Ml. Dorost - reportáž

Piráti vysoko podlehli Spartě a přepustili jí čtvrté místo

Napsal 27.01.2018 Libor Kult, Marek Douda
C h o m u t o v - V jedenáctém kole nadstavbové skupiny A hostili mladší dorostenci Pirátů na domácím ledě pražskou Spartu. Pražané si hned v úvodním dějství vypracovali třígólový náskok, který ve zbytku utkání přes snížení Pirátů nadále navyšovali. Svěřenci trenérů Pastyříka s Petrovkou nakonec padli šestigólovým rozdílem a přepustili soupeři čtvrté místo v tabulce nadstavby ELIOD extraligy mladšího dorostu.
N11 so 27.1.2018
1:7(0:3, 1:2, 0:2)
SPA
Stuchlík (21. Šatný) – Němec, Petrásek, Holec, Pöschl, Vaněk, Kovár, Martínek, Klika – Spudich, Králíček, Urych, Príhoda, Jiří Kulich, Prokeš, Döring, Štefančík, Holka, Vrhel
Sparta
Krbeček – Zemčenkov, Hamara, Ducháč, Gurjevskij, Adam – Kubánek, Adamec, Krupička, Broš, Slavíček, Vitouch, Tomek, Theimer, Kuracina

22. Jiří Kulich (Holka, Štefančík)
Sparta
3. Adamec (Kubánek, Slavíček), 19. Broš (Adamec, Slavíček), 19. Krupička (Tomek, Adam), 22. Gurjevskij (Tomek, Zemčenkov), 32. Kuracina (Gurjevskij), 41. Slavíček (Adamec, Broš), 59. Slavíček

3:5
0:2
0:0
18:40
60
Folk – Kurtin, Beneš

Oba celky vlétly do utkání velice živě a otevření gólového účtu přišlo již po třech minutách hry. Stuchlík v brance Pirátů neudržel Adamcovu střelu a Sparta poté z nepřehledné situace vytěžila branku. Kubánek našel v hloučku hráčů Andreje Adamce, jenž bezprostředně před brankářem nezaváhal – 0:1. Mladší dorostenci si o necelé dvě minuty později zahráli přesilovku, ale paradoxně aktivnější byli hosté. Kubánek se prokličkoval až před Stuchlíka, ale chomutovský mladíček byl pozorný. Chomutov měl nemalé problémy v útočné fázi, což se ovšem nedalo říct o soupeři.

V polovině 14. minuty si Theimer vyjel sám proti Stuchlíkovi, ale brankář si poradil i s následnou dorážkou. Sparťanská aktivita neustávala, když gólman Pirátů o tři minuty později čelil náporu dvojice Zemčenkov a Gurjevskij, ale Chomutov i přes nejisté zákroky Stuchlíka podruhé neinkasoval. Další gólová radost Pražanů nastala dvě minuty před koncem třetiny, kdy se Sparta prosadila hned dvakrát. Nejprve na začátku 19. minuty posunul Adamec puk zpoza branky na volného Josefa Broše – 0:2. Následně si Jan Krupička v polovině shodné minuty objel domácí klec a procpal puk skulinkou u levé tyčky – 0:3.

Před začátkem druhé třetiny Piráti zaveleli ke změně brankářského postu a mladší dorostenci Chomutova, nově se Šťastným v zádech, na úvod dějství snížili. Během chomutovského tlaku se před brankou nejlépe zorientoval Jiří Kulich, který ranou z první vykřesal šanci pro Severočechy – 1:3. Gólová radost ovšem rychle skončila, když Nikita Gurjevskij dostal na modré puk do jízdy a neomylně zacílil do horní části pirátské svatyně – 1:4. Sparta se posléze ozvala během vlastního oslabení, ale tandem Theimer–Kuracina v nadějném přečíslení selhal. V šanci na druhé straně prostřelil Vrhel puk za brankáře Krbečka, ale kotouč nepřešel čáru.

Ve 32. minutě vlétl Matěj Kuracina v samostatném úniku do pirátského pásma a střelou mezi betony nachytal gólmana. – 1:5. V další ofenzivní snaze Sparty dvě minuty poté si Tomek střelou z vrcholu pravého kruhu nepřišel na Šatného vyrážečku. Chomutov se stále snažil propracovat do zakončení, ale bezúspěšně. Hra dále pokračovala bez kloudných šancí na obou stranách, což platilo až do 40. minuty. V posledních vteřinách čelil mladší dorost Chomutova oslabení po faulu Holky, které pokračovalo taktéž na začátku závěrečné periody.

Po půl minutě poslední části se počet hráčů předčasně srovnal. Bekhendovou střelu Josefa Slavíčka Šatný včas vytěsnil, avšak vyražený puk si Pirát Vaněk nešťastně srazil do vlastní sítě – 1:6. Z protiakce vzal Vrhel zodpovědnost na sebe, ale těsně napadán mířil jen do připraveného Krbečka. V polovině 50. minutě neudržel Šatný puk po střele z levého kruhu, čímž vznikl závar před brankovištěm, ale defenzíva si situaci pohlídala odpálením puku ven z obranného pásma.

Po překlenutí do závěrečné desetiminutovky se Sparta bránila dvěma po sobě jdoucím oslabením. Během první avizované výhody Pirátů Prokeš unikl obraně, ale tváří v tvář Krbečkovi druhý zásah Chomutova nepřidal. V druhém případě Sparta již tradičně také zahrozila ve čtyřech, ale Kubánek s bekhendovým blafákem nepochodil. Na přelomu závěrečné dvouminutovky poslali Piráti chybnou rozehrávkou ve vlastní třetině Josefa Slavíčka do úniku, jenž povedeným forhendem stanovil konečnou podobu skóre zápasu – 1:7.

Bedřich Pastyřík (Piráti Chomutov): „Náš výkon překonal veškerá očekávání, jak může vypadat špatný hokej. To, co jsme předvedli, byla katastrofa. Ukazuje se, že myšlenka darovat hráčům herní praxi a nechat je všechny hrát, je špatná, protože si toho neváží. Tímto zápasem to končí a začíná tvrdý boj o místa v sestavě.“

Tomáš Hamara (HC Sparta Praha): „Moje hodnocení je pozitivní. Jsme nadšení a pyšní na kluky, co tu dokázali. Už několikátý zápas hrajeme hrozně oslabení ve třinácti čtrnácti lidech. Předvedli jsme neskutečný výkon a veliký dík patří všem od brankáře až po posledního hráče v poli. Kluci odehráli parádní zápas.“