Piráti ztratili dvoubrankové vedení, v prodloužení byl šťastnější Liberec

Napsal 05.11.2017 Marek Douda, David Panuška
C h o m u t o v - Piráti v rámci dvacátého kola Tipsport extraligy přivítali na domácím ledě Liberec a již po třinácti minutách vedli 2:0. Bílím Tygrům se ve zbytku utkání povedlo otočit a vypadalo to, že si připíší cenné tři body. Dávid Skokan ovšem dvě minuty před koncem vyrovnal. V nastavení byli úspěšnější hosté, Michal Bulíř rozhodl po nedorozumění Štěpána Lukeše se spoluhráčem v poli.
20.kolo ne 5.11.2017
3:4p(2:0, 0:1, 1:2 - 0:1)
LIB
Lukeš – Valach, Mrázek, Flemming, Dlapa, Slovák, Chalupa, Grman – Tomica, Skokan, Vondrka – Poletín, Huml, Havel – Koblasa, Šťovíček, Lauko – Chrpa, Chlouba, Tomeček.
Liberec
Will – Ševc, Havlín, Šmíd, Jánošík, Derner, Kolmann – Krenželok, Jelínek, Jašek – Lakatoš, Redenbach, Bakoš – Ordoš, Bulíř, Stránský – J. Vlach, Vantuch, Bartovič.

10. Flemming (Chlouba), 13. Vondrka (TS), 58. Skokan (Valach, Vondrka)
Liberec
22. Bakoš (Ševc, Jašek), 49. Lakatoš, 53. Lakatoš (Ordoš, J. Stránský), 64. Bulíř

Hodek, Souček – Pešek, Zíka

Ihned po úvodním hvizdu se puku zmocnili hosté, kteří v první minutě prozkoušeli pozornost Lukeše mezi třemi tyčemi Pirátů. Dominantní hru Libereckých zastavil první trest zápasu z páté minuty, kdy Jan Stránský podrazil nejmladšího člena pirátské kabiny Jakuba Lauka, čímž soupeři poskytl početní výhodu. Největší šanci Chomutovských měl Petr Koblasa, jehož střela bezprostředně před Willem vedoucí branku nepřinesla. Hra dále pokračovala ve vyrovnaném duchu a domácí byli postupem času stále aktivnější, což se ukázalo v desáté minutě. Brett Flemming si po kombinaci s Chloubou najel mezi kruhy, kde tečoval jeho střelu od modré – 1:0.

Frustrovaní Bílí Tygři chybovali znovu pouhou minutu poté, kdy museli nedovoleným způsobem zastavit rozjetého Michala Vondrku a bylo nařízeno trestné střílení. Hákovaný kapitán Chomutova se ujal exekuce následujícího nájezdu, při kterém dokonale vymíchal libereckého gólmana a navýšil vedení Pirátů – 2:0. Liberečtí se pokoušeli ze všech sil vstřelit kontaktní branku, ale vždy narazili do neomylného Štěpána Lukeše v brance Pirátů. V závěrečných minutách třetiny měli domácí 26 vteřin šanci dvojité početní výhody po faulu Havlína a později Lakatoše z řad hostujícího celku. Třetina ale neskončila přesilovkovou trefou, nýbrž vyloučením Piráta Bretta Flemminga za hrubost.

Na začátku druhého dějství se situace zcela obrátila. Juraj Valach byl vyloučen za vysokou hůl a hosté šli do dvojité početní výhody. Bílí Tygři obrovskou příležitostí nepohrdli a v minutě dvaadvacáté vstřelili kontaktní branku. Liberec se kombinační hrou v útočné třetině dostal do zakončení a Marek Bakoš se střelou mezi betony nemýlil – 2:1. Hra nabrala rychlý spád a horlivé snahy obou týmů o převzetí kontroly nad pukem vyústily v sérii trestných minut na obou stranách, ale ani jednomu z týmů se nepodařilo možnosti zužitkovat.

Bílí Tygři nemohli najít správný recept k opětovnému překonání brankáře Pirátů ani v minutě čtyřiatřicáté. Hosté dlouhé tři minuty tlačili a dobývali branku Chomutova, ale brankářská opora domácích odvracela jednu šanci za druhou. Štěpán Lukeš prokázal formu i následujících minutách, kdy Piráti hráli další oslabení a hosté neúnavně útočili. Hra Chomutovských byla spíše defenzivní a do útočné třetiny se domácí dostávali jen sporadicky. Nejvýraznějším útočným momentem Pirátů byla nadějná kombinace Chlouby s Laukem, proti které zasáhl jistým zákrokem brankář hostí a stav utkání zůstal beze změny.

