halász. Na druhé straně se naopak pokoušel na Růžičku vyzrát Staněk, ale ani ten se neprosadil. Hosté dokonce mohli mít na trestné lavici také prvního hráče. Ač však Bartejs srazil Švaňhala, na trestnou lavici byl poslán právě domácí útočník. Početní výhody si však hosté neužili. Nedokázali totiž výrazněji Halásze ohrozit. Život jim navíc znepříjemňoval Vodný s Ostřížkem a druhý jmenovaný si připsal i střelecký pokus. Hosté mohli nevyužití přesilovky litovat o to více, že brzy po jejím skončení inkasovali. Bartoň se sice ještě v páté minutě neprosadil a po něm ani Marosz. Ten byl však při průniku za obranu faulovaný a rozhodčí nařídil trestné střílení. K radosti fanoušků ho olomoucká dvaasedmdesátka proměnila a Rostislav Marosz se stal prvním střelcem utkání.

Inkasování branky donutilo Chomutov zvýšit aktivitu. Postupně se snažili prosadit Hruška a Svoboda, ani jednomu však nebylo přáno. Na druhé straně odpovídali Cartelli a především Herman, který z předbrankového prostoru ve stoprocentní šanci nedal. Nakonec se však prosadili Piráti. A autor úvodní střely souboje se tentokrát mohl radovat. David Kämpf se dostal po skrumáži k puku a z metrové vzdálenosti pro něj nebylo těžké trefit poloprázdnou branku. Zpět do vedení mohl ještě v první třetině dostat Olomouc Vodný, který ale z bezprostřední blízkosti branky nedal. A protože se pár desítek vteřin před sirénou neprosadil ani Krstev, odcházeli do šatny hráči za stavu 1:1.

Také ve druhé třetině si připsali úvodní střelecký pokus hosté, jejich kapitán však po objetí branky střílel bekhendem vedle. Poté ale Chomutovští zaspali ve středním pásmu a do úniku se dostal Pekr. Domácí útočník však puk poslal jen do náruče Růžičky. Stačily však dvě minuty hry a fanoušci mohli jásat podruhé. K puku se po nahrávce z kruhu dostal na vzdálenější tyči Ondřej Švaňhal, který si s pukem zamíchal a poslal ho do horních pater branky. Hosté však našli rychlou odpověď. Najetého Karla Hromase ukázkově našel jeho spoluhráč a nemýlil se. Olomouc po vyrovnání zatlačila, ale Staňkova dělovka ke kýženému efektu nevedla. Po jeho šanci však úřadovali především hosté. Kubinčák, Hruška a Balej, to jsou jen někteří z hráčů, kteří na straně Chomutova zkusili střelecké štěstí.

Ani oni však nepochodili. Stejně jako domácí. Ti ukázali, že početní výhody příliš nebudou ozdobou dnešního zápasu. Střely na Růžičku mířily především od modré. Přesto se do konce třetiny dočkali diváci ještě dvou velkých šancí, po jedné na každé straně. Nejprve se ve 37. minutě nedokázal prosadit nadvakrát Marosz: po nastřelení boční sítě branky zamířil ještě o něco přesněji. Bohužel pro domácí však pouze do spojnice branky. Za hosty se naopak činil o minutu později Jaroslav Svoboda. Tentokrát však nečarovala branková konstrukce, ale Tomáš Halász, který nájezd zkušeného útočníka zastavil betonem.

Poslední třetina přinesla boj o každý centimetr ledu. Krásných akcí ubylo, naopak se stále častěji objevovali ostřejší souboje u mantinelu. Začátek třetí periody tak ale nevypadal. Hned zkraje se dostali hosté do přečíslení, ale Kubinčák po nahrávce od Gajovského neuspěl. Stačila chvilka a hra se přesunula na druhou stranu. Diviš způsobil nahrávkou před branku zmatek, který ještě umocnili dorážející Jergl se Švaňhalem. Expardubický brankář si však dokázal poradit. Pasáže plné nepřesností a soubojů střídaly nebezpečné střely. Velmi blízko vstřelení branky byl Rác, ale v cestě jeho bekhendové střele stála tyč. Za Chomutov zahrozili zase Balej, Malec a dvakrát Šagát. Jeho druhou střelu však dokázal zneškodnit na poslední chvíli Vodný.

Padesátá minuta utkání se přiblížila, po té minula a vypadalo to, že domácí tým se nikam už hnát nebude a je spokojený alespoň s bodem. Tyto úvahy však v 56. minutě vzaly za své. Nejprve svou tečí zamířil puk těsně mimo tři tyče Diviš, chvíli po něm nastřelil masku brankáře Marosz. Pro Olomoučany ale platilo ,,Do třetice všeho nejlepšího." Na Růžičku zamířil své nahození Jaroměřský. To pro chomutovského brankáře ještě nemusel být problém. Jenže to by pár metrů před ním nesměl puk tečovat David Ostřížek, který ze vzduchu poslal puk za brankovou čáru. Severočeši měli najednou málo času a odhodlali se pro hru bez brankáře. Ta jim sice přinesla velký tlak, ale nakonec bez gólového efektu. Kohouti dokázali těsné vedení uhájit a připisují si další tři body do barážové tabulce, v níž se aktuálně nacházejí na samotné špici.

Jiří Dopita (HC Olomouc): „Myslím si, že to nebylo zase až tak pohledné utkání. Bylo takové odbojované. Jsme samozřejmě rádi za tři body. My se na ten zápas samozřejmě podíváme, nějaké chyby tam byly. První i druhý gól jsme inkasovali po úplně zbytečných chybách a další šance, co soupeř měl, naštěstí Tomáš chytl. My jsme ale věřili, že to zvládneme, protože se nám zdálo, že Chomutovu docházejí ve třetí třetině síly. Pak tam přišla z naší strany šťastná teč, ale i to se počítá a pro nás jsou to důležité tři body.“

Jaroslav Beck (Piráti Chomutov): „Prohráli jsme zápas číslo čtyři z dvanácti a to je v této fázi jasná skutečnost. Musíme si dát pozor na další zápas doma. Neměli jsme tak dobrý pohyb, nevydrželi jsme v důrazu, nebyli jsme tak trpěliví. Něco tomu zápasu chybělo a je to věcí domácího rozboru a přípravy na další utkání.“