Do závěrečné třetiny nastoupily oba týmy s citelným napětím, což se ukázalo především na domácí straně. Dávid Skokan se ohnal hokejkou po soupeři a vysloužil si dvouminutový trest za hrubost. I přes dokonalý výkon domácí defenzivy v oslabení přišlo vyrovnání. Již ve vyrovnaného počtu Liberečtí opět dobývali obranné pásmo domácích. Dominik Lakatoš se v devětačtyřicáté minutě zmocnil puku a využil nepozornosti chomutovských obránců, když nikým neobtěžován objel branku domácích a o brusli jednoho z beků vyrovnal – 2:2.

Liberecká dominance pokračovala a viditelně ochromenou obranu Pirátů rázem čekala další rána v krátkém časovém sledu. K volnému puku, který se odrazil na modrou po souboji hráčů, se dostal opět Dominik Lakatoš, který ihned z první vypálil na branku a nechytatelnou ranou dokonal obrat Bílých tygrů – 2:3. Přes snahu Libereckých stvrdit vítězství přišel kýžený gólový moment na straně Pirátů. Tři minuty před koncem byl vyloučen hráč Liberce Petr Jelínek za zdržování a domácí se odhodlali ke hře s odkrytou brankou. Juraj Valach po přihrávce od Vondrky vypálil od modré a teč Dávida Skokana znamenala nejen vyrovnání a eufórii v SD Aréně, ale také prodloužení – 3:3.

Prodloužení patřilo jednoznačně domácím Pirátům, přičemž pokusy Humla nebo Koblasy z bezprostřední blízkosti před Willem se nesetkaly s úspěchem. Naopak efektivnější byli nakonec hosté ve čtvrté minutě prodloužení. Štěpán Lukeš vyjel proti soupeři z branky a Michal Bulíř využil jeho zaváhání při rozehrávce střelou do prázdné. Chomutov tedy podlehl Bílým Tygrům Liberec 3:4 po prodloužení a vybojoval bod.

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „Museli jsme reagovat před utkání, protože se nám ke zraněnému Růžičkovi přidal Sklenář a potom se na začátku utkání zranil Tomica. Je to pro nás obrovská komplikace, protože nemáme kam sáhnout. Vytáhli jsme si kluky z Kadaně, kteří utkání odmakali a odbojovali, ale úplně nesplňují extraligové parametry. Utkání se pro nás nevyvíjelo dobře, Liberec po nás šel a my jenom díky Lukešovi a štěstí hned neinkasovali. Pak jsme se z toho vymanili, vedli 2:0 a měli zápas výborně rozehraný. Škoda, že jsme se dostali do oslabení tři na pět, čímž jsme trochu nakopli Liberec, který nám dělal bruslením a výbornou hrou problémy. I když kluci bojovali, pomalu jsme začali tahat za kratší konec. Mysleli jsme, že je zápas ztracený, když dal Dominik Lakatoš na 3:2, ale silou vůle a charakterem podpořeným odvoláním brankáře se nám podařilo vyrovnat.a Bod byl pro nás v tu chvílí úžasný, i když jsme chtěli dva. Měli jsme tam šance, ale došlo k nedorozumění mezi obranou s brankářem a Liberec bere zaslouženě dva body. Našim hráčům nemáme co vytknout.“

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): „Opět jsme vstoupili do utkání výborně, měli jsme úvodní třetinu o dva nebo tři góly vyhrát, ale paradoxně jsme ji o dva góly prohráli. Jsem rád, že jsme nesložili zbraně a ještě jsme trošičku přidali. Hra se srovnala, protože domácím z vedení narostla křídla. Byli jsme poctiví a šli jsme si krok za krokem pro vedení. V závěru utkání přišlo nesmyslné vyloučení, které soupeř potrestal a poslal duel do prodloužení. V něm byl na ledě jenom jeden tým, a byl to Chomutov, ale my jsme v jejich tlaku ujeli a dali šťastný gól. Myslím, že jsme byli o bod lepší.